A világ óceánjaiban a planktonok növekedési ütemét a szárazföldről por és folyami üledék formájában az óceánokba jutó tápanyagok, elsősorban a vas mennyisége határozza meg. Kutatási eredmények szerint egységnyi tömegű vas óceánba szórásával többezerszer nagyobb tömegű plankton keletkezik, ami táplálékul szolgálhat az élővilágnak, egy része pedig lesüllyedve hatalmas mennyiségű CO2-őt von ki a légkörből.
Így a világ vastarmelésének néhány százalékát a tengerbe szórva ki lehetne vonni az emberiség által kibocsátott teljes éves szén-dioxid mennyiséget, így a klímaváltozás és a világélelmezés helyzete is javítható lehetne. A zöldek betiltatták...
Nem kötekedésképpen mondom, főleg mert tudományosnak szánt cikkekben is számos esetben használják a "planktonok" szót, ami helytelen, hiszen a "plankton" már maga egy gyűjtőfogalom, aminek nincsen többes száma (ergo olyan, hogy "planktonok" nem létezik). Egyébként én is csak azóta tudom ezt, mióta egyetemre járok, nálunk ugyanis a limnológiások megbuktatnak érte, ha a vizsgán leírod, vagy kimondod, hogy "planktonok".
Még kiegészíteném, annyival az előző kommentet, hogy a libamájnak magyarországon termelői szövetkezete van, nem tudnak egy feldolgozó üzemet létrehozni, és eladás helyett, készterméket gyártani? Máris meglenne a pénz az előírt intézkedésre (nem jó ötletnek tartom, senki ne értse félre), de valószínűleg, azért nem csinálnak ilyen üzemet, mert valakik nagyon rosszul járnának ezzel.. Elsősorban a francia felvásárlók, másodsorban azok akiket ők pénzelnek!
@Matyizeg, a libamájtermesztéses cikkben, az is benne volt, hogy a nyers májat (kb. 90%-át) Franciaországba szállítják (mert ők felvásárolják nevetséges áron), ott készítik elő, csomagolják, és terjesztik a világban?
Aztán mi meg felvásároljuk azt 10szeres áron, ahelyett, hogy itthon készítenénk el?
Ez tipikus Magyar szokás! Lásd találmányok stb.
A zöldekről meg annyit, magam is most végzem környezetvédelem szakon. És valóban igaz az, hogy a korrupció gyorsan beárnyékolja a környezettudatos gondolkodást, és a legjobban e gondolkodás mögé bújva lehet a legnagyobb pénzeket keresni, és szennyezni a környezetet. Pont a másik szemében a szálkát elv... csak másképp: Másik ember, vállalat, iparban a mikroegységet is észreveszik (megfelelő összeg ellenében nem), a saját vállalkozásukban meg a nagy dózist sem "látják" meg.
a témáról Tóni pajti mondta a legodavalóbbat, egyébként meg, ha nem barmolnánk szét a környezetünket nem lenne ilyen problémánk, mert a földünkön minden egyensúlyba tartja magát.
Egyébként ezektől az úgynevezett álliberális állatjóléti szabályoktól hülyét kapok. Lent írtam, hogy miért, mielőtt valaki belémköt (a gazda vigyáz rá a legjobban, nem kell túlszabályozni),. Szeretem az állatokat (ha nem emberbőrben vannak), ennek is több oka van, állatorvos család, stb...úgyse érdekel senkit.
ha jol emlekszem 1-2 eve egy tarsasag dacolva a tiltakozasokkal, es a tiltassal kiszort jopar tonna vasreszeleket valamelyik oceanba, de a dolog vegul nem hozta meg a vart eredmenyt.
Probaltam megkeresni a hirt, de sajna nem lelem.
kicsit eltértetek az alap témától. :) De nagyon érdekes volt amit mondtatok.
Igaz, hogy "A világ hízott nyerslibamáj előállítóinak sorában Magyarország
évtizedek óta az első helyen áll, évi mintegy 2 ezer tonnás
termelésével. Ennek 80 %-a exportra kerül." (TÓÁSÓ, 2006) és fontos is ez az ágazat export szempontjából,
de ha az egész ágazatot nézzük 1-2 %-ot tesz ki.
A zöldeknek hál most hatalmas ktg.kel terhelik meg a
termelőket, hogy átálljanak az állatjóléti szabályoknak megfelelő termelésre.
