Mai ismeretterjesztő rovatunkban bemutatjuk az Afrikai gőtehalat, amely nevéből is adódóan Nyugat-Afrikában él. Azért érdekes ez az angolnaszerű hal, mert elég különös technikát választott a száraz évszak átvészelésére, ami következőképpen néz ki.
"Berágja magát a talajba, mintegy 3-25 centiméter mélyre, ahol fészkelődéssel körtealakba görbül, hogy feje a külvilágra nyíló járat felé nézzen. Testét ebben az állapotban vékony, tokká keményedő nyálkaréteg fedi, levegőzni pedig két tüdejével tud. Ilyen állapotban akár 1 évig is kibírja."
Amúgy, ha egyszer förtelmesen ráérsz és esetleg élő afrikai harcsát tudsz venni, próbáld ki, meddig bírja víz nélkül...
Annyit előre mondok, hogy ne egy zacskó csipszet vegyél hozzá:):)
Valamelyik horgász blogon is írták az elkészítéséhez, hogy a legegyszerűbb úgy kinyírni, hogy kipakolsz a fagyasztóból, beleteszed, aztán ráülsz félórára, mert tuti szétrúgja a frigót:-PPP
Utána olvastam, de az itthon "honos" afrikai harcsa életmódjával kapcsolatos cikkekben egy szó se esett erről... Arról pedig, hogy szárazföldön is vadászna, pedig csak egyetlen-egy fajról írták... Ergó az elv ki is lett zárva...
:P :P
Basszus, ne értetlenkedj már!:D Lehet, hogy még nem hallottál róla, de akkor most itt egy új, érdekes infó, örüljél inkább kötekedés helyett. :P :) Nem csak a tüdőshalak alkalmazzák ezt a trükköt, de ők fejlesztették tökélyre. :)
A "de igen" arra vonatkozott, hogy az afrikai harcsa is kimászik néha a vízből. Természetesen nem olyan hatékony az ő alternatív légzési rendszere, de az elve ugyanaz.
Azt hittem, a postra reagálsz. Az is az előbél hámján keresztül tud szerintem oxigént felvenni, ha megszorul.
(Egyébként az emberi tüdő is előbél eredetű.)
Az nem olyan tüdő mint az emlősöké... Az úszóhólyag módosult bizonyos halaknál, és kialakult belőle egy erekkel sűrűn átszőtt szerv, amin keresztül oxigén tud felvenni az állat. De itt is igazából "a vízbül veszi ki", csak nem friss vizet áramoltat a légzőszerve körül az oxigén pótlására (mer' az nincs, ugye), hanem friss levegővel dúsítja a vizet benne.
A szárazföldi rákok ugyanígy tudnak lélegezni a szabad levegőn kopoltyúval. De nekik is az kell ehhez, hogy nedvesen tudják tartani a kopoltyúlemezeiket, különben nem megy a dolog.
Ez ilyen inverz búvárpalack... :)
A videoban azt mondják, ez a hal 4 évet is várhat ilyen állapotban 4:43 check it " the Lung Fish may wait 4 years before the rainwater arrives...." (Fish and frogs living out of water - BBC youtube)