Metán-hidrát: a bolygó legnagyobb érintetlen fosszilis energiakészlete
A metán-hidrát víz és metán keverékéből képződő jéghez hasonló anyag, ami megfelelő nyomás és hőmérsékletviszonyok mellett stabil marad, így az évmilliók folyamán a tenger alján bomló élőlényekből egy magas koncentrációjú és óriási mennyiségű energiaforrássá vált.
Mivel a belőle kinyerhető metánt gyakorlatilag mindenre (autómeghajtás, fűtés, áramtermelés) lehet használni, ezért több országban is intenzív fejlesztési projektek folynak a kitermelési technológiák fejlesztésére. Japán már az évtzed végén megkezdi termelését és gyorsan energiafüggetlenné válhat segítségével, amit több másik ország is követni fog.
Kényes téma ez. Az egész olaj (és olajár) vs. egyéb energiaforrások verseny legnagyobb problémája az előbbi elterjedt használata. Nem tudom milyen árkülönbség lenne az, ami mellett az átlagember is megfontolná az átállást - a szolgáltató/termelő nyilván sokkal racionálisabban és gyorsabban reagálna. Másrészt továbbra is tartom magam hozzá, hogy (biztonság)politikailag is nagyon veszélyes dolog ez az olajtéma, gyakorlatilag a modern világ "puskaporos hordója" a legfontosabb olajközpont, abba bármilyen módon belenyúlni veszélyes. Ha csak nem kezdünk el tőlük uránt venni, különben lesznek gondok rendesen az olaj és földgáz kereskedelmének beszűkülésétől.