Bár voltak olyanok akik erre felkészültek és át is álltak erre. :)
Tengeri trágyázás: érdekes elmélet, csak nehogy visszanyaljon a fagyi, és olyan jó legyen, hogy a végén ahogy mondtátok
ellenőrzés nélkül, mint a földeket elkezdik ide üríteni -a "felesleget"
kicsit? ;-D akkor te sem vagy azért annyira optimista.
a pesszimista nem inkább az aki a jóban is talál rosszat? ;-)
az a gond, hogy közösségi érdekérvényesítés valójában sehol nem létezik,
mert a közösségmaga egybeeső egyéni érdekek mentén alakul ki.
ahol a kettő nem fedi le egymást ott a közösség nagy részét alkotó egyének csak vergődnek
a többi, az önmeghatározó" elit meg maga is szolga, saját értékéhez képest és hazai viszonylatban messze túlfizetve.
ez egy ördögi kör. olyan aki akarna, és tudna is tenni a közösségért, nem is kerül helyzetbe szerintem.
szerintem is megérte. ám úgy érte meg, hogy nem kiraboltak és lelőttek,
hanem a szemünk láttára megloptak fényes nappal és leszúrtak
kb. így: nem vesszük el a legnagyobb adóbevételeket biztosító cégeteket, ha ideadjátok a gázmezőt 1.
volt már ilyen: nem osztjuk fel teljesen az országotokat, ha egy jelentős részét megkapják mások 2.
1. nektek is megéri, mert a cég (most még a tiétek) és a kitermelés révén gazdagodik azért az is
2. akiket ugyanúgy lenyúlunk, még jobban is mint titeket. igaz mindenképpen a ti károtokra..
javulás az van. és ténylegesen.
mint a halálos beteg, aki még kapja az egyre nagyobb morfiumadagjait.
Kicsit pesszimistának érezlek. Erről szól minden, harcolni kell az érdekekért. Mások is teszik, nekünk is tenni kell. Én úgy látom - és remélem nem én tévedek -, hogy ilyen szempontból javulást mutatunk. Mert, ha mi lesz@rjuk, hogy mi lesz velünk, akkor nyilván mást se fog érdekelni a sorsunk.
A ruszki MOL-csomag visszavásárlása meg állítólag megérte, de az ilyen dolgokból a közvélemény igazából nem sokat lát. A makói ügyletről nem hallottam, pedig elég tájékozottnak tartom magam, remélem nem teljesen így van.
Összegezve: én javulást látok, remélem Te is így fogod látni hamarosan és elindul az ország felfelé.
ez sajnos inkább azt jelenti, hogy már eddig is jelentős eredményeket értek el.
a százalékarány nyilván még magasabb volt korábban.
hogy az angol, francia szarkeveréssel paritásban legyenek az osztrákok mindnent megtesznek.
lásd. a MOL esete legutóbb. az osztrákok csempészték be az oroszokat akkor is, oda is..
most meg az oroszok balkáni hídfői - a szerbek, megkapták a makói kitermelési jogokat,
cserébe az orosz kézben lévő MOL részvényekért..
nekünk nem éri meg a kitermelés, mert veszélyes és drága
nekik megéri, és az se nekik lesz gond ha rablókigazdálkodás miatt itt is katasztrófa történik
amerikai gyalogos, egy francia őrvezető, egy angol géppuskás és egy orosz hússaláta
e négy nemzet (és) képviselői vesznek körbe minket
+ arab, török és "arab"
Csakhogy ne értsük egymást félre:
Meglepődésem oka az volt, hogy a lent írt százalék még mindig ilyen magas, mivel az említett alapítvány (aminek nem vagyok hajlandó többet leírni a nevét) már hajtott végre támadásokat magyar érdekek ellen. Ha jól emlékszem sikerült is bezáratniuk egy libahústermelő üzemet, ami később újra kinyitott. Ez azt jelenti, hogy talán már egyre jobban képesek vagyunk megvédeni az érdekeinket. Erre egyáltalán nem voltunk képesek az I. vh. után, ez vezetett - sajnos - az általad leírt dolgokhoz, Trianonhoz, stb...
