Azoknak akik nem szoktak tv-t nézni: szeptembertől minden nap lesz tesi óra az iskolákban. Köztudott, hogy huzamosabb szellemi terhelés után a fizikai terhelés felüdítően hat. Ebből a szempontból abszolút pozitív a határozat. Viszont, van-e elég jólképzett tanerőnk az ellátáshoz, vagy még mindig csak a megkeseredett, és semmihez, főleg magához a pszichés neveléshez nem értő emberekből lesznek testnevelés tanárok?
Vélemények, emlékek a testnevelés órákról, és a nem enyhén manipulatív filmecskéről?
Azonban, ahol én voltam általános iskolás... Alsó tagozatban a folyosón tornáztunk, felső tagozatban pedig az egyetlen tornatermen osztoztunk. Ez esetben 12 osztály. Ha abból indulok ki, hogy alapozzunk a tornateremre, mivel az udvar és egyéb helyszín időjárásfüggő, és így legalább az osztály számára mindig adott a terem, akkor 12 órát csak úgy tudnának megoldani, ha 2 osztályt összevonnak egy terembe.
Jó idő esetén meg ugye ki lehet menni sokfelé. Bár, vannak azért még mindig infrastrukturálisan eléggé lemaradott iskolák, sajnos...
Igyekeztem ezen úgy gondolni, hogy hogyan lehet, nem úgy, hogy hogyan nem lehet megoldani...
Viszont, a pszichés nevelés tényleg fontos lenne testnevelés órán is. Otthon, a helyi focipálya bejáratánál a következő Hemingway idézet várja az oda betérőket:
"A sport megtanít becsületesen gyõzni, vagy emelt fõvel veszíteni.
A sport tehát mindenre megtanít. "
Ezt a hozzáállást, akármennyire jó embernek tartom a volt testnevelés tanáraimat, nem igazán tapasztaltam tőlük. Legyen itt a cuccod, öltözz át időre, álljál be a sorba, csináld azt, ami az utasítás, aztán eltelik az óra. Leginkább a gimnázium első osztályában tapasztaltam azért azt, hogy a tanár számára életcél is a fiatalok testi nevelése. De ő csak egy évig tanított minket. Viszont azért a kérdést alapul véve, utólag hiányérzetem még mindig van.
A tömegsport is valahogy dugába dőlt, pedig gimiben egy rövid ideig úgymond kötelező volt bizonyos időközönként (nem emlékszem már pontosan... ez is beszédes...) megjelenni és aktívan tevékenykedni. Ez még gimiben. Általánosban meg aki akart, jött, aki nem, az nem.
Összegezve, nem valósult meg a testi nevelésben az, hogy az életmódunkon is akarjunk változtatni. A lehetőség adott volt rá, mind idő, mind hely tekintetében. Csak sokan mégsem akartunk menni...
De itt a szülő felelőssége is ugyanakkora, ha nem nagyobb... Mert akármennyire is adná az iskola kezébe a nevelést, mégis a szülő az, aki(nek inkább kellene) nevel(ni). Az iskola kiegészítheti, de nem helyettesítheti.