Ez meg mi a f*sz? :D
Mai ismeretterjesztő rovatunkban az
Urechis unicinctus-ok, azaz a
"kanálférgek", amiket szívesen fogyasztanak nyersen Kínában, Koreában... Nyami! ;)
Másik videó.
9834
1
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban bemutatjuk a
tevepókot, amelynek marása ugyan nem halálos az emberre nézve, de igen fájdalmas emlékeket hagyhat pl. egy óvatlan amerikai katona bármelyik testrészén. ;)
Pár éves cikk:
Egy Afganisztánban szolgált brit katona hazatérésekor magával hozott egy óriáspókot is, amely halálra marta a kutyáját.
Régi klasszikus (van még, aki nem látta?), többnyire e-mailben terjedő képsorozat egy állítólagos tevepók marásának következményeiről (
csak erős idegzetűeknek!).
16036
1
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban a
törpeegér, Európa legkisebb rágcsáló emlőse. Nem földalatti lyukakban laknak, mint rokonaik, hanem a magasban, a sűrű bozótokban, nádasokban építenek fészket maguknak. Elképesztően ügyes akrobaták, nádról nádra ugrálnak, és a mutatvány közben farkukkal is kapaszkodnak: rácsavarják a nádszálra vagy ágra, és úgy ereszkednek le.
2783
2
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban a
homoki macska (Felis margarita), vagy margaritamacska. Az afrikai és ázsiai sivatagokban őshonos. Kisebb, mint a házi macska (egy felnőtt homoki macska súlya átlagosan 2-3 kg), de a fülei hatalmasak, azok védik a nagy hősugárzástól. Ha rendkívüli a hőség, akkor beássa magát a homokba, így hűti le a testét.
4972
7
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban egy kis szőrpamacs: a
nagy pele. Egész Európában elterjedt, nálunk is gyakori emlős, így kirándulás közben
mi is bármikor összefuthatunk ezzel a szürke bundás gombszemű rágcsálóval. :) A gyümölcsöskertek nagy barátja, nagy kedvence az alma, azért akár a házakba is bemerészkedik. A pelék ősszel feltankolnak a téli álom idejére. Vastag zsírréteget kell növeszteniük, hogy bírják a féléves koplalást, októbertől áprilisig ugyanis egyhuzamban alszanak. Kis álomszukékok. :D
4313
4
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban bemutatjuk a "Shrek halat", amelynek hétköznapi neve ázsiai birkafejű ajakoshal. Bizarr külseje miatt vették videóra búvárok a japán partoknál és ezután kapta legújabb "becenevét", amely akkor lenne igazán találó szerintem, ha a színük is megegyezne. ;)
3103
1
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban bemutatjuk a "
Sarcastic Fringeheads" (magyar nevét nem tudom) nevezetű, igen nagyszájú halat. Nagyon érdekes területi csatát vívnak egymás között a Csendes-óceán mélyén, ahol tutira az a "halacska" győz, amelyiknek nagyobb a szája. ;)
2507
2
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban az
ormányos medve, vagy vörösorrú koáti.
1462
2
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban a világ legnagyobb virágú növénye, a
titánbuzogány, vagyis az
Amorphophallus titanum. 2005-ös magassági rekord: 2,94 méter. A virág eredetileg a Szumátra őserdeiben honos és
most első alkalommal Németország Türingia tartományában is virágzik. Illata azonban nem bódító, ellenkezőleg: dögszagot áraszt, vagyis állattetemek szagát imitálja.
2171
2
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban a
tobzoskák. A faj mérsékelten veszélyeztetett, sajnos Délkelet-Ázsiában
már majdnem kihalásig levadászták. Kínában
közkedvelt étel a tobzoskahús, és az állat testrészeinek felhasználása is elterjedt a hagyományos kínai gyógyászatban. Csak tavaly márciusban és áprilisban 38 tonna fagyasztott tobzoskát foglaltak le. A környezetvédők most attól félnek, hogy az afrikai tobzoskák lesznek a következők az étlapon, ha ázsiai rokonaik már eltűntek.
