Mennyisége körülbelül háromszorosa a hagyományos olajkészleteknek, de egyelőre csak kis hányada termelhető ki gazdaságosan. Az eddigi kiépített kapacitás Albertában (Kanada) található, ahol akkora a készlet mint a jelenlegi hagyományos olajtartalék.
A válasz a CO2 befúvávos olajtermelés, ami révén az olaj eddiginél sokkal nagyobb hányada termelhető ki, és melette aklímát se terheljük jobban, mivel a kitermelt olajat hidrogénné és CO2-vé szintetizálják, amivel elektormos áramot termelnek, a CO2-őt pedig visszanyomják az olajmezőkbe. A technológia révén csak az egyesült államokban annyi olajat termelhetnek ki, , amivel fél évszázadig meghajthatnák az amerikai járműveket, és mellette a fosszilis erőművek és az olaj CO2 kibocsátását a mélybe nyomhatják.
Az új kitermelési technológia(amire linkel a post) már bizonyította az USA-ban a gazdaságosságát, ahol segítségével oldották meg az USA 2005 körüli gázkrízisét. A gázpala mennyiségét a hagyományos gázkészlet sokszorosára becsülik,az USA-nak állítólag akár 200évre elegendő készketei is lehetnek, de emellet szerte valágon oriási készletek találhatók, a legynagyobbak Kínában, Argentínában,Kandában,Mexikóban,Dél-Afrikában,Auszráliában(ezek csak az USA nagyságrendü készletek!!!)
A képen az Európai lehetséges készletek láthatók, amiket akkorára becsülnek, ami alapjaiban boríthatja fel a Gazprom hosszú távu terveit a mostanában elkezdett sikeres próbaüzemek esetén."
Az USA gazszükségletének jelentős részét fedezi, ahol így már bizonyított a kitermeléséhez használt hidraulikus repesztéses technolgia. Az USA készletei ebbőla fajta gázból akár 200évre legendőek is lehetnek, emellet az Európai kutatások szerint akár az EU-s készletek is asonló nagyságrendüek lehetnek, és így sikeres kitermelési próbálkozások esetén 2030-ra kinyírhatják a Gazprom euópai pozícióit.
A post a hét eleji olajhomokos poszttal együtt tökéletes példája a BP azon mondásának, hogy egy adott pillanatban senki sem tudja megmondani, hogy mennyi kitermelhető és fel nem fedezett szénhidrogén lehet hátra(mert az a technológia és ár időfüggvénye is)."
Áhh...hasznosítsuk inkább az embereken felhalmozott zsírt. Megújuló energiaforrás, és ezzel kivételesen az amerikai gazdaságot is fel tudnák lendíteni háború nélkül...
Az nem olajiszap, hanem olajpala, ami sziklává keményedett olaj-szennyeződés keverék és mennyiségét tekintve az olajhomokkal áll egy súlycsoportban,kb 2,5-3-szor annyi van belőle, mint a hagyományos olajtartalék. A probléma vele az, hogy egyelőre csak olyan magas áron lehet kinyerni a sziklából, hogy olyan olajárak merret már világgazdasági recesszió alakul ki, ami néhány hónapon belül le is töri az árakat. Emellet az olajpalánál már olyan rossz a kinyert/befektetett energia arány, hogy akkoriban amikor majd ez kellene valószínüleg már tényleg elektromos autókkal fog menni inkább mindenki.
Én ugyenezen helyen olajiszapról hallottam, aminek a kitermelése az 50-60-as években volt nagyon drága, de a ma elérhető technológiákkal szinte olcsóbb mint ha az araboktól vennék, csak hogy az usa azt tartalékolja, hogy majd később ők adhassák el jó drágán a világnak...
Nekem meg a viccről jutott eszembe Tóth Árpád egyik versrészlete :)
"...Szivárvány lenn a fűben, szivárvány fenn az ágon,
Egy néma ünnepély, ember-utáni csend,
Egy boldog remegés, és felpiheg sohajtva
A fájó ősanyag: immár a kínnak vége!...."
Ez mind szép és jó, csak a kitermelésével kapcsolatban 1 probléma van. El kell távolítani róla a fedőréteget, a rajta található növényzettel együtt. Ez így is már sok-sok négyzetkilométernyi őserdőt (nem tévesztendő össze az esőerdővel) jelentett Kanadában is. Ha az egészet nézzük még több növényzetről van szó, mert az érintett területeken (Főleg Venezuelában) erdőség található, nem is beszélve arról, hogy rengeteg vizet emészt fel a művelet és a szennyvizet Kanadában sem kezelik megfelelően. Persze a dagadt főnököt az irodájában csak a dollármilliói érdeklik, meg persze mindenkit, a bolygó sorsa meg le van szarva. Én csak gratulálni tudok magunknak embereknek és csak így tovább.
Eszembe is jut egy vicc erről:
Két bolygó beszélget a betegségekről. Mondja az egyik: -Te figyelj már emberem van, most mit csináljak? Erre a másik: -Semmit, magától elmúlik.
