Egy holland mérnök és tervező Daan Roosegaarde kitalálta, hogyan tehetőek igazán “zölddé” a nagyvárosok.
Egyes mélytengeri élőlények, például medúzák fényt bocsátanak ki magukból. Roosegaarde és egy amerikai tudós Alexander Krichevsky elkülönítette az állatok DNS-éből azt a részt, ami a fénytermelő anyagért felelős, majd ezt a részt beültették növényekbe, így azok levelei is világítani kezdtek a sötétben. A terv hosszú távon az, hogy ilyen világító fákkal telepítsék be a városokat, hogy kiváltsa az utcalámpákat. Ezzel nem csak rengeteg áramot spórolnának meg, de a növények drámaian javítanák a városi levegő minőségét is.
Milyen fasza lesz. Nem villanykörtéért megyünk majd az OBI-ba, hanem egy kis tölgyfalevélért az Oázisba.
Elképzelem ahogy műszaki vizsgán mondja majd a szervizes: "Uram, kicseréltük a jobb első fényszóróban a szomorúfűz pamacsot, ajánlom a Havasi aranyeső levelét, az tartósabb!" :)
Még nincs kész az 1-es villamos????? Na de ültetnek csemetéket, az jó lesz a fiókáknak. De jogos amúgy teljesen.
Nálunk a ház közelében egy alig kétméteres kis vézna akácfán is fészkelnek rigók, mindig azon csodálkozom, hogy egyáltalán fenn maradnak a fán, úgy fújja a szél ide-oda őket. Meg busz, meg autók, meg lámpa, meg emberek. De mintha szeretnék ezt a városi környezetet, vagy csak úgy találták, hogy ez egy kiaknázatlan terület, mert más madár nem fészkelt oda.
városi környezetben a fa szerintem nem jelentős árnyékforrás, meg nem is jelentős fészkelőhely.
falusi/vidéki környezetben igazat adnék neked, de városban szerintem tökmindegy.
Az senkit nem zavar hogy ezt a világító dolgot génmanipulációval sikerült elérni? Mert engem ez valahogy jobban zavar minthogy éjszaka is szép világos lenne az ezekkel a növényekkel beültetett területeken.
Én arra gondoltam, hogy a fa még csak-csak ad egy kis árnyékot az utcai lámák fényéből, vagy fénye ellen, vagy mi, de ha maga a fa is világít, akkor sehol egy kis sötétség. Persze lehet, hogy ez hülyeség, és lehet, hogy tök mindegy a madaraknak.