a fraktál akkor is fraktál ha nem tudjuk ábrázolni ... így furcsa volt az a kijelentés hogy 3D fraktált nem tudunk csinálni :)
itt derül ki hogy a matek nem reáltudomány hanem filozófia :D ugyan is a fraktálok tőlünk függetlenül létező eszmei konstrukciók :D
Ja, illetve ami még fontos, hogy az alap függvény határértéke véges szám, így nincs végtelen nagy 'kiterjedése', ezért is lehet közelítéssel is ábrázolni.
Olyan függvény, ami a benne található alakzat és annak a különböző méretű változataiból áll. Nézd meg a menger szivacsot, rögtön megérted http://hu.wikipedia.org/wiki/Menger-szivacs . Minél több az iteráció, annál részletesebb (több, egyre kisebb lyuk) lesz rajta. Bizonyos szeletei egy az egybe ugyan azok, mint az egész alakzat maga. A komplexebb fraktál is ilyen, csak a programokkal, amikkel létre vannak hozva, rengeteg transzformációt, és színezést lehet rajtuk eszközölni, illetve akár többrétegű fraktált is lehet csinálni (2 fraktál egymáson, különböző keverési móddal, akárcsak a photoshopban), így sokkal nehezebb észrevenni az azonos részleteket.
Nem illúzió. Egyszerűen csak véges sok iterációnak van értelme, hogy kiszámoltassuk, mivel a monitor felbontása az első, ami gátat fog szabni a maximum részletességnek, a másik meg az emberi szem. Érdemes letölteni az ultra fractalt, ott nyomon lehet követni, hogy mi hogyan működik. A matlabot kissé túlzás primitívnek nevezni. Én derive-ban csináltam komplex függvény nélkül fraktálhoz hajazó függvényeket. Pl ilyesmit : y> ln sin (sinh x).
Egyébként meg én is mérnök leszek, de nekem ennyi nem elég ;)
Itt magát a mandelbrot-ot magyarázza el lehet így egyszerűbb. De az angol oldalon oldalt a háromszögből hogy csinál hópelyhet is elmagyarázza. Ahogy használod a matematikai fügvényt mindíg az előző számítás értékével számolsz tovább.
és a google sem hoz igazán jó eredményt, mint ahogy a Purple által belinkelt hivatkozás is számomra teljesen érthetetlen. Sajnos 2,5 diploma ellenére is az, hogy valami 2 és 3 dimenzió között van eléggé értelmezhetetlen. És akkor jön a következő kérdés, hogy ennek az egésznek mi értelme? Fiktív virtuális függvények. És?
Értem. Én úgy tudtam, hogy 2 dimenzióra "levetítve" szemre (pixel pontosságra) és elméletileg tökéletes fraktál elkészíthető, míg a 3D-s fraktáloknál a csúcspontoknál valami gebasz lépett fel (nem vagyok annyira otthon a témában, csak olvasgattam 1-2 cikket már róla). A hsz-edet figyelembe véve a 2D-s is csak illúzió, bár mi a primitív MatLab-bal is csináltunk 1-2 szemre tetszetős fraktált just4fun :D
Bár így utólag átgondolva a kvantált téridő belátása nélkül is triviális, hogy nem képezhető le egész dimenziókra egy adott fraktál, de azért jól megközelíthető :P És mivel mérnök leszek, nekem ennyi elég is :D
Hiányossága minden fraktálnak van, nem lehet végtelen nagy iterációval lerenderelni. Illetve lehet, csak annak sosem lesz vége. Ha vége is lenne, akkor sem látnánk :) Az iteráció szabja meg, hogy milyen részletes egy fraktál. Ennek az elméleti oka pusztán annyi, hogy a fraktálok saját dimenziószáma nem egész szám. A húrelmélet szerint pedig a téridő is kvantált, tehát nem tenne lehetővé még elméletben sem tökéletes fraktált egész számú dimenzióban.
lol tényleg én csak valamiért a core2-re emlékeztem elkönyveltem hogy 2 magos:D ja 4 magos.
Akkor még valsz nem most lessz mikor realtime megy majd ez otthoni gépen:D Hacsak nem vesz valaki csak ezért szervert és nem optimalizálja több procira.
Elég komoly és opensource progi a videó leírásánál ott a link az ingyenes progihoz amit letöltessz és már próbálgathatod is. Igaz kell hozzá teljesítmény. A laptopom 1 képet is nehezen számol ki:D egy ilyen videóhoz kell szekér rendesen.
Szép az biztos. Mindig magával ragadnak a fraktálok, gondolkoztam már rajta, hogy felveszem a fraktálgeometria nevezetű tárgyat, de félek, hogy ott lankadna a lelkesedésem :D
szerintem ez csak egy sima animáció, nem biztos, hogy az a tipikus szigorú értelemben vett fraktál :) mindenesetre szerintem állati jól néz ki :D vége felé az a "mohás" csarnok is.. meg azért kicsit félelmetes belegondolni, hogy ez akár igazi is lehetne. én tuti bele nem mennék :D
Most ez tényleg 1 db fraktál lenne? Úgy tudom, hogy még nem sikerült tökéletes 3D fraktált készíteni, mindnek volt valami hiányossága. Vagy ez egy lenne az elsők között?
Junkie hogy megörül már, "Mandelbrot trip", beszívott matematikusok vagy mi :D
Meg ilyen szivacsos micsoda, lehetne akár Spongyabob agya is, kábszerek hatására: http://noob.hu/2010/07/02/bob_0.jpg