2416
2
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban a fesztiváltrollok családjába tartozó nőstény iszapi troll.
12961
1
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban a
Tüzesfejű királyka. Vagy nem is? ;)
4655
3
Izé
< A kollektív tudat hatalmának engedelmeskedve beküldöm eme érdekes és szép képeket tartalmazó postot. >
Hmpfff...mi történt...hé, ki gépel itt helyettem? :D
Kattintás előtt tippeljetek, milyen élőlény (nem, nem húsvéti tojás...) van a képen! :)
A megfejtés itt található.
8492
4
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban az indonéz gumifa (
Rainbow Eucalyptus vagy hivatalosan
Eucalyptus deglupta).
4983
5
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban az
atlaszlepke, a világ egyik legnagyobb lepkéje.
6475
4
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban a
gubacs.
A gubacs növényi szövetekben kifejlődő rendellenes sejtszaporulat, illetve sejtméret-növekedés, amely valamilyen más élő szervezet (vírus, baktérium, fonalféreg, rovar, atka stb.) tevékenységének hatására jön létre. A gubacs a benne vagy rajta élősködőknek az időjárás és ellenség ellen védelmül, lakóhelyül, költőfészkül és táplálékul is szolgál.
Egy érdekes példa az ugráló gubacs.
4415
2
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban bemutatjuk az
imádkozó sáskát, "amely valójában magyar nevével ellentétben nem is sáska. Magyarországon védett, eszmei értéke 2000 Ft. Táplálékuk elsősorban röpképes rovarokból áll - nagy étvágyú, kíméletlen ragadozó, megfigyelték, hogy a rovarok mellett kisebb gyíkokat, kígyókat, madarakat és apró emlősöket is elfogyaszt."
Érdekességként még annyit, hogy a kung-fu harcművészetben is létezik
imádkozó sáska stílus, amelyről bővebben
itt olvashattok.
8018
5
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban a
pipabékák
(Pipa spp.), amelyeknél sajátos ivadékgondozás alakult ki az evolúció során: a megtermékenyített peték a nőstény hátára kerülve fokozatosan beágyazódnak a megduzzadó bőrbe, ahol aztán annak védelmében néhány hét leforgása alatt ki is kelnek, majd át is alakulnak az ebihalak, hogy aztán már apró békaként
fúrják ki magukat anyjuk bőréből és kezdjenek önálló életet.
Az ivadékgondozásnak ez a különleges módja egyébként nem egyedi jelenség a békák körében, a pipabékákhoz hasonló - már-már az emlősök méhlepényével analóg - háti költőtáskában hordják ki ivadékaikat pl. a tasakos békák (Gastrotheca spp.) is, sőt még náluk is extrémebb módon járnak el az orrosbékák (Rhinoderma spp.), ill. a gyomorköltő békák (Rheobatrachus spp.), előbbiek hímjei ugyanis a hanghólyagjukba, utóbbiak nőstényei pedig (nevüknek megfelelően) a gyomrukba juttatják a petéket, és ott költik ki őket, ill. őrzik az utódokat míg azok teljesen ki nem fejlődnek.
5270
6
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban a
dik dik antilop. Földönkívüliek márpedig léteznek! :D
5689
4
Izé
Ma bálnás napot tartunk, ismeretterjesztő rovatunkban: az édesvízi jégtörő vadbálna. :D
11653
6
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban: a pókkecske. ;)
6911
1
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban: tengeri full extrás 8x8-as tapadókorong meghajtásos kókuszverda. :D
5649
4
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban a kenguruk családjába tartozó
quokka, magyarul
kurtafarkú kenguru vagy rövidfarkú kenguru.
