Bebukottak - 1984
A dokumentumanyag a magyarországi fiatalkorúak börtönében készült. A film 1985-ben Torinóban a legjobb külföldi film díját nyerte. A film operatőre Klöpfler Tibor, akinek rendezése, az El Nino a 31. Magyar Filmszemlén kerül bemutatásra.
Napi Izés Téma: Lehetséges-e ilyen súlyos élményekkel beilleszkedni a társadalmi életbe? Megváltozhat-e az ember jó irányba a börtönben töltött évek után, vagy eleve lecsúszásra és újabb börtönévekre van ítélve ez által?
2/10 - 3/10 - 4/10 - 5/10 - 6/10 - 7/10 - 8/10 - 9/10 - 10/10. rész
Nem értetted a hozzászólásom lényegét. A hangsúly az alábbi három kifejezésen van: visszaeső, erőszakos, bűncselekmény. Bizonyos vagyok abban, hogy kényszer hatása nélkül, önszántamból, nem fogok olyan cselekményt elkövetni, amiért fegyházban(!) való szabadságvesztésre ítélnének. Ha videó alanyit nézed, nem olyan személyekről van szó, akik ittasan okoztak halálos végződésű közúti balesetet.
Kephamos:
Úgy gondolom, hogy "ők" is ugyanolyan emberek, mint bárki más. Többek között ezért is ítélem el a halálbüntetést. Sőt azt vallom. a determinizmus lényegét tekintve, hogy az egyén nem felelős a cselekedetiért. De ahhoz, hogy a morál kialakulhasson , szükség van egy fajta szigorú retorziótól való félelemre. Főképp abban a korban, amikor a különböző vallási eszmék (és ez alapján kialakult belső erkölcs) letűnőben vannak. Ebből nem az következik, hogy az emberek többsége azért nem bűnöző, mert konkrétan fél a börtön büntetéstől. De tény, hogy a "félelem" latensen, közvetve jelen van. Így adott szituációkban kerüljük (szubjektív) helytelen cselekedeteket.
Mr.T:
A munkatábor és a munka terápia nem egyenértékű egymással. Munkatábor alatt, egy olyan intézményt értek, ahol kemény fizikai, főként mezőgazdasági tevékenységet kellene végezni. Nem szabadidős foglalkozás. Börtön meg ott van ahol, építenek. Speciel Kecskeméten, az egyik lefrekventáltabb helyen, a város szívében (érthetettlen módon). Sajnos, nem hogy növelnék, a büntetéseket, hanem inkább csökkentik, hogy így spóroljanak az állami költségvetésnek pár millió forintot.
A felsorolásomban volt egyfajta büntetési hierarchia. És nem az egyszeri a bolti tolvajokra vonatkozik.
Egy lényeges aspektusát a dolgoknak persze kihagytam. Fontos, hogy magában a büntetés végrehajtó intézményekben is rend legyen. Ne az íratlan szabályok és törvényszerűségek érvényesüljenek. Máris egyszerűbb volna a társadalomba történő reintegráció.