Szia!
Elmesélem, mire gondolok, ahogyan én tanultam.
Definíció:
timokrácia: a kormányzást a tulajdonosi réteg végzi
demokrácia: a kormány a nép által jut hatalomra
A timokrácia Szolón timokratikus alkotmányából alakul ki Kr.e. 594-ben, miután Drakón Kr.e.621-ben megtete az elsö lépéseket. Ez a demokrácia kialakulásának egy állomása volt Athénben, ami Periklész idején élte fénykorát. Mit tartalmazott ez az alkotmány, ami a timokrácia lényege is egyben? Vagyoni alapú társadalmi felosztást. Azaz, akinek pénze van, az kormányoz, övé a hatalom. Természetesen, ez nem törte meg az arisztokrácia uralmát, csak lehetövé tette a további fejlödést.
Spártában ilyen nem volt. A spártai államszervezetben elvileg nem voltak egyenlötlenségek. Ezt próbálták nyomatékosítani sajátos vaspénükkel is, ami máshol értéktelen volt, nem lehetett vele kereskedelemböl meggazdagodni. Még a gyereknevelés is közös feladat volt. Igaz, volt két király, akik a hadsereget vezették, de a tényleges hatalmat a népgyülés által évente választott 5 ephorosz gyakorolta. Ebbe a népgyülésbe minden szabad, teljes jogú polgár, azaz spártiata egyenlö szerephez jutott. Rajtuk kívül volt még a vének tanácsa (a 300 c. filmben kimondottan idióta jelenetnek tartottam), akiket a 60 évnél idösebb spártiatákból választottak. Az Ö véleményük is sokat jelentett. Forrásnak a Lükurgoszi-alkotmányt használtuk anno, ugyanis más nem nagyon maradt ránk. Èn ezt az államformát sehogy sem találom timokratikusnak, ugyanis elvben nem voltak vagyoni különbségek. Spártiaták voltak, félszabadok voltak és rabszolgák voltak.
Párhuzamot talán úgy lehetne vonni, hogy UK || SPÀRTA (ill.) MAGYARORSZÀG || ATHÈN. Az egyik alkotmányos monarchia, királya/királynöje és elnöke van. A másik köztársaság és elnökei vannak. Sajnos arra nem tudok választ adni, hogy melyik demokrácia, melyik nem. Szerintem a fenti definíciót mindegyik kielégíti, de lehet, hogy egy árnyaltabb demokrácia megfogalmazásba már valamelyik nem férne bele. Ebben nem mernék állást foglalni, ezért mindenki döntse el maga.
Ennek mi értelme van, hogy mire megírom a kommentet kiléptet a program?
Nem éretségiztem az athéni demokráciából,de ott is ugyanez volt. Nem csak Athenban volt demokrácia hanem Spártában is (pl.) Nem kellenek jobb autópályák, mert nekünk van a környéken a legjobb és legdrágább. Itthon nem egymillió rabszolga tart el ezret, hanem ezer rabszolga sok milliót. Valamint a fiatalok terveiröl készült statisztika, pusztán a fiatalok tájékozatlanságát mutatja meg, semmi mást. Èrdekes, a román büszke a hazájára még annyi szr után is. A finn pedig nem.;-) Ez a hazaszeretetet jellemzi, de nem többet.
A volt töri tanárom szerint a legjobb "államforma" az anarchia...:P
"Ez a szó minden emberben ellenszenvet kelt elõször... Kérdem én, miért? Mert ezzel a szóval mindenki a zûrzavart, a káoszt, a rombolást és a fejetlenséget azonosítja. Ez nevelték belénk.
"Anarchia: szervezett hatalom és irányítás nélküli állapot. (gr) Van egy másik, pejoraktív (rosszalló, elítélõ) jelentése is, ebben a formában jelenti a zûrzavart. (De ez késöbb alakult ki és az eredeti jelentéshez nincs sok köze.)
/Bakos Ferenc: Idegen szavak és kifejezések szótára alapján/"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Szerintem meg tök mindegy milyen államformája van ma egy országnak, mert amíg pénz (profit) van, addig úgyis mindegyik azt szolgálja...:P
Komolyan nem hiszem el, hogy ezt egy 19 éves írta... :O:O Akkor talán van még remény...:( Csak így tovább és maradj ilyen normális! Jólesett olvasnom, köszönöm!
vissza a kiraji rencert!!! vmi okos embert kirajnak a duna jegen, ak itenyleg a magyarokert tesz, es siman belelovi a sikkaszto tetu oszkot es bandajat.
Demokrácia manapság egyenlő a szabad rablással. Ez az általános gondolkodás manapság. Igaz kimondhatod amit akarsz, de az erősebb kutya ba...k. Úgy néz ki a demokráciában csinálják szabadon az emberek ami más izmusokat mind tönkretett. Tehát a tőke hajszolása. Minél több a pénzed annál biztosabb hogy megúszol bármit. Mindez egy "profitorientált világ" gondolatmenettel el van intézve. Ha megfigyelitek a kis bankok mennek tönkre a gazdasági válságban, és a nagyok(régi nagy játékosok) maradnak leginkább fenn. Igaz nem lőnek agyon az utcán, visznek el ha ellentétes gondolataid vannak, és úgy érzed szabad vagy.
