Móricz János (Juan Moricz) magyar kutató Ecuadorban, Peruban és az Amazonas vidékén, olyan indián törzseket talált, amelyek tagjaival magyarul (!) tudott beszélgetni. Legendáikban sok ezer éves múltjuknak és a tőlük kirajzott más népekkel való rokoni kapcsolataiknak tudata él.
Bár felfedezése valósággal sokkolta a világot akkoriban, a média egy idő után mégis elhallgatott kutatásaival kapcsolatban.
Kapcsolódó cikk: Erich von Däniken találkozása Juan Móriczcal
Nem is az a baj, hogy ilyen elméletek vannak. Hajrá derüljön ki hogy mi népesítettük be a földet. Szép gondolat, szép múlt, büszke múlt. Igen kéne tudnunk, honnan jöttünk, mit tettünk, mekkorák voltunk. De egyszer csak azzal is foglalkoznánk, hogy hova tartunk. Mert amennyire büszkék lehetünk a múltunkra, annyira szégyelhetjük aj elenünket és a jövőnket. Lassan olyanok leszünk mint a görögök, vannak az ókori nagy görögök, és vannak helyettük a mostani balkáni pásztor lezármazottak, tökre nem ugyanaz, mégis görög-görög. Na ez lesz belőlünk is, hiába a nagy ősök, mi már csak az elkorcsosult semmire kellő leszármazottaik vagyunk, akik a múlton keseregnek, és már teljesen mindegy, hogy mi építettük-e a piramisokat, vagy csingacsguk magyar volt-e, mert sehova sem tartunk. és ez a ciki, nem egy ilyen cikk