A dogonok Mali bandiagarai száraz fennsíkán élnek a XIV. század óta. Egy évben csak egyszer halászhatnak az Antogo-tó "szent vízében", ilyenkor percek alatt "megszabadítják" a tavat a halaktól.
Kis adalék a dogonokhoz: ez a primitív körülmények között élő nép elképesztő csillagászati ismeretekkel rendelkezik, tudását szájhagyomány útján őrizte napjainkig. Sirius gyermekeinek nevezik magukat, és azzal ejtették ámulatba az 1930-as évek elején a francia antropológusokat, hogy mindenféle műszer nélkül olyan bolygók létezéséről beszéltek, amelyek a Földről nem láthatóak, s melyeket csak a 19. század derekán erősítettek meg a csillagászok, különféle számítások alapján.
Leszögezem, értem, hogy miről írtok. De! A "nagy felvilágosult fogyasztói társadalom"-nak sem szent a sajt és a norvégoknak sem szent az óceán! Szerintem ebben az egészben az a lényeg, hogy a szent tó egy évben egyetlen szent/ünnepnapján... Sehol nem látok arról infót, hogy hitükön, szokásmódjukon kívül bármilyen fegyveres, vagy karhatalmi szervezet, egyesület állná útjukat az év többi napján... Ha pl Karácsonyra nálunk az lenne, hogy a "szent Mecsekben" csak ekkor lehetne fenyőfát kivágni, egy nap alatt mindenki kisfejszével kivagdosná a hegyoldalt a szent hegy, valószínűleg szintén szentnek tartott fája miatt... Így viszont ez néhány év alatt történik csak meg :)