" A létező legrosszabb társadalmi rend a demokrácia..de egyenlőre nem tudunk jobbat." J.F. Kennedy
Adózásról meg annyit hogy nővéremék szomszédja épitési és szállítási vállalkozó, szokásos vagyon 120 milliós ház, 30 millás merci (igazi tahó) röhögve mondta egy beszélgetés alkalmával hogy tavaly 278ft! adót fizetett....a nővérem 26 éve tanitónő, majd el sírta magát.
Ez már 20 éve nagyon el lett b...va! Nálunk nem volt rendszer, csak módszerváltás! A régi kommunista rendszer káderei kezébe játszották át az ország teljes vagyonát, és azok, vagy azok leszármazottai uralkodnak ezen a szemétdombon ma is! Akik azzal a felfogással nevelkedtek, hogy lopjál fiam, úgy sem buksz le, ha jók a kapcsolataid. Ez már történelem, és úgy sincs értelme a mi lett volna ha kezdetű mondatoknak, de meg kell nézni a cseheket, ők ha nem is lőtték a folyóba, ahogy kellett volna, de felállították a régi kádereket. Akik a kommunista rendszerben bármilyen tisztséget betöltöttek, a rendszer váltás után húzniuk kellet, nem is ott tartanak ahol mi! Ja és addig, amíg a "veszteséges" vállalkozó kiröhög, hogy te hülye szerencsétlen minek adózol ezeknek, addig nem lesz itt, semmi! Egyébként tök mindegy azt is ellopnák! A politikusoknak meg nem érdeke ezeket a retek adócsalókat elkapni, mert egy tőlük függenek, mert ők támogatják őket pénzel (offshore cégek és barátaik), meg arra is gondolni kell, hogy az ember nem lesz mindig kormányon és akkor nekik is adócsalásból kell majd megélni. Ma is ott tartunk, hogy leszól a főnök telefonon a beosztottnak az APEH-ben, hogy ezt a céget ne ellenőrizzétek, míg egy másikat formai hibára valo hivatkozással megb...nak 300e forintra, addig itt ne várjatok demokráciára! Tudom, hogy külföldön sem minden fenékig tejfel, de ami itt megy az egy vicc! Idézem az egyik kedvenc miniszterem szavait: "ha nem tetszik el lehet menni"! Tiszíitótűz az kéne ide, másban már nem bízom!
Az a baj, hogy mit szabad tenni és mit nem, relatív dolog. Én '90-es vagyok, tehát egy teljesen más világban nőttem fel, de racionális gondolkodású családban, akik nem szélkakas módjára húztak ide, vagy oda. Amit tőlük és másoktól, vagy esetleg könyvekből és még sok más helyről megtudtam azt mondom: örülhetünk, hogy megváltozott a világ, ha nem is teljesen jó irányba (merthogy jobb irányba, az biztos!). Nagy divat mostanában felemlegetni az akkori világot, mert nem volt annyi tulajdona az embernek, ami felől aggódnia kellett, nem volt annyi lehetősége, hogy kitörjön és mindenki élt a maga kis házában. A mai emberekkel az a baj, hogy nem képesek alkalmazkodni, nem képesek belátni, hogy néha kell plusz terheket vállalni. És ahogy varazs is mondta: sajnos sok ember szitkozódik létfontosságú dolgok hiánya miatt, de bizony néha azért is, hogy nem tudja 5-6 évente lecserélni az autóját, nincs GPS-e, kibaszottszélesképátlójú TV-je, stb.... vagy éppen szitkozódik, és van. De minek? :S Vagy hogy épp a közös tehervállalást említsem: a magyar vállalkozók 60-70 % nem fizeti rendesen az SZJA-t (ezt onnan tudom, hogy egyik rokonom könyvelői irodában dolgozik, és elképedve nézi, hogy a vadonatúj Mitsubishi L200-zal berontó vízvezeték-szerelő minimálbért kap. Pff... Azt mondják páran, ők ennek a kormánynak nem fizetnek adót! Ennek nem!? Hát az előzőnek fizettek, vagy az azelőttinek? És a 2010 utániaknak fognak? És amikor jó lenne igénybe venni (jó, tény, hogy már csak azt a pár) kórházat, amit az állam tart el, úgy, hogy semmit nem ad bele? Vagy jó lenne jó autópályán száguldozni azzal a szép kis autóval? (Ezúton is bocsánatot kérek azoktól az emberektől, akik vállalkozók, vagy családjában vállalkozó él! Ahogy mondani szokás, akinek nem inge, ne vegye magára!)
Demokrácia létezik, vagy valami, ami mindenképpen más, mint '89 előtt volt, de a deffinícióját rosszul jegyezték fel. A tényleges demokrácia utópisztikus, de törekedni kell rá!
Aki látta a Tőzsdecápák c.filmet, abban volt egy érdekes mondat demokráciáról. A lényege az volt, hogy a demokrácia nem ér semmit, csak a pénz az ami diktál.