"meglepődtem, de a világ libamájtermelésének 80%-át (!) Magyarország adja."
az Újvilág felfedezéséig a Magyar Királyság volt az ismert világ legnagyobb aranykitermelője. 1920-ig a Magyar Királyság még mindig a második volt ebben a rangsorban. az értékeinkkel mások sokkal jobban tisztában vannak tehát, mint mi magunk.. a románok az angoloktól majd franciáktól is kérték Erdélyt (és a Partiumot, Bánságot), s nem azért "adták oda" nekik, mert utáltak minket. bányászati jogért cserébe! amire rápacsáltak a kommunizmussal, mert akkor elérhetetlen volt számukra a kitermelés (tulajdonképpen így kicsit visszanyalt a fagyi, mert a szovjetek egy erős, osztatlan Magyar Királysággal szemben nem tudtak volna egyedül több évtizedig fenntartani egy diktatórikus rendszert a térségben). amikor "demokratizálódott" a rendszer "Romániában" (értsd a vérkomcsik kinyírták a Ceausescuékat, remélve, hogy ennyi bosszú elég lesz a népnek /bejött nekik/, aztán átmentették magukat ők is az "új rendszerbe" csilliomosnak, mint mindenütt a keleti blokkban tették), a volt angol és francia gyarmatok; Kanada és Ausztrália bányászati vegyesvállalatai (névleg a románok is benne voltak) akkora elánnal kezdtek bele a kitermelésbe, hogy az ezredfordulóra sikerült a (gyorsabb és több hasznot hozó) ciános technológia révén a Tiszába juttatni a kitermelés alatt álló meddőhányókat, így cián- és nehézfémszennyezéssel ökológiai katasztrófát okozni. ez ráirányította a nemzetközi figyelmet a térség természetvédelmi kérdéseire (más fel sem merült és merülhet ugye..), azóta akadozik Nagybánya, Veresbánya ügye. kártérítés semmiért nincs, és stikában folytatják - immár önmérsékelt tempóban a kitermelést.. raboltal és rabolnak..
Próbálkoztak régebben tyúkok étrendjének olyan irányú összeállításával, hogy megnöveljék a tojáshozamot: azokat az alapanyagokat etették velük, amik benne vannak a tojásban. Csakhogy a tyúk nem tojásgyár, a tyúk egy élőlény, aminek van anyagcseréje, és csak úgy "mellékesen" érnek benne a tojások is. És az anyagcseréjük ezt nem szívlelte. Borzalmas kudarc volt ez az egész elképzelés, még abból az időből, amikor az ember azt hitte, büntetlenül leigázhatja a természetet: elveszítve a saját természetességét. Sok jó tyúk adta ezért az életét.
Ugyanez a véleményem a fenti sztoriról is: nagyon jó dolog a környezettudatosság, de ez egy ökoszisztéma esetén sem így működik, hogy beleszórjuk a vízbe a vasat meg más anyagokat
(Büntetlen, törvényes környezetszennyezés! Működnek itt lobbik, kéremszépen, ne legyenek szépséges ábrándjaink! Ez lehetőség a szennyező vagy amúgy értéktelen anyagoktól jó áron való megszabadulásra)
és aztán megváltozik a klíma, ami változást természetesen nem is a CO2-szint szabályoz, de ez már másik téma és másik pár sor válogatott káromkodás amit megtartanék akkorra.
Nos a Négy Mancs erre jó példa. Vélhetően külföldi megbízásból a magyar liba- és libamájágazatot próbálják tönkretenni (piacszerzés). Elhiszem, hogy fáj szerencsétlen állatoknak a tolltépés, meg a tömés is kellemetlen, de ezt így csinálták azóta, amióta világ a világ. Pont a gazda érdeke, hogy a lehető legkisebb fájdalmat és stresszet okozza az állatnak, hiszen nyilvánvaló gazdasági okokból nem akarja, hogy az elpusztuljon.
Egyébként pár hete olvastam egy cikket, meglepődtem, de a világ libamájtermelésének 80%-át (!) Magyarország adja.
Valamilyen szinten sajna igazuk van, mert ha meg túl sok a plankton az megöli a halakat stb. Nehéz lenne pontosan beállítani a bedobandó plusz vasat/nitrogént ahhoz, hogy egyensúlyban legyen. Ha egyszer elrontják, akkor többet vesztünk mit amit nyernénk vele. Persze betiltani azért nem kellett volna, hanem több pénzzel támogatni, hogy használható formába hozzák a felfedezést
Kezdem azt hinni, hogy a zöldek csak azért élnek h feljelentsenek meg bepereljenek mindenkit aki bármit is csinál a világon, h ők abból szépen megéljenek