Ha nincs ott a "kínai alsós" akkor bonyolultabb lett volna (azért pár percbe így is belekerült). De így eleve nem matematikai sorozatban gondolkodtam. Mivel találkoztam már az alábbi feladványokkal, mindenre fel voltam készülve :)
1) Mi a következő szám?
1, 11, 21, 1211, 111221, 312211, 13112221, 1113213211
2) Mi az alábbi kifejezés értéke? (A poén kedvéért feltehetjük, hogy n 0-tól különböző racionális szám)
sinx
---- = ?
n
amúgy meg átbaszás az egész mert a fordított 91-et így íra le: 9|
ha kiírta volna az 1-es szárát rendesen azonnal levágható, hogy fejjel lefele van a szöveg. a megfejtés sem 87 mert fejjel lefele a 7-es inkább L betű. de ezt ott ki is fejtették a kommentben. a gyerek azért oldja meg hamarabb mert az agya nem kattog annyira mint egy felnőtté és nem bonyolítja túl.
Én életem végéig a feladvány fölött ültem volna.:) Képpel már 10 másodperc alatt megvolt. Kíváncsi lennék, hogy az a fősulis, aki heteket töltött a feladvány megfejtésével, az látta-e a képet.
Mondjuk ha behelyettesíted a számod és beilleszted a képbe, akkor a többivel ellentétben kicsit érdekesen mutat.:)
Én arra gondoltam, hogy meglátunk egy ilyen számsort és egyből arra gondolunk, hogy ez mondjuk egy matematikai sorozat, és nem feltétlenül látjuk benne az egyszerűbb megoldást, míg egy kisgyerek, akinek fogalma sincs matematikáról, lehet, hogy teljesen más szemszögből közelíti meg a dolgot. De valahol ugyanaz, amit te is mondasz, hogy az egyszerű megoldásokat háttérbe szorítjuk, mert nem is jut eszünkbe, csak a bonyolult. Ez valahol szűkíti a megoldóképességünket, mert sémák szerint gondolkodunk, úgy ahogy kell, ahogy belénk ivódott, hogy hogyan kell egy problémát megközelíteni, és nem egyszerűen, vagy nem szerteágazóan. Én legalábbis ezt veszem észre magamon, az ilyen feladatoknál, de pl. a bűvészeknél is. Mert ott is basszus azon gondolkodik az ember, hogy csinálhatja, gondol mindenféle bonyolult dolgokra, mert csak is bonyolult lehet a világ, ha már annyira modern a technika, közben, meg sokszor holt piti egyszerű trükkökkel érnek el hatalmas látványt.
"ahogy növünk, úgy van arra erőltetve az agyunk, hogy szűklátókörüen gondolkodjunk"
Szerintem meg épp ellenkezőleg. Ahogy növünk, annál szélesebb látókörrel rendelkezünk, és az egyszerűbb megoldásokat, józan paraszti eszet háttérbe szorítjuk.
Amúgy mielőtt megnéztem a képet, vizsgáltam a számsort, és eltaláltam a megfejtést... de nem a valós séma szerint, hanem nézegetve a mellette lévő számokat, azt valahogy odaillőnek éreztem... :D
Ha nem nézem volna meg a cikket, akkor még holnap is itt ülnék és gondolkodnék, de így fél perc se kellett hozzá.
Érdekes dolog ez, hogy ahogy növünk, úgy van arra erőltetve az agyunk, hogy szűklátókörüen gondolkodjunk. Naná, hogy egy ovis rájön, mert szerte szanaszét forog és jár az agya, nem feltétlenül az adott feladatra koncentrálva, és nincs még megerőszakolva, megrontva a világ kötelező dolgaival.