Elég zsír reakció, mi is csináltuk :D
A mágneses keverővel meg maxra tekerve szép örvényeket lehet csinálni. meg szépen ripityára törni a főzőpoharat xD
Annyirán nem izgis a színváltó-dolog, a hideg-melegre váltó bögre jobban tetszett, de ilyen keverő kütyü jól jönne. Nem kéne kavargatni a teát, vagy kávét, vagy akármit. És a tetejében ott on/off-olna a bögre. Kánaán..
Hát ez így önmagában sem igaz, de a reakció nem is az elektromágnesességen alapszik.
Elektromágneses keverőt használnak. Alul a doboz egy forgó mágneses mezőt kelt, ami megforgatja a pohárban lévő műanyag kapszullába csomagolt fémet.
Sokal egyszerűbb így keverni valamit, mint pálcával felülről, arról nem is beszélve, hogy ez még lazárt edénnyel is használható.
Ha valami érdekes, miért kell mindjárt sírni, hogy kamu. Egyszerű az egész. Ez egy egyensúlyi reakció, amiben az egyensúlyi állapotban kék az anyag. Gimnáziumban kb. 2. félévben tanítják az egyensúlyi reakciók, és elmondják, hogy az egyensúlyi állapot nem statikus, a reakció folyamatosan zajlik, párhuzamosan a reakció fordítottjával. Ebből következik, hogy a reakció külső behatásra eltolható bármely állapot felé. Ennek legegyszerűbb módja, ha kivesszük a végterméket, így az soha nem éri el az egyensúlyi koncentrációt. De hathat a reakcióra a mágneses tér is, mint a látott kísérletben, ahol is egy erős elektromágnesre helyezték a lötyit, aminek a mágneses terét tápláló feszültséget egy oszcillátoron keresztül biztosítják, így a mágneses tér változó. És létre jött a csoda.
hmm....
Én nem szoktam Fake-t kiabálni....
de ezt a kísérletet megcsinálom nektek itthon csak dobjatok egy kamerát...
amilyen színt csak akartok...
kb 10 perc alatt...
még hang is lesz alatta....
A reakció neve Briggs-Rauscher oscilláció
Amit a manusz bekapcsolt az egy mágneses keverő, az üvegpohárban lévő fém "keverő baba" az alatta lévő gép mágneses mezeje miatt forog. A lötyiben hidrogénperoxid (H2O2), kálium jodát (KIO3), kénsav (H2SO4), almasav(C4H6O5), desztvíz és mangánszulfát(MnSO4) van. A reakció ciklikusan történik, amíg az IO3 teljesen átalakul. A színt az aktuálisan jelenlévő jód és HOI koncentráció állítja be, ez pedig folyamatosan változik. A neten magyarul is meglehet találni a reakció lépéseit:D már ha valkit érdekel:D