26 év után talált haza egy férfi a Google Earth segítségével
Egy indiai kisfiú 1986-ban elaludt a vonaton, és a tervezettnél 1500 kilométerrel messzebb, Calcuttában ébredt fel. Saroo Brierley 26 évvel később tudott hazatalálni, méghozzá a Google Earth segítségével.
A hihetetlen történetről a Google egy háromperces videót készített, míg a férfi könyvet írt róla. Saroo Brierley elveszett gyermekként egy ideig az utcán élt, majd egy árvaházban, később pedig egy ausztrál család fogadta be.
Felnőttként a Google Earth segítségével keresett otthona után, amelyről csak annyit tudott, hogy körülbelül 1500 kilométerre volt Calcuttától. A vasútvonalak és a műholdképek alapján több éves kutatómunka után tavaly vélte felfedezni családja környékének házait, majd az otthonát is. 2012-ben tehát Ausztráliából Indiába utazott, ahol megtalálta édesanyját.
Az a felvetés, hogy sokan nem tudják hol laknak: akkor miért volt vonaton? ha nem akarok kimozdulni a faluból akkor nem lépek ki.
1500 km átaludni nevetség nem a Japán vagy francia gyorsvonattal ment.
Az ausztrál szülök rabszolgasorsba tartották mert csak most jutott olyan anyagi helyzetbe, hogy keressen...
Nevetség
Így már kicsit hihetőbbnek tűnik, viszont azért a média megdolgozta a történetet rendesen. Lényegében nem igaz, hogy a srác csak azt tudta, hogy valahol 1500 km-re élt Calcuttától. Tudta, hogy távol van, valamilyen fogalma volt róla, hogy melyik vonalon érkezett, fonetikusan hozzávetőlegesen ismerte az induló állomás nevét, így azért már jó közelítéssel be tudta lőni 26 évvel később, hogy melyik területen kutasson, ráadásul a szülőhelyéről is voltak emlékképei. Ebben már valóban segíthetett az Earth, amivel az egyik, állomáshoz közeli területen ismerős jellegzetességeket vélt felfedezni, de azért nagyon nem mindegy, hogy egy "Calcuttától talán 1500 km sugarú kört" kell átkutatni, vagy egy viszonylag jól behatárolt környéket kell körüljárni.
A Google így már nem tűnik annyira sárosnak a felhajtásban, egyszerűen csak hatásvadász módon lett leközölve a sztori a médiában.
A videóban azt mondja hogy egy jelet ismert fel... a vasútállomáson volt vlaami jel ami tükröződött. Rekálmtábla, vagy cégér stb.... Hát hidd el Magyarországon is van olyan tábla stb.. ami 1986tól itt maradt :D Nyilván nem azért tartott neki (ha igaz) megtalálni ilyen nehezen mert kinőttek a fák.. na meg 1986-tól India mennyit fejlődött azon a környéken????
És 26 év alatt nem változott semmi a környéken, minden úgy maradt ahogy volt. Vagy ott még az 1986-os fotókkal dolgozik a google? Láttam képeket a környékről ahol lakom, így nem ismerném meg 26 év után hogy el sem költöztem, úgy meg főleg nem ha elkerültem volna innen cirka 25 ére. Jó kis reklám a google -nek.
Az :) Neki jó a Googlenek jó. Akkor meg? :) Én meg leszarom :) Szard le Te is.. :P Egyébként nyilván igazad van.. de hát ez a piac. Mondjuk a marketingben nagyrészt sose hittem. Persze van létjogosultsága de sokmindenben nincs.
Teljesen igaz, egy szegény indiai családnak minden anyagi támogatás jól jön, viszont úgy gondolom, hogy ha a történet valóban igaz, akkor az én kis rózsaszín lelkemnek sokkal szebb képet mutatna, ha a Google csak úgy jófejségből segítené meg őket, nem azért, hogy utána kvázi "eladja" a történetet. Ha meg nem igaz, akkor tessék az egészet egy reklámfilmmel elrendezni, mint kitalált történet. Úgy is jól mutatna.
Persze így sokkal életszerűbb, meghatóbb, meg szívhez szólóbb, így jobban is működik. Kurva dolog ez a marketing.
Nyilván van benne "nemigazság". A részleteket azért változtatták meg hogy érdekfeszítőbb legyen, gondolom, meg hatásvadászabb :) De az hogy a Google Earth reklámként adja el az nem értem miért gyomorforgató. Már csak ha abba belegondolsz, hogy lehet azt mondta a Google, hogy öcsém itt van X dollár életed végéig, vagy most egy összegben, és a családod is békében élhet! ÉN IS eladnám a sztorit ha tudom azzal mondjuk nem csak az én életem de mondjuk a családomé is helyre lesz téve, mert azért valljuk be hogy egy indiai szegény családnak lehet elég Xezer dollár is ahhoz hogy úgy éljen mint egy király...vagy legalábbis boldogan egy ideig és nyugodtságban.
Másképp fogalmazva, ha igaz a történet, akkor is maradjunk annyiban, hogy a srácnak csak 26 évvel később voltak meg az anyagi lehetőségei, hogy felkutassa a családját. Ami persze szomorú, az életútja lehet érdekfeszítő és izgalmas, de a Google Earth reklámfogást belevenni nekem kicsit gyomorforgató, még akkor is, ha tényleg használta a térképprogramot.
A dolog ott sántít, hogy ha nem tudom, hol élek, akkor arról sincs nagyon fogalmam, hogy az 1500 km-re van Calcuttától. Azt még talán el bírnám képzelni, hogy az indiai hatóságok/hivatalos szervek nem nagyon foglalkoztak egy látszólag utcagyerek siránkozásával, aki látszólag a hozzátartozóit kereste.
Félre ne értsd nem azt mondom hogy nem lehet kamu, vagy hogy biztos az hogy az vagy nem az... csak azért gondolj picikét bele hogy most milyen állapotok vannak India elég nagy részén akkor 1986-ban mi volt. Ha mondjuk 5-6 évesen már dolgozni járt a bátyjával vagy valamilyen hasonló okból ment a vonaton és "keveredett" el akkor simán elhiszem hogy a gyereknek fogalma nem volt pontosan hol él. Szerinted hány olyan ember él a földön aki gyerekként azt se tudja hogy van másik falu az övékén kívül.. stb.
1500 km átaludni nevetség nem a Japán vagy francia gyorsvonattal ment.
Az ausztrál szülök rabszolgasorsba tartották mert csak most jutott olyan anyagi helyzetbe, hogy keressen...
Nevetség