2853
2
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban a
piprafélék családjába tartozó manakin, a tollaival éneklő madárfaj: egy friss felfedezés szerint a dél-amerikai énekesmadárfaj, a manakin nem a csőrével, hanem különösen fejlett, rezgő tollaival adja ki jellegzetesen éles, hegedűhöz hasonló hangját.
+ van egy másik egyedülálló képessége, amit Jackotól tanult. ;) Moonwalking manakin:
3050
6
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban bemutatjuk, hogy kell kifogni a nagy halat. Kattintás előtt tippelj, hogy milyen halat fogott a horgász. :D
(tikshow is beküldte a fenti videót kicsit később, más szöveggel +
egy cikket)
21402
1
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban az Egyesült Államok és Mexikó sivatagos terültein élő
tüskés békagyík (
Phrynosoma cornutum), mely egy igen sajátos védekezési módot fejlesztett ki az evolúció során. Ha zaklatják, az állat képes a támadójára vért spriccelni a belső szemzugából, addig növelvén a nyomást a szemhéjának hajszálereiben, míg azoknak a fala át nem szakad. A vérsugarat így akár 1-1,5 méterre is ki tudja lövellni, egyenesen a támadója arcába, melynek pillanatnyi megzavarodottságát (és undorát, a gyík vére ugyanis teli van kellemetlen ízű vegyületekkel) kihasználva aztán a békagyík gyorsan eliszkolhat.
3974
3
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban a
sea dragon, azaz a
tengeri sárkány, vagy más néven
cafranghal.
3396
5
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban a
Cordyceps. Biológiai ciklusa egyik részében a Cordyceps növényként létezik, a másik részében rovarként. Valójában a Cordyceps nem tartozik sem a növényekhez, sem a rovarokhoz.
Mióta a '93-as Szabadtéri Atlétikai Világbajnokságon a kínai sportolók kilenc világcsúcsot döntöttek és edzőjük bevallotta, hogy a futóit ezzel etette,
a sportolók igen nagy becsben tartják.
5396
4
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban: a babapapagáj. :D
(Purple, megvan mit kapsz tőlem karácsonyra - T.)
4048
5
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban a
kakapó, ami bio-fejmasszázsként is tökéletesen működik. :D
Kakapó bébi etetés
3154
3
Izé
Egy blog, ami Öveges professzor nyomdokaiban jár.
7307
12
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban a toyger, vagyis a játéktigrincs. :) Az "új"
macskafajta, mely a tigris kicsinyített mása is lehetne, 1990-ben került bejegyzésre, mint új fajta a Nemzetközi Macska Egyesület-nél (TICA), és 2000-ben megkapta az új, elismert fajta kinevezést.
További videók:
1 éves kandúr toyger.
She-Ra, 1 éves nőstény toyger.
5152
3
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban a
bilby, másnéven az
erszényes nyúl. :)
Bébi bilbyk
Save the bilby
1814
2
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban a
rinocéroszcsótány (Macropanesthia rhinoceros), a világ legnehezebb csótányfajtája, aki az egész rovarvilágban is eséllyel pályázik a legeslegnehezebb címre. Élete ~10 éve során akár 8-10 cm-re megnő, tömege 3-4 dkg is lehet. Érdekesség, hogy Ausztráliában kedvelt hobbiállat.
