De azt ugye tudod, hogy az a 800-1000 km/h az nem a közeg áramlási sebessége, hanem csak a hullámfront terjedési sebessége? Ráadásul nyílt óceánon, ahol fél méter az amplitúdó, és 100-200 km a hullámhossz, gyakorlatilag észrevehetetlen.
Segítek: biztos te is csináltál a tornateremben olyat, hogy jól megrántottad a mászókötél alját, és akkor egy hullám végighaladt a tetejéig. A hullám "felmászott", de a kötél nem ment sehova. De ugyanez van a forgó csigánál (darálóban pl). A csiga se megy sehova, csak úgy látszik. Az meg hogy a szörfözők meglovagolják a hullámot, megint egy másik dolog. A hullám szállítja őket ugyanúgy, ahogy egy darálóban a csiga a darálnivalót. A víz nem áramlik hullámzáskor, leginkább csak fel-le mozog. A partra azért önt ki, mert a víznek van egy olyan tulajdonsága, hogy felveszi a befoglaló edény alakját. Értelemszerűen ha megnő a vízszint, akkor már nem a partvonal lesz az "edény" pereme, hanem mondjuk a közeli domboldal, vagy hegyláb.
Ha kellően mélyre teszik ezt a cuccot, akkor egy cunamit szinte meg se érez. Emelkedik meg süllyed egy kicsit a gömb, aztán annyi.
Nem csak a víz tetején mozog a hullám, hanem elég nagy mélységekig terjed az a lökéshullám amit egy rengés beindít. Floridában 14 méteres hullámokon szörföznek az agyonbarnított macsók, mégsem nevezik cunaminak egyiket sem. De majd nézz utána hogy is működik ez.
Nem a légköbméter kevés az embereknek, hanem a hely. Hanem az a probléma, hogy A és B pont távolságba legjobb esetben is max 500m, ami nem sokkal több 2 buszmegálló távolságánál. gondolj bele, hogy 500 embert beteszel egy ilyen gömbbe a lakásával, a munkahelyével, a boltokkal és minden szarral amire szüksége van akkor az nem ilyen tágas teret ad mint ahogy a mintaterveken látható, hanem inkább a halálcsillagra emlékeztető folyosórendszert.
szerintem egy 250 méter magas gömb formájú "hajónak" sokat nem jelenthet egy 15-20 méteres hullám. a gömbből az energiaközpontig pedig nyilván azért spirál a cucc. de ha mégse azért mindegy. talán egy földrengésekkel, vulkáni tevékenységgel, hatalmas szelekkel, néha cunamikkal együttélő nemzet talán gondolt rá, hogy úgy tervezzék meg, hogy ez ne legyen gond :D
az 5000 ember és az 500m átmérő kevésnek tűnhet, de ha kiszámolgatod a gömb térfogatát akkor azért az nem kicsi :D (250^3*4*3,14)/3
/5000 és akkor az 1 emberre juto köbmétert is megkaptuk :)
5000 ember egy 500m átmérőjű gömbbe bezárva? Bár a japók is kicsik és hozzászoktak, hogy szűkösen élnek, de szerintem lesznek még ennek negatív pszichológiai hatásai.
A másik meg, hogy mi van akkor ha jön egy cunami? Arrébb költözteti az egész golyófalut pár100 méterrel? Mert egy tornádó is tud házakat borogatni, viszont a víz tömegével számolva egy csekély 100km/órás hullámocska is 1000x akkora energiával bír mint egy 100 km/órás széllökés. Márpedig legutóbbi cunami óta tudjuk, hogy egy pármilliós várost simán lesöpör a földről a maga kis 800-1000km/órájával. :)
Nem csak a magas költségek. Oké pénz nem számít, építenek egyet, de megoldottak valamit? 5ezer férőhelyes, csináljanak 200at az már egy millió ember 5,2 billióért, annak már lehet lesz valami lepkefing hatása egy 130 milliós országban :)
Szerintem a japcsik megcsinálják. De ha ők nem, akkor az arabok.
Ami azért érdekes egy ilyenben, hogy bár kényelmes, meg akár tágas meg minden, az ott lakóknak nem lesz egy idő után bezártsági érzetük? VAlahogy azok az elképzelések se jöttek be még, hogy egy magas épületet városként kialakítani. Nem hogy a víz alatt.