Valaki egyetemi tanár, réges régen, azt mondta nekem, hogy a párizsi Sorbonne-on, a vizsgára bevihetsz akárhány könyvet. Egyszóval: puskézhatsz bátran. Elvégre, ha praktizálsz majd mérnökként, orvosként, etceterá, plusz mé felejtesz is, ott van a könyv amiben a tudást tartjuk,
- Na de olyan kérdéseket is tesznek fel a vizsgán, hogy...!
Intranet, oké, igaz, ellenben a tanárok használják a netet is órán, mondok példát, kutatómunka, akár egyénileg, akár csoportban, de azt lehet tiltani, ha épp nem kell. És a 8-nál nem az IP címekre céloztam, hanem arra, hogy ha 30 géppel akarok csatlakozni egy AP-ra, akkor azok egymás ellen küzdenek, állandóan letúrják egymást, kihagy a ping, sok a packet lost, és egy idő után behal az egész AP. 17 gép környékén még nagy duzzogva elmegy, de 8 az, amivel tökéletesen lehet használni őket.
csatlakozom az előttem reagálóhoz, az intranet a megoldás, aminek elég egy komoly tűzfalon keresztül csatlakoznia az internetre szélessávon, és csak adott (ha úgy tetszik, akkreditált) oldalakra szűrve (pl. TED, WikiPedia, adott suli honlapja, vagy amire éppen szükség van). esetleg egyetlen, 1-2 terrás winyó a belső szerveren, amiről hozzá lehetne férni az oktatási anyagokhoz, dokumentumfilmekhez, ilyesmi. aztán ha már az AP wifi-jére csatlakozott, nem tud azzal egy időben mobilnetezni (tudtommal), a tanár meg láthatja a saját eszközén, hogy hányan csatlakoztak az AP-re, ha van admin joga. ha meg sok a diák, legyen a tanerő kreatív - padonként egy mobil eszköz, a feladatokat meg párokra alakítsa ki.
Kezdjük azzal, hogy létezik olyan, hogy INTRANET, azaz belső hálózat. Minek a büdös kölkének internet? Kell egy szerver, amin megtalál mindent amire szüksége van.
Egy router pedig 254 címet tud kezelni, elég abból egy komolyabbat venni, majd a termekben Access Pointokat telepíteni, termenként 30 IP címmel meg is vagy, ugye 8 db-ot említettél. Termenként mehet a jelszó, így adott teremben az adott wifire léphet csak fel, nincs interferencia és nem kell átjárás.
Általános iskolai rendszergazdaként írom: felvetettem már azt is, hogy 17 ezer forintos tankönyv csomagok helyett miért ne lehetne erre megfelelő tableteket vásárolni a diákoknak, vagy akár pályázatból, amit 8 év alatt jobbik esetben egyszer kell megvenni és digitális tankönyveket használni rajtukm ami szintén megvásárolható a kiadóktól, olcsóbban, mint a tankönyv, nem beszélve a többi jó dologról, mint például egy 3d anatómiai atlasz, a határ a csillagos ég. De... egy átlag TP-Link wifi AP 8-10 eszközt bír el egyszerre problémák nélkül, 17-et még nyögve (gyártói nemhivatalos közlés). A wifi 15 csatornára osztható szét 5-ös átfedésekkel, számoljuk ki, hány wifi AP-t lehet elhelyezni egy intézményben, amik még nem zavarják egymást (úgy, hogy a környéken 30 felett van a családi AP-k száma), de még kiszolgálják az összes eszközt. Nálunk 8 db van 180+db tanulói laptopra és a többi vezeték nélküli eszközről még nem is beszéltem, és nem igazán működik a dolog. Mit csinálna egy iskola, ahová akár 600 diák is járhat? Offline egész jó, és használjuk is a notikat, de ahhoz, hogy ezeken normálisan működjön a net, elég jó hardver kellene. Pl. Cisco eszközök, ami nem az olcsó kategória. Nem beszélve arról, hogy
a, van, akinek van mobil netje, akkor netezik, amikor akar, és nyilván nem tanulás céljából
b, ha megcsináljuk a wifit, akkor szintén az "a" eset lép életbe, hogy mindent csinálnának, csak a tanulásra nem használnák.
Egy utópisztikus világban működne, de itt és most nem.
Kizsákmányolt dolgozóként nem veszem jó néven kollégáim gyakori internetezését, telefonálását. Én is sakkoznék, vagy sms-eznék, de Én, speciel szem előtt vagyok. Mindenkinek megmondtam: ne hívjanak 8-16 ó. között. Ha leülök 5 percre, "Már megint lazsál?". Ha rágyújtok egy cigire, "Már megint dohányzik?" Ha félbe kellett hagynom valamit egy fontosabb dologért: "Azt miért hagyta ott?"
A diáknak a munkahelye a tanterem. Ott tanúlni kell. Az életre.
szerintem ez azért hülyeség, mert egy informatikus és/vagy rendszergazda tudna olyan wifi hub-ot csinálni, aminek a segítségével ezek a telefonok akár tanulásra is alkalmasak lehetnének. de biztos csak én vagyok ilyen optimista liberális köcsög.
"Bezzeg az én időmben" ment ez tárolódoboz nélkül is. Simán kiraktuk a tanári asztalra a mobiltelefonokat. Aztán visszatértünk a jó öreg cetlis "chateléshez."
- Na de olyan kérdéseket is tesznek fel a vizsgán, hogy...!