Kontor Tamás szerint eddig rosszul értelmezték a Magyar Himnusz tempóját
„...most eljátszom a Magyar Himnuszt Erkel Ferenc eredeti kéziratán megjelölt tempóban (Andante Religioso = 76-108 bpm, az enyém 80 bpm). [...] a Magyar Himnusz legelterjedtebb változatát egy 50-60 évvel ezelőtt félreértelmezett tempómeghatározás miatt, ami kb. 60 bpm volt akkoriban. Ezzel együtt mind a mai napig ez a lassú, sirató jellegű megszólalás csendül föl legtöbbször!”
Hát, nekem vegyesek az érzéseim.
Egyrészt szerintem vannak olyan régi értékek, amikhez nem illik nyúlni, ilyen egy ország himnusza is.
Mindamellett viszont ez nagyon jól hangzik! Nem tudom, hogy a tempó vagy a hangszerelés miatt, esetleg a kettő kombinációjának okán, de ez már inkább egy dicső, büszkeséggel eltöltő érzést ad, még úgy is, hogy a hozzá tartozó szöveg sok helyen negatív kifejezésekkel van tele. Mondjuk ebben nincs szöveg :D
az 50-60 évvel ez előtt az az 56 utáni évtized, könnyen lehet, hogy szándékos volt. pl. rejtett politikai üzenet, ami aztán vagy rajtunk ragadt, vagy az elvtársaknak is megtetszett.
figyelembe véve, hogy a márc. 15 = Kossuth-Petőfi-Táncsics szentháromságot is a komcsik találták ki, nem is túl elképzelhetetlen...
Ebben a tempóban sokkal jobb. ...és hogy a francba lehet félreértelmezni a tempót? Óvódás Ödönkének adták a kéziratot vagy mi? Egy számot nem lehet félreértelmezni, csak akkor ha nem ismered a számot. 80-60 van egy kis különbség. Vagy a szakértő professzor urak befürödtek?