Hááát, nem hiszem, hogy ez célzottan a hajhagymákban lehetséges...szisztémásan lehetne csinálni, de akkor meg más hatásai is vannak... De nem tudom, nem kopaszodással foglalkozom. :D
Áhhá értem, köszönöm a választ:) Azért fogalmaztam át a kérdésemet, hogy kiküszöböljem az első két mondatodat, de mind1:) Akkor valószínűleg valamit félreértettem, mert abban biza nem hiszek, hogy a tanárom rosszul tudná:) (és nem azért mert tanár).
Mi köze van a hajhatárnak a kopaszodáshoz? Attól még nem kezd el valaki automatikusan kopaszodni, mert magasabb a homloka, és a fejtetőhöz közelebb kezdődik a hajas fejbőre...ez mindenkinek az egyéni adottságaitól, fejformájától függ (az igaz, hogy a férfiak homloka általában magasabb és csapottabb, mint a nőké, de ettől még lehet dús hajuk...). Kopaszodásról akkor beszélünk, ha ritkábbá válik a haj, vagy az eredetihez képest kisebb területet borít (tehát ha a hajhatár feljebb húzódik ahhoz képest, ahol volt)... Ennek oka férfiaknál általában a magasabb tesztoszteronszintben, az érzékenyebb tesztoszteron receptorokban keresendő, aminek hatására egy bizonyos kor után először a halántéknál és a fejtetőn ritkulni kezd a haj.
Érdekesség és magyarázat: az eredendő (öröklött) kopaszodást okozó gén elsősorban az X-kromoszómához kötött (itt található az androgén receptor génje), ezért az ilyen típusú, korai kopaszodás gyakoribb férfiakban, mivel nekik csak egy ilyen kromoszómájuk van, így ha az a "hibás" allélt tartalmazza (ami a hajhagymákat érzékenyebbé teszi az androgén-hatásokra), akkor nem javítja ki semmi a diszfunkciót. Nőknél mivel két X kromoszóma van, ezért nem jelent rögtön kopaszodást, ha az egyik "hibás", mert a másikon a "jó" allél biztosítja a megfelelő működést. Viszont ha hordozóik a kopaszodást okozó allélnak, akkor a fiaikon már látszódhat ennek a hatása.
Új eredmény a témával kapcsolatban: Két kutatócsoport eredményeit összegezve elmondható, hogy akinél az X-kromoszómán és a 20. kromoszómán is a kopaszodásra hajlamosító génváltozat van jelen, annál hétszer nagyobb eséllyel alakul ki férfias típusú kopaszodás, mint az átlagpopulációban. Ez az együttállás az erősebb nem 14 százalékánál, vagyis minden hetedik férfinél figyelhető meg.
És arról mi a véleményed, hogy a magasabb homlok tényleg magasabb, és mivel a homlokon nem nő haj, ezért a férfiak "hajhatára" hátrébb húzodik mint a nőké? mintha csak kopaszodna?:) (nem vagyok biológus, nem is arrafelé fogok továbbtanulni, csak megragadt a fejemben amit mondott a tanár bioszon, szóval nyilván nem szakszavakkal operálok:P) ÉS hozzátenném, h megintcsak nem a fejtető közepén lévő kopasz foltra gondolok:)
Figy! Itt az volt a kérdés, hogy már meglévő haj miért kezd épp ott hullani, és hogyan lehet megállítani... A homlokod nem kezd el utólag oldal irányban nőni (illetve ha igen, akkor nagy bajok vannak...). :)
Sajnos pasiknál ez teljesen természetes, nem sokat tudsz...ööö...tud a barátod barátjának a barátja tenni. xD A tesztoszteron teszi... :) De ezt csak drasztikus megoldásokkal lehetne kiküszöbölni. Viszont ez nem éri meg azért, hogy dúsabb legyen a hajad... :)
Szóval van egy barátom, akinek van egy barátja, aki erősen kopaszodok a halántékvonalamnál :P
És ez neki nem tetszik. A padlón kívül szerinted hogy állítható meg a hulló haj?
Na ez az, akkor jól sejtettem. :P Szegény csórikáknak marad a tetkó. :D Én beszélek, közben nagy valószínűséggel faterból kiindulva 55 éves koromra alig lesz hajam. :(
Ha azért nem volt haja valakinek, mert valami miatt eleve nem alakultak ki az adott területen szőrtüszök, akkor ez megoldás lehet. Ha viszont volt haja, csak kihullott, mert mondjuk nem megfelelő a bőre tápanyagellátása, akkor természetesen az új is ki fog hullani... :/
Tényleg életben marad. A szőrszállal nem csak magát a szőrt húzzák ki, hanem a szőrhagyma egy részét is (az az a fehér bunkócska, amit a kitépett szőrszálak végén lehet látni). Annak az alján pedig ott vannak az irhapapillából származó, intenzíven osztódó sejtek, amik magát a szőrt képezik. Mivel ezek gyorsan osztódnak, gyors az anyagcseréjük, növekedési faktorokat adnak le, stb., ha beültetik őket (saját) hámba, akkor szerintem ennek hatására gyorsan vaszkularizálódik a képlet, ami biztosítja a tápanyagellátását, és így nem hal el. Az más kérdés, hogy szőrmerevítő izom meg beidegződés valószínűleg nem alakul ki újra körülötte (de ebben nem vagyok biztos, lehet, hogy idővel az is lesz újra mellette).
A bőrátültetés bonyolultabb. De bőrt táptalajon is lehet már növeszteni. :)
én eleve azt nem értem, hogy marad életben és hogy nő tovább :D ha fejbőrrel együtt raknák át, onnan meg a kukába a régit, az nem lenne hatásos? Nas? :D
Ez a hajátültetés költséghatékonyabb verziója. http://hajbeultetes.hu/hajatultetes.html
"a hajszálakat "egyesével", közvetlenül emelik ki a fejbőrből és helyezik át a hajhiányos területekre"