Pontosan ! Tökéletesen egyet értek veled.
Hisz az akkumulátor gyártok is tisztában vannak vele, ha csak 95% vagy 90%-ra töltik az akut akkor hosszabbodik az élettartalma. Vagyis tudnának olyan töltőt készíteni ami nem 100%-ra tölt. De ez persze nekik nem érdekük, hisz így csökkenne a bevételük.
Értem, hogy az akkuról beszélsz...viszont azt hiszem Te is átsiklottál egy dolog felett... a mai telók jóval többet fogyasztanak mint a tied. Ma már fokozottabban érvényes a "fogyasztói társadalom" kifejezés, fokozottabban gyártanak olyan terméket ami hamarabb megy tönkre, csak hogy tudjanak újat fejleszteni a befolyt lóvéből, és te pedig minél többet vegyél, és forogjon a gazdaság, hogy a túlnépesedést eltartsa a fogyasztás...és itt lehet visszautalni arra amiről beszéltél, hogy a régebbi jobb volt, ugye már spórolósabb minden, olcsóbban gyorsabban, és "jobbat" gyártsanak :)
Azt hiszem egy kicsit félre értetted a dolgot. Itt most nem a telefon a lényeg hanem a Li-ion akku ami már nyolc éves és még mindig működik. Igaz a kapacitása mára kb 1/3-al csökkent, de még jó. Mert ha 100%-ra töltöttem volna mindig, akkor már valószínűleg rég kuka lenne. ;)
ahaaaa...neked meg biztos 60 magos 5 SIM kártyás 20 colos kijelzős ulra mega hiper szuper HD felbontású 600 magos videókártyás mobilod lehet egy 250.000mAh akkuval.... hány éves technológia? Legalább 8 mert az, amikor hozzád került nem jelenti a gyártás időpontját...Akkor milyen teljesítményű gépekről beszéltünk? Az egy 1 SIM-es, 2,8 colos kijelzős 400mHz-es 16bit-es színmélységű, 240*320 felbontású TFT kijelző....JA??? Egy mai már nem korszerű okostelefon ettől fényévekkel erősebb, és a kijelzője sem TFT, hanem a sokkal jobb képet adó viszont többet fogyasztó IPS legalább.
És az akkumulátorok mennyit fejlődtek a 8 év alatt? A NiCd-t és a NiMh-et felváltotta Li technológia, azzal meg nem történt akkora előrelépés mint hogy mondjuk egy magos 400mHz-s procit felváltotta a 8 magos 2gHz-es...?
Pár költői kérdést felvetett a hozzászólásod, és a felszínt kapargattam ezzel.
Tegye már fel egy olyan ember a kezét, akinek van mondjuk elektromérnök szakmája vagy valami hasonló, ami nem például szobafestő, vagy pék.....Ha az akkut nem használják tönkre megy, ha használják tönkre megy....kb 2-4 ezer forintért vehetsz ebay-en, aliexpressen akksit telefonba, aminek a kapacitása kb 3/4-e, 2/3-a lesz a gyári akksinak, persze ráírva 6X akkora képességű....:) De ilyen világban élünk. Ha valakinek ez nem felel meg akkor hordjon hátizsákban 50Ah savas akkut, ami 10-15kg, és arról nyomja a telefonálást több hétig :)
Szálljatok le a földre csodák nincsenek! Mindennek van egy élettartama, és egyszer tönkre megy, ha kínai akkor hamarabb ha nem kínai akkor még hamarabb, csodák az égben vannak, a mobil telefonoknál a fizika működik! Ha szar anyagból gyártanak valamit akkor trükközhetsz meg varázsolhatsz vele de hosszabb élettartamú nem lesz attól.
"De a szakik korábban nem vették észre :D "
De észrevettem :)
Én úgy töltöm a mobilom, ha 90% felet van akkor leveszem a töltőről. ( max 99%-ig, de csak ha későn nézek rá ) :D
Az aksim 2007. December-óta üzemel. Normál napi használattal 4 napot bír ki egy töltéssel, (új korában 6 napot bírt).
