Ismét a városi legendák nyomába eredünk: a hiedelem szerint a nem áramtalanított elektromos eszközök fogyasztása 20 százalékkal növeli a villanyszámlánkat. Utánajárunk - mérünk, számolunk!
Amúgy legjobban spórolni az áramon úgy lehet (egyértelműen izzók, hűtők lecserélése után), hogy PC-khez és TV-khez egyaránt vesztek egy Master-Slave elosztót.
Ha kikapcsol PC és átmegy StandBy-ba fogyaszt 4-5 Wattot, de az elosztó áramtalanítja a hangfalakat, monitorokat, nyomtatókat, scannereket, ha kell routereket, modemeket, TV-nél pedig a házimozi rendszer-t, BR/DVD, htpc, házimozi stb.
úgy bizony nekem is van 2 darab fogyasztás mérőm is de ahogy észrevettem 5watt alatt bizonytalan a pontossága, és tényleg célszerű egy fix 40-60wattos izzóval besegíteni a mérést mert az jóval pontosabb mintha szimplán csak 1-2 wattos kütyüt akarnánk mérni
A távirányítós konnektor fogyasztására én is kíváncsi lennék ;)
Apró fogyasztású cuccokat egymagában pontosan nemigen lehet lemérni, lévén a mérőke beindulási határát súrolja... sok pl. 5W alatt nem is mutat. Ennek kiküszöbölésére a fogy.mérőbe kell egy T elosztó, és abba bele kell dugni valami rezisztív fogyasztót, pl. egy *hagyományos* villanykörtés (vagy nem-trafós/dimmeres/stb. halogén) éjjeli lámpát (pl. 40W). Ez üzemeljen 1-2 percet, hogy nagyjából felmelegedjen, majd mellé a mérendő eszközt. Ilyenkor pl. mellédugva a monitort 40-ről 40.6W-ra ugrik a fogyasztás, akkor a monitor standby fogyasztása 0.6W.
Viszont valamire való mérést csak olyan cuccal lehet megejteni, ami cos fi-t is tud...
A konyhai régi kistévé valami 8W-ot evett kikapcsolva. Napi mondjuk 20 órát lehetett kikapcsolva, ami 58,44kWh, azaz (mondjuk 50Ft-tal) 2922Ft. Jellemzően nagy standby fogyasztó még egy kikapcsolt PC (amikor még nem áramtalanítottam, amikor nem használtam, akkor mindig langyos volt a ház a táp környékén bekapcsolás *előtt*, aztán persze a venti lehűtötte), modemek, routerek, parabola beltérik, settopboxok (5-6W-tól 25-30W-ig), nem-kapcsolóüzemű (nehéz) trafók/dugasztápok/reduktorok (csengőreduktor, kaputelefon trafója, stb), kamerarendszer (:P), erősítők/5.1-ek/aktív hangszórók (kivéve, ha D osztályú, az nem szokott sokat fogyasztani, de legtöbb szól is olyan pocsékul, hogy az ember nem kapcsolja be), satöbbi.
És azt megmérted, hogy ez az aranyos távirányítható kütyü mennyit fogyaszt?
Amúgy nekünk is van ilyen mérőnk (mármint az egyszerűbb változata). Két megdöbbentő értéket mértünk vele: a lézernyomtató stand-by-ban 16W-ot eszik (szerencsére van rajta kapcsoló - azóta kikapcsoljuk); a set-top-box ki és bekapcsolt állapotban is zabál: bekapcsolva 30W körül, kikapcsolva kb fele ennyit! És ha mindig áramtalanítgatod, akkor meg időnként nem indul el - remek... Rejtett költsége az IPTV-nek...
Nekem is van ilyen mérőm kb 3ezerért vettem vagy 4 éve.
Minden új fogyasztót bemérek. Zsír új AEG mosógép (jó drágán) kikapcsolva 12W-ot fogyaszt!!!
Kapott is egy kapcsolós dugaljat. :)
Egyébként a hűtő és fagyasztó gépeket érdemes néha lemérni, mert azokkal tud elszaladni a ló öreg korukra.
A fagyasztó szekrényünk képes volt 4 KW-ot megenni naponta.
Sajnos de... A tápegység áramköreit meg kell hajtani. Terheletlenül is fogyaszt... ATX tápegységek tipikus hatásfoka 80-86% Ez a mennyiség hasznosítható a kimeneti ágon. A maradék 14-20%-ot a tápegység el disszipálja ...
"Ha valaki kedvet kapna a kísérletezéshez, 10-15 ezer forint körül megvásárolható egy ilyen mérő."
Egy Somogyis mérőt (ja ez itt a reklám helye, bérkommentet olvashattok :P) 4000 ft-ért vettem, nem rögzít sd kártyára helyette papírt és ceruzát használok :D azontúl kellőképpen pontos, tized wattnyi fogyasztást is mér.
"Asztali számítógépünk (a benne lévő táp teljesítményétől függően) is jócskán megdobja a fogyasztásunkat,"
Nope, a benne levő táp teljesítményének semmi köze annak a fogyasztásához, készenléti állapotban sem.
Legyen akár 200, 500, 1000 wattos az a táp, a számítógéped nem fog többet fogyasztani emiatt.
Ha kikapcsol PC és átmegy StandBy-ba fogyaszt 4-5 Wattot, de az elosztó áramtalanítja a hangfalakat, monitorokat, nyomtatókat, scannereket, ha kell routereket, modemeket, TV-nél pedig a házimozi rendszer-t, BR/DVD, htpc, házimozi stb.