2759
2
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban: a Guinea- v. medinaféreg (Dracunculus medinensis), mely egy Afrikában honos parazita fonálféregfaj. A féreg lárvái a fertőzött víz fogyasztásával kerülnek be a szervezetbe, majd az emésztőrendszerben válnak ivaréretté. A megtermékenyített nőstények (melyek akár egy méteresre is megnőhetnek) a bőr alatti kötőszövetben húzzák meg magukat, majd a fertőzéstől számított egy év múlva megindulnak, és igen fájdalmas keléseket hoznak létre a bőr felszínén a lábszár vagy a lábfej tájékán. Amikor a delikvens a fájdalmat enyhítendő vízbe mártja a lábait, a nőstény féreg a kifakadt kelésen keresztül kidugja hátsó testvégét, hogy a szabadba engedje több ezer utódját. A kezelés egyetlen módja, ha ilyenkor az állat végét megcsípik, felszúrják egy hegyes pálcikára, majd csavarnak rajta egy egészen kicsit, óvatosan, nehogy a kötőszöveti rostokra felcsavarodott féreg nagyobbik része bennszakadjon. Majd a következő napon tovább tekernek rajta, és így tovább heteken át. Ez a procedúra rendkívül fájdalmas (a féreg latin neve, a Dracunculus is arra utal, hogy ez olyan érzés, mintha egy sárkány tüze égetné az embert vagy egy tüzes kígyó tekeregne a bőre alatt), és akár egy hónapig is eltarthat, mire teljesen sikerül megszabadulni az állattól. Ezt a fajta kezelésmódot egyébként már az ókortól kezdve alkalmazzák, és egyes elképzelések szerint a gyógyszertárakon vagy a WHO logóján látható közismert, a gyógyítást szimbolizáló jelkép sem az Aszklépiosz botjára tekeredő kígyót, hanem sokkal inkább a pálcikára felcsavart medinaférget ábrázolja.
9877
3
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban a
Scotoplanes, amely génusznak elvileg még nincs magyar neve (köszi kukulkan, hogy utánanéztél!), és bár az angol nevük találó, a magyarban "tengeri disznóknak" nevezett állatok delfinek.
Így a Ti feladatok, hogy nevet adjatok neki! :)
8319
1
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban a trópusi tengerekben élő ragadozó kúpcsigák (Conus spp.), amik rendkívül erős, többkomponensű idegmérget termelnek, melyet egy aprócska szigonnyal juttatnak be zsákmányukba (többnyire gerinctelenekbe ill. kisebb halakba), valamint az őket elővigyázatlanul megfogó szőke nők kezébe. :D
Itt éppen egy bohóchalat zsákmányol az egyikük:
Embernél a méreg látászavart, szédülést, hányást, paralízist, súlyosabb esetben pedig (főleg a nagyobb termetű fajok, pl. C. geographus veszélyesek ilyen szempontból) halált okozhat; eddig mintegy 25 halálos eset ismert. A méregből készült fájdalomcsillapító sokszorosan hatékonyabb az opioidoknál (pl. morfiumnál), ráadásul nem okoz függőséget sem.
1555
1
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban bemutatjuk a
kabócák rovarcsaládját. "A kabócák az egész Földön elterjedtek, becslések szerint eddig közel 30000 leírt fajt tartanak számon. A déli napfénynél igen élénken ciripelnek. Hangadó-készüléke mindkét ivar egyedeinek van ugyan, de a nőstényeké csak csenevész."
2899
2
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban a
vigyorgó vízicoca Helicocranchia pfefferi nevű ritka tintahal. Akkora, mint egy pici labda, a világ minden tengerében megtalálható, de igencsak eldugva, általában száz méternél nagyobb mélységekben. Ha teleszívja magát vízzel, a bőrelszíneződései miatt úgy néz ki, mint egy mosolygó, jóllakott napközis. :)
5035
2
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban: a rovarvilág alien-jei, a parazitoid fürkészdarazsak, melyek élő rovarokba vagy azok lárváiba (legtöbbször lepkehernyókba) helyezik tojásaikat, és a kikelő lárváik a gazdatestből táplálkoznak, míg eléggé ki nem fejlődnek ahhoz, hogy aztán kibújhassanak az ezzel halálraítélt gazdából. Ám a káposztalepke gyilkosfürkész (Apanteles glomeratus) nevű darázsfaj és gazdája, a káposztalepke (Pieris brassicae) hernyójának esetében a gazda tortúrája itt még nem ér véget...
8681
6
Izé