A telefon HTC Touch cruise P3650. És mint már írtam ne töltsük fel 100%-ra. Így lényegesen hosszabb lesz az aku élettartalma. Persze aki évente cseréli, annak mindegy :D
mert már nem volt türelmem keresgélni, és nem figyeltem. De a szakik korábban nem vették észre :D
OFFTOPIC
posztküldéshez nem lenne megoldható, vagy jobb az url megadása? képfeltöltés helyett? vagy para, ha törlik a képet valaha, akkor nem lesz fent?
A posztkép hatalmas, miszerint egy akkumulátorról szóló cikkhez egy jack-el csatlakoztatott telefont ábrázoló kép van kibiggyesztve :)
Az aksi töltés mindig nagy kérdés volt. Egy normális töltő áramkör nem engedi tölteni az aksit, ha már az feltöltött. Ha a telefonodat töltőre rakod, és 100%-os töltés mellet kiveszed az akkumulátort két dolog történhet (egyes készülékeknél akár töltés közben):
1: a telefon kikapcsol. A töltő áramkör csak az aksit tölti és feltöltés után átáll csepptöltésre. Ezeknek a telefonoknak tényleg érdemes töltés után kihúzni a töltő kábelét a falból, mert így a hálózatot sem terheljük feleslegesen.
2: a telefon tovább működik (mint pl a laptop akkumulátor nélkül). A telefon töltőáramköre teljes feltöltés után közvetlen a telefon üzemeltetésére fordítja az energiát és az akkumulátor töltésére csak akkor fordít energiát, ha az ismételten merülni kezd. (töltő áramkörtől függően, az aksi töltöttségének X%-nál kapcsol rá szuflát, majd megint leáll)
A használat nélküli akkumulátorok nem 1-2 óra alatt veszítenek annyi feszültséget, hogy azokat ismét tölteni kelljen.
Tény, hogy egy áramkörben lévő elem/akkumulátor számára (és az áramkör számára) nem tesz jót ha az úgymond feleslegesen van benne (lásd kifolyt elemek), de ezen behatások nem egy éjszaka alatt fognak bekövetkezni.
A töltés közbeni melegedés pedig akkor figyelhető meg, ha nagyobb terhelés mellet akarjuk tölteni a telefont. Ilyenkor érdemes csökkenteni a terhelést, akár a kijelző lekapcsolásával, vagy a terhelő alkalmazás(ok) leállításával.
Egyéb megoldás egy aktív, vagy passzív hűtés alkalmazása olyan esetekre, amikor a fenti módszerek nem megoldhatóak. Egy 8-12 cm-es hűtőventilátorból könnyedén kialakítható egy telefont tartó foglalat és egy 9V-os elemről viszonylag normálisan meghajtható a dolog. Ehhez persze kell egy kis barkácsolási készség, de a kókány megoldásokon kívül igényes kivitel is létrehozható...
Egyszerűbb (de tömegében nagyobb) megoldás ha egy régi processzor hűtőbordájára készítünk felfogatást...
"De tudjátok mit? Alapvető téma és a cikk a mobiltelefonokra volt kihegyezve - akkor és úgy töltitek, ahogyan csak akarjátok... ha 2-3 év múlva tönkremegy (de legyen szó fél évről vagy 1 évről, ha drasztikusan visszaesik az akksi kapacitása, akkor 4000 forintért vegyetek újat - CSAK LEGYEN BÉKE A VILÁGBAN! ;) "
Ezzel kapcsolatban meg az a tanácsom, hogy ne vegyetek olyan telefont (pl. iPhone-t), amiben sem memória kártyát, sem aksit nem tudtok mérnöki diploma, esetleg súlyos szervízdíjak nélkül cserélni/cseréltetni!
Persze értelek és láttam is, hogy írtad - nem friss a cikk - , de ha az aksik nem is változtak - bár kétlem, attól függetlenül, hogy Li-ion néven fut mai napig is, még fejlődhet, precízebb lehet; de a töltők és a töltési technológia is biztosan fejlődött ez idő alatt!
