![](http://www.ize.hu/_files/pictures/18/18212.jpg)
"Ma szépen sütött a nap, így sokat tudtam napozni. Jól szórakoztam" - írja Midori-san, egy japán kávéház pultján élő cserepes virág az október 16-ai blogbejegyzésében. Az időjárás-változásra is reagál és arról is ír blogjában. A legutolsóban például arra panaszkodott, hogy nagyon felhős és hideg volt az idő.
A Keio Egyetem kutatói létrehozták az első blogoló növényt, méghozzá úgy, hogy szívalakú leveleire szenzorokat raktak. A detektorok felveszik azokat az elektronikus jeleket a növény felszínéről, amelyeket a növény ad válaszképpen a fényre és az emberi érintésre. Az így kapott információkat összevetik az időjárás és a hőmérséklet adataival, és egy számítógépes algoritmust használva átfordítják azokat csevegős blogbejegyzésekké.
Japánban blogolnak egyébként a legtöbben a világon.
Memetikánál amit lenn belinkeltem az növényekkel is foglalkozik. Tehát valamilyen szinten tudják mi kell nekik, mi az ami nem jó, és ezt egymás közt valamilyen szinten lekommunikálják.
Életet teremteni pont azért nehéz, mivel nem egy sejtből növesztessz ki egy életet, hanem te kreálod. Hiába van az hogy tökéletes idegsejteket tudnak létrehozni, nem tudják úgymond élő gondolkodó egységgé alakítani. Valami hiányzik. Lehet hogy épp ez a valami az ami az élet mozgatórugója amit még nem tudunk? idegsejtekből számítógépet már tudnak csinálni de az sem él, csak bizonyos feladatok kiszámolására használható. Elméletek vannak, pl hogy az agy voltaképp egy kvantummehanikai gépezet, stb, de nem tudják még megmagyarázni mitől kezd el úgy működni ahogy teszi pl egy élő embernél a gondolkodást, emlékezést, stb. Csak a központokat találták meg ahol ezek az informácijók tárolódnak. De ha tunák hogy tárolódik az információ az agyban, akkor mesterségesen lehetne úgy alakítani akár génkezeléssel hogy mintha megtanultad volna az információt, csak épp genetikailag alakították így az agyad. A gének pontos feltérképezése is most zajlik, de ez sem magyarázat hogy abban hol tárolódhatnak olyan infók, amik pl sok állatnál embernél megfigyelhetők. Pl az embrió fejlődésénél végbemenő változások. A csecsemők pl megtartják magukat egykézzel mint a kimajmok mikor az anyjukba kell kapaszkodni, vagy a gerin melett végighúzott kézre pl mint a halak a gerinc elmozdul jobbra, balra. pontos kifejezéseket ne várj nem vagyok ennek a professzora:D Vagy hogy a gyereket vízbe dobják egy bizonyos életkorig autómatikusan elzáródnak az orrnyílások, stb. Japánban kutatták ezt leginkább és volt egy film is erről a spektrumon. Tehát a génekben lenne ez az infó?
Amíg nem vagyunk ezekkel tisztában szerintem botorság kijelenteni hogy valami nem képpes felfogni környezetét, önmagát, megfelelő szinten, hisz magunk sem tudjuk felfogni még hogy mik zajlanak le minden nap körülöttünk.
Mikortól mondhatjuk valamire hogy inteligens, van felfogóképessége, és eggyáltalán észrevennénk-e mindezt?