A plazmodezmák valóban lenyűgözőek, és csak sejtéseink vannak róla, hogy mennyi funkciójuk lehet. Egyesek odáig merészkednek, hogy a sejtek kommunikációjában szerepet játszó elektromos jelek továbbítását is feltételezik a plazmodezmákon keresztül, ami az állati agytól gyökeresen különböző, de legalább annyira komplex növényi információfeldolgozó rendszer képét sejteti. (Főleg, ha elképzeljük, hogy mondjuk egy mammutfenyőben hány sejt és sejtkapcsolat lehet...) Ez persze nem fedi a valóságot, de ne menjünk bele, mert hosszú lenne.
Kösz, hogy felhomályosítottál.
Biológia tanáromat, sajnos, már rég nem tartják össze a sejtadhéziós molekulák. Szeretnék egyszer elektron-mikroszkópba belenézni. Ahogy lefestetted, engem különösen a "plazmodezmák" nyűgöznének le egészen. Tanulatlan ember nem is gondolná, milyen "szimplaszt" a rendszer.
A megoldás, amit keresel: Sejtek közötti kapcsolatok (pl. tight junction (zonula occludens), gap junction, zonula adherens, desmosoma, stb.). Ezeket sejtadhéziós molekulák alakítják ki. Nem csak úgy lötyögnek ám egymás mellett a sejtek az extracellulárisi folyadékban... :) Csókoltatom a biológia tanárodat...
Sejtfaluk meg a növényeknek, bizonyos mikroorganizmusoknak és a gombáknak van, állatoknak nincs. Ez egyébként összefüggő egészet alkot a növények szervezetén belül, amit apoplaszt rendszernek hívunk. De azon keresztül is húzódnak plazmodezmák a sejtek között, amiken keresztül a sejtek citoplazmája is kommunikálni tud egymással. Ez a szimplaszt rendszer.
Én se tudtam a megoldást. Majd' eszembe jutott, hogy a hiba a biológia-tanításban van. Ugyanis nem magyarázzák el nekünk alaposan a sejteket, a titkok titka, hogy: Egy sejt fel tudja ugyan falni a másikat (fagocitózis, vagy mi a szösz), ezt el is ismételtetik veled. De azt már nem firtatják, hogy egy szervezeten belül lévő egyetlen sejt sejtfala sem érintkezik közvetlenül rokon sejttel. Mi tartja akkor össze az élőlényt? Tippek?
a) Szentlélek
b) a bőre
c) - nem tudom, de szeretném tudni.
Nem akarok nagyképűnek tűnni, de én ezt 1 óra alatt meg tudtam volna csinálni, nemhogy 4 nap alatt:D ha már adott az ilyen formájú fa, fogok egy százas szöget három darabra vágom persze amennyi a fába menne azt még pluszba levágom a részekről és pillanatragasztóval odaragasztom:D
Igaz az csak illúzió lenne, de ha csak egy képet nézel róla, akkor akár még hihető is lehetne:)
Amúgy zsír ez a videó, én se gondoltam volna, hogy ilyeneket lehet csinálni egy fával! dúúúúrca!
Legpuhább a bodza bél. Komolyra fordítva, talán a balsa, hazai fáink közül valóban a kőris és a som legkeményebb, trópusi
fák közöt valszeg van keményebb is. Gőzöléssel a bükkfát lehet nagyon jól hajlítani, de így összenyomni tuti nem lehet
Melyik a legpuhább és legerősebb fa, az elterjedtek közül?
Az elterjedt alatt, azt értem, hogy nem kerül száz ezrekbe pár köbméter.
Szóval az ilyen, általános, olcsóbb fajtákból, amelyeket bútorokhoz használnak.
#1 "Soha életemben nem gondoltam volna, hogy ilyet lehet csinálni egy fával.."
#8 "...milyen fajta fa az, amivel ezt meglehet csinálni, mert nem sokkal lehet azt tudom."
Van asztalos ismerősöm, és elég sokat néztem, hogyan dolgozik, de sosem láttam, hogy valaha is áztatta volna a fát, majd satuval préselte volna.
Bár ennek ellenére, biztos, hogy vannak olyan esetek, mikor muszáj e fajta trükkhöz folyamodni.
De mindenesetre, nem értem, hogy jön ide a kérdésed.
Én csak a felől érdeklődöm, hogy milyen fajta fa az, amivel ezt meglehet csinálni, mert nem sokkal lehet azt tudom.
A fenyőből meg van jó pár fajta. :)
Am én arra gondoltam hogy gőzölés után elhajlítja a fát.