Egyszerű az én képletem - ha telepről használom a laptopot, akkor nyilván merül az akkumulátor, de ha a hálózatra kapcsolom, a rendszer felölti az akksit 100%-ra (biztonsági okok miatt névleges 100, de legyen inkább 98%) és aztán lekapcsol a töltés és az akksi kikerül a rendszerből (de fizikálisan a helyén marad, mert én nem foglalkozok az eltávolításával) és tehermentesen működik tovább a laptop a hálózatról az akkumulátorral mitsem foglalkozva!
Tehát tök mindegy, hogy benne van-e vagy nincs a gépben az aksi, annak 100% töltöttség esetén "nem esik bántódása". Azzal, hogy hálózati használat után kikapcsolom és aztán másnap bekapcsolom, munkát nem adok a telepnek, mivel folyamatosan áram alatt van a rendszer!
De tudjátok mit? Alapvető téma és a cikk a mobiltelefonokra volt kihegyezve - akkor és úgy töltitek, ahogyan csak akarjátok... ha 2-3 év múlva tönkremegy (de legyen szó fél évről vagy 1 évről, ha drasztikusan visszaesik az akksi kapacitása, akkor 4000 forintért vegyetek újat - CSAK LEGYEN BÉKE A VILÁGBAN! ;)
Rá kell dugni a mini usb kábelt a telóra, a másik végét a töltőbe, a töltőt meg a konnektorba. Az időbeli sorrend felcserélhető, de hogy mi hova megy az nem! :P
Valaki végre leírhatná 1 mondatban, hogyan is kell tölteni egy modern telefont, nem 5 oldalas cikkeket belinkelve, aminek semmi értelme, mert már elavult és tele van felesleges képletekkel, ábrákkal és fizikusoknak szóló unalmas szófosással.
Tényleg régi cikket linkeltem (jeleztem is), de a Li-ion akksik működésének a lényege nem változott. A töltők (és akksik) elektronikája igen, de a lényegét tekintve, ha rajta tartod, és mondjuk 95%-os töltöttségi állapotnál visszakapcsol, akkor az akku arányában sokkal többet töltődik a számára igen kedvezőtlen 90% fölötti töltöttségi állapotban. Ráadásul akkor is egy töltési ciklusnak számolja, ha csak 5% töltést kapott. Az újabb akkukban maximálva van a töltési ciklusok száma a tűzvédelem miatt, úgy rémlik, erről azonban pontos infóm nincs.
A lényeg, hogy egy aku teljes feltöltés után elkezd magától merülni, ezt hívjuk önkisülésnek, amit a gyártók próbálnak minimalizálni. Régebben az volt hogy feltöltötte a gép az aksit 100%-ra, de ezután is áram alatt tartotta, vagyis nem hagyta, vagyis eróltette bele a töltést, és azt a parányi önkisülésből származó merülés azonnal pótolta: mintha egy tele pohárba folyamatosan folyatnád a vizet az utás is, hogy megtelt, mert így biztos, hogy mindíg tele van.
Ezzel szemben most ha fel van töltve az aksi, a töltést teljesen megszűntetik, és akár 4-5% merülés után kapcsol be megint a töltés.
Azt hogy ezt a gép, vagy az aksiba épített szabájzó elektronika végzi, esetleg együtt a 2, az gyártófüggő.
Azt hiszem páran pont a lényeg felett siklottak el.
Az eredeti töltök mindig 100% töltik fel az aksit és lekapcsolnak, tehát nem töltik tovább. Ez nem is kérdés.
De ha te 90% töltöttségnél megszakítod a töltést akkor lényegesen hosszabb lesz az élettartalma az akkumulátornak. Szerintem ez lett volna a lényeg. :D
"Megjegyzendő azonban, hogy az újabb gépek, aksik már nem "csepptöltik" az aksit, hanem feltöltött állapotban teljesen lekapcsolják a töltést, és csak merülés közben kapcsolják vissza."
Ez a mondat nem lövi saját lábon magát?
Megjegyzendő azonban, hogy az újabb gépek, aksik már nem "csepptöltik" az aksit = feltöltött állapotban teljesen lekapcsolják a töltést, és csak merülés közben kapcsolják vissza.
"Megjegyzendő azonban, hogy az újabb gépek, aksik már nem "csepptöltik" az aksit, hanem feltöltött állapotban teljesen lekapcsolják a töltést, és csak merülés közben kapcsolják vissza."
