Azoknak akik nem szoktak tv-t nézni: szeptembertől minden nap lesz tesi óra az iskolákban. Köztudott, hogy huzamosabb szellemi terhelés után a fizikai terhelés felüdítően hat. Ebből a szempontból abszolút pozitív a határozat. Viszont, van-e elég jólképzett tanerőnk az ellátáshoz, vagy még mindig csak a megkeseredett, és semmihez, főleg magához a pszichés neveléshez nem értő emberekből lesznek testnevelés tanárok?
Vélemények, emlékek a testnevelés órákról, és a nem enyhén manipulatív filmecskéről?
"Az nem megoldás, hogy mindenféle félmilitarista jelleggel alkalmazott pedagógiai elveket előszedve akkor is kihajtjuk a gyereket a mocsokba, ha az nem tetszik senkinek, már elnézést."
Nincs szó mocsokba kihajtásról. És a félmilitarista jelzőt sem értem. A testnevelés - bármilyen hihetetlen is - igen közel áll a katonai megoldásokhoz. Mind az alkalmazott mozgásmódokban, mind pedig a fegyelemben. Annyi csak a különbség, hogy minden korcsoporthoz más-más mozgásforma kell.
Nézzünk most a "mocsokba kihajtásra" példának egy egyszerű focipályát, füves placcot.
Nem kell modern pálya, semmi extra, még kapuk sincsenek, csak egy régi, valaha jobb napokat látott füves terület. (De lehet akár egy park is, vagy kisebbb erdős terület, bár a focipálya jobb.) Nincs más, csak ez, gazdákodjunk ebből.
Sokan azt képzelik, hogy ezt nem lehet semmire használni, mert legalább labda kellene hozzá, meg két kapu. ... Ez badarság. A világ legjobb helye sportolni.
- Nagy placc, elfér rajta egyszerre több osztály is. Egy normál focipálya méretű füves részen alsó hangon is 4 darab 25 fős osztály fér el egy időben. A körülötte lévő kerületén meg egyszerre akár 2 osztály is futhat egy időben. Ez hatalmas terület, ideális. Nyilván ekkora nem mindenhol van, de ha fele ekkora van, az is elég általában egy iskolának. Amire figyelni kell: ne legyenek gödrök, amibe bele tudnak lépni a gyerekek - ezt előtte meg kell nézni, és betemetni (ez nem kerül pénzbe).
- Ha okosak, akkor esetleg összedobnak fejenként a szűlők 50-100 Ft-ot évente (igen, ez felfogható pénznek, de 100 Ft...) és vesznek fűmagot, majd beszórják a pályát. Nem fog mind kikelni, de megfelelő lesz a sporthoz, hiszen nem BL döntőt fognak játszani rajta.
- A füves terület alkalmas gimnasztikára, sorversenyekre, akadályversenyekre, de akár még önvédelmi oktatásra is. A kerülete pedig futásra alkalmas, lásd fentebb.
- Felhasználható segédeszköznek régi autógumi, jelzőbólya, fapalló, 5-10 literes vizeskanna, kötél, sima házizsákok, stb. Főként sorversenyeknél/akadályversenyeknél nyerő ez a gyerekeknél. Egyik sem pénz igazából.
- Télen szintén használható a pálya, mert a füves terület nem nem lesz annyira csúszós hagyok esetén, mint a beton, nem veszélyes annyira, ha el is esik. (Ja igen, meg kell a gyereket tanítani esni, ez az első lépések egyike ilyen órák esetén.) A sár a pályán viszonylag ritkáb a fű miatt. Ugyan nem patyolattiszta, de nem is nyakig sár, mint amiről te beszéltél.
- Ha már annyira nagy a hó, vagy tényleg nagyon hideg van, akkor egy hócsata (itt kellhet a kabát, de mozgás esetén nem létszükséglet) ideális lehet tesiórának. Ha a tanár is beszáll, külön élmény nekik, főként a kicsiknek, de még középiskolások is szívesen hócsatáznak néha, csak úgy kell előadni nekik.
- A közelharc/önvédelem esetében sem kell megijedni, hogy most húde össze fogják verni a gyerekek egymást. Nem fogják. Pláne, hogy ilyen szinten nem igazi küzdelmet fognak csinálni, de még az alap tecnikák is csak kellő idő után kezdhetőek el ilyen esetben. Mégis nagyon sok olyan mozgásmód van ezeknél a sportoknál, ami a gyereknek érdekes, hasznos, és még mozog is vele. Csak nem kell előre összecsokizni a gatyónkat, ha meghalljuk az önvédelem szót. Semmivel sem veszélyesebb, mint egy sima, szünetekben történő focizás. Sőt, még azt mondom, veszélytelenebb is. Persze ehhez kell fegyelem is - az meg már a tanár felelőssége. A füves terület meg ideális ehhez a sporthoz (is). Nem kell hozzá semmi segédeszköz, mert anélkül is millió egy dolgot lehet velük csináltatni. Álmomból felriasztva is legalább 10 tesiórát tudnék tartani egy csoportnak úgy, hogy a bemelegítést leszámítva egyetlen mozgásformát sem csinálnának 2X az órákon.
- Akár az amerikai Kim's game mintájára is csinálható a pályán játék, értelemszerűen jóval kisebb terheléssel, mint egy rendes Kim's game esetén. A gyerekek imádják, ez tapasztalat. Sokkal több, mint a sima sorverseny, bár egyből ennek nekiugrani nem szabad, viszont kellő fizikai felkészítés után és megfelelő fegyelmezettség megléte esetén mehet nekik. Ráadásul kombinálható vele a hagyományos iskolai tanítás is - a Kim's game során kaphatnak olyan feladatokat, amit a csapat csak az órán tanult ismeretekkel tud hatékonyan megoldani, ergo motiváltabb lesz az órai tanulásban is. Egy jól öszeállított, félórás Kim's game jobban kifárasztja őket, mint szinte a legtöbb mozgásmód, rengeteg izmot mozgathat meg, ráadásul mellette élvezik is, plusz a csapatszellemet és a kreativitást is fejleszti. Mi kell ennél több?
Igen, eléggé militáris jellege van annak, amit írtam. De - talán meglepő - működik. Gyerekek esetében is. Sőt, náluk még jobban is, mint felnőtteknél. Csak egy megfelelő tanár kell hozzá (lásd az egyik követelményt, amit írtam anno).