Aha, szóval a robotok lényegében végrehajtották azt, amire programozták, és kész! Ezt pedig a kísérlet végrehajtói/újságírók úgy interpretálták, hogy a robotoknak öntudatuk van.
Amikor pl.: futtatok egy sakkprogramot, akkor a számítógép végignéz minden lehetséges lépést, minden lehetséges bábúval, majd egy kicsit előre gondolkodva megnézi, hogy erre én mit léphetek.
Ez után a lehetséges lépésekhez egy számot rendel a programozók által kitalált (cél)függvény segítségével. Majd az optimális célfüggvényértékhez tartozó lépést megteszi. Ez azért még messze van az öntudattól.
Ez ügyesen ki van találva, de maga Asimov is írt pár novellát, amiben ezek a törvények konfliktusba kerülnek egymással.
A fontosabb: ha a hadsereg alkotja meg ezeket a robotokat, akkor azoknak a gépeknek közük nem lesz a robotika első törvényeihez. Sőt! Kifejezetten gyilkolásra fogják őket programozni. Lásd: drónok...
Ha a robot rájön h az emberre a másik ember a legveszélyesebb akkor az első törvény alapján bezárnak minket egy-egy cellába és ött ülhetünk az idők végezetéig. :-)
A robotnak nem szabad kárt okoznia emberi lényben, vagy tétlenül tűrnie, hogy emberi lény bármilyen kárt szenvedjen.
A robot engedelmeskedni tartozik az emberi lények utasításainak, kivéve, ha ezek az utasítások az első törvény előírásaiba ütköznének.
A robot tartozik saját védelméről gondoskodni, amennyiben ez nem ütközik az első vagy második törvény bármelyikének előírásaiba. (Asimov)