Írtam is az első hozzászólásomban, hogy szerintem erre a cégek fel vannak készülve, mondhatni felhasználóbarát - vagy "hülyetűrő" ki hogyan szeretné értelmezni... - megoldással.
Szerintem egy csúcskategóriás - bár itt szerintem ennek nincs jelentősége - készülékbe terveztek "túltöltésvédelmet" - ha szabad ezt a szót használni, tehát, ha hálózatról használom a géped, de ő azt érzékeli, hogy az aksi 100%-on van, akkor letiltja a töltést és akár az aksit megkerülve veszi fel a további feszültséget a működtetéshez...
Nem tudom elhinni, hogy nincs ilyen biztonsági rendszer beleépítve, de ha mégsem, akkor szabadalmaztatni fogom ezt a dolgot! :)
És bocsáss meg eMTé, de egy 2007-es!!! cikket osztottál meg... - talán akkor még aktuális volt ez az akkumulátor karbantartási módszer, de 8 év távlatában, ha ezzel kapcsolatban nem történt előrelépés, akkor az összes munltimádia-eszköz gyártó cég szégyellje el magát!
Igen, elég nagy baj ha mindig hálózaton van, mert akkor is merül az akku, és típustól függően 90-95% -os töltöttségnél rátölt. Persze így gyakran rátölt. Az akku élettartama így a normális felénél is kevesebb lesz.
Bár ez egy régebbi, de hasznos cikk:
Jobb kivenni az aksit a laptopból, ha hosszabb ideig (napokig, hetekig) hálózatról használod, nagyon meg tudja nyújtani az élettartamát. Igaz, a régi gépemmel, de egy saját tapasztalatom, hogy haverommal kb ugyanakkor vettünk ugyanolyan gépet, én mindíg kivettem az aksit, és 4 év után is az eredeti üzemidő 90%-át ment róla, míg haverom benne tartotta, és már egy év után harmadára csökken az üzemidő aksiról.
Megjegyzendő azonban, hogy az újabb gépek, aksik már nem "csepptöltik" az aksit, hanem feltöltött állapotban teljesen lekapcsolják a töltést, és csak merülés közben kapcsolják vissza.
Nem kell gyártó javaslatait nézni, elég ha elolvasol pár olyan oldalt ami általánosan foglalkozik az akkumulátor típusokkal. Ez fizika esetleg kémia. Ezeket az akksikat nem jó sokáig tölteni. Kedvencem mikor veszel egy új telefont és a picilány a vodafonenál pl. még mindig jön a szuper 36 órás töltéssel én meg lebaszom hogy mondjon marhaságot, erre jön hogy tudja de még mindig ezt mondják nekik hogy ezt kell mondani. Ja és oltári szarul teszed hogy tápról megy a laptopod. Egy normális laptop akksi sok évig húzza, ha tápról használod pár hónap , esetleg jobb esetben 1-2 év és az akksid pontosan nulla ideig fogja vinni a gépet. Nem kitaláltam, tapasztalat. Iskolában használtunk rengeteg laptopot. Mind tönkrement akksi ügyileg.
Nem akarok összeesküvés elméleteket szőni, de egy akkumulátor gyártó cégnek, nem hiszem, hogy érdeke olyan tanácsot adni, amivel meghosszabíthatjuk az aksi élettartamát, ergo csökkentjük a profitjukat azzal, hogy kevesebbszer vesszük igénybe a "szolgáltatásait"... Lásd gyógyszeripar, ahol szintén nem érdekük a teljes gyógyítás, sőt mi több (talán) még inkább az egészségkárosítás! Én mindig fent hagyom a telefon este a töltőn, de problémám még ebből nem adódott! Szerintem - legyen szó mobiltelefonról, laptopról vagy bármilyen elektronikai eszközről, ami akkumulátort tartalmaz - a cégek gondoskodnak arról, hogy túltöltés ne alakulhasson ki! Pl. lehet, hogy rohadt szarul csinálom, de nekem amióta megvettem a laptopomat, benne van az aksi, viszont ugyanakkor 99%-ban hálózatról üzemel... az baj? Nem vettem még észre!