Nem tudom mit kell még rágódni ezen a témán.......minden vírus elöbb utóbb feléli , a gazdatestet.....Nehéz eset vagyunk....ez van. A luxusért mindent feláldozna a nyugati társadalom , és meg van gyözödve ,hogy ha van egy hybrid Toyotája már mindent meg is tett a környezetért.Persze a medencéjét az udvaron nem használja , kb októbertöl májusig , de a tisztító berendezést nem álítja le, az ugyanúgy tisztít, napi 10 órán át.....pedig csak egyszer kéne megvennie a takarófóliát a téli hónapokra, és akkor már nem kell a vizet szürni télen csak tavaszvégén kéne egy "sokkolás"és indulhatna is a nyár....de fóliával nem néz ki jól az udvar.....és ez csak egy példa ! Ahol lakom a tulajnak négy hütöje ment folyamatosan , egy szép nap , míg a kórházban volt hármat kikapcsoltam és láss csodát az egész kaja befért egy hütöbe is ..... csak sokkal zsúfoltabb volt nehezebben áttekinthetö ...egy ideig morgolódott de végül rájött , hogy sokkal olcsóbb egy hütö mint négy...
Ezek vagyunk , bár nem mindenki , de sajnos a nyugat úgy néz ki ,hogy ilyen ....és nagyon megoldhatatlannak tünnek a problémák !
Kanadának hatalmas édesvíz készlete van,, aminek akkor is kb százaléknyi részét használná fel a kitermelés, hogyha Kanada jeleleg már annyit bányászna mint Szaud-Arábia.
Azok pedig akiknek nem jut víz , tipikusan azért nem jut, mert olyanterületen élnek, ahol az erőforrásokhoz képest egyébként is túlszaporodtak és polgárháborúk miatt amúgy is állandóan elpusztítják a saját infrastruktúrájukat, úgyhogy hogy hozzájok nem jut víz , az nem a Kanadai kitermelésen múlik.
Mr P:
A világ fő héliumforrásai a texasi, oklahomai és kansasi földgázlelőhelyek. itt ugyanis a legnagyobb a koncentráció.
Ezek az államok Kanada részei? :)
Egyébként felírható a hiánylistára még a foszfor is, amekkora ütemben eszi a műtrágyagyártás meg egyéb ipar a könnyen kitermelhető foszforlelőhelyek 20 éven belül kiürülnek. (már most 700% al többe kerül tonnája mint 2004 ben)
Olajhomok... úgy néz ki mint egy hígabb bitumen (lehet hogy az is csak nature).
Még egy kis energiaválság és a magyar aszfaltnak annyi, azt is felszedik mert lágy és van benne olaj...
Éppen a napokban olvastam, hogy mely nyersanyagok fognak hamarabb elfogyni, mint az olaj:
1.) Uránium 235 izotópja (a világ atomerőműveinek 99%-nak ez a fűtőanyaga). USA és a SU jelenleg a hidegháborúban felhalmozott majd leszerelt atomfegyverekből szerzik be, de jelen statisztika szerint 10-20 év múlva elfogy. Természetesen át lehetne állni más hasadóanyagra, de az atomerőműveket ehhez át kell alakítani, ami jelen állás szerint igen drága lenne.
2.) Hélium. A galaxisban második leggyakoribb elem itt a Földön mégis kifogyóban van. Kanada termeli ki a felhasznált He mennyiség 80%-át, de a felmérések szerint 15-20 éven belül kimerülnek a lelőhelyek. A He felhasználása: LCD képernyők, illetve minden modern elektromos berendezés gyártásához szükséges.
3.) Édesvíz. Ezt nem kommentálom.
4.) Réz. Az elektromos berendezések nélkülözhetetlen nyersanyaga. Jelen állás szerint 50 év múlva merülnek ki a rézbányák.
Ez tök jó. Persze, kell az emberiségnek az olaj. De a kitermeléshez víz kell, rengeteg víz. Megkérdezném azokkat az embereket, mi lesz azokkal az emberekkel akik így is szűkében vannak a tiszta ivóvíznek. Hamarabb fog elfogyni mint az olaj. De az a 2 milliárd ember úgyse számít. Szerencsére nekünk bőségesen van. A WC-t is azzal öblítjük.
URL: http://www.youtube.com/watch?v=lV94W5PFXs8
Szöveg: Hogyan termeljünk több olajat és egyben csökkentsük a CO2 kibocsátást?
A válasz a CO2 befúvávos olajtermelés, ami révén az olaj eddiginél sokkal nagyobb hányada termelhető ki, és melette aklímát se terheljük jobban, mivel a kitermelt olajat hidrogénné és CO2-vé szintetizálják, amivel elektormos áramot termelnek, a CO2-őt pedig visszanyomják az olajmezőkbe. A technológia révén csak az egyesült államokban annyi olajat termelhetnek ki, , amivel fél évszázadig meghajthatnák az amerikai járműveket, és mellette a fosszilis erőművek és az olaj CO2 kibocsátását a mélybe nyomhatják.