Metán-hidrát: a bolygó legnagyobb érintetlen fosszilis energiakészlete
A metán-hidrát víz és metán keverékéből képződő jéghez hasonló anyag, ami megfelelő nyomás és hőmérsékletviszonyok mellett stabil marad, így az évmilliók folyamán a tenger alján bomló élőlényekből egy magas koncentrációjú és óriási mennyiségű energiaforrássá vált.
Mivel a belőle kinyerhető metánt gyakorlatilag mindenre (autómeghajtás, fűtés, áramtermelés) lehet használni, ezért több országban is intenzív fejlesztési projektek folynak a kitermelési technológiák fejlesztésére. Japán már az évtzed végén megkezdi termelését és gyorsan energiafüggetlenné válhat segítségével, amit több másik ország is követni fog.
"ha olcsóbb"...és már bukott is a dolog...az olcsóság relatív, de ez még a kisebb probléma...kezdjük el boncolgatni...modern piaci körülmények között a több tíz éves technikai fejlesztések után piacra dobott termék relatíve nem lehet olcsó - pontosabban elvileg bizonyos perverz piaci működések mellett lehetne, ha biztosan előre jelezhető lenne, hogy úgy is profitot termel. Lássuk az okokat, hogy miért nem lehet olcsó: 1. a termelő rövid időn belül profitot akar, a kereslet mértéke kiszámíthatatlan - jelen esetben fokozottan, hiszen gyakorlatilag az egész közlekedésünk és energiatermelésünk tetemes része is kőolaj alapú energiahordozókra épül, és nem tudhatjuk, hogy az átállás alternatív költségét hány fogyasztó vállalná. Tehát "drágán" adjuk, hogy ha kevés fogy, akkor is hozzon pénzt. 2. nem lehet olcsó, mert belső és külső piacról is megtámadják egyenlőtlen versenyfeltételekre hivatkozva. Ennek a következménye az lesz, hogy egyetlen ország sem lesz képes egy csapásra "energiafüggetlenné" válni, hiszen tisztességes piaci magatartással nem szoríthatja ki egyik pillanatról a másikra az olajipari termékeket. Ha valamilyen módon mégis megkerüli a nemzetközi egyezményeket, akkor az már önmagában okot ad mindenféle kevésbé békés megmozdulásokra. Ha hozzáveszem, hogy a kereskedelmi cserearányok is felbomlanak - ami egyből vezethet pénzügyi válságokhoz, abba már bele se merek gondolni, hogy mit művelnének drága arab államék, ha nem fogyna a fekete arany. Akarhatjuk ezt, de azér óvatosan ezzel a hirtelen energiafüggetlenedéssel, meg az "olcsón adják, ide vele" hozzáállással...