Feltétel nélküli alapjövedelem
Idealisztikus zsákutca vagy törvényszerű állomása a XXI. század gazdasági folyamatainak?
A film készítői német gazdasági szakembereket szólaltattak meg a témában. Annyi biztos, hogy mind az akadémiai, mind pedig a köz-, illetve magánszférában dolgozó közgazdászok körében az egyik legvitatotabb kérdéssé vált az utóbbi néhány évben.
Bónusz: Értékalapú gazdaság, avagy miért ne érvényesülhetnének a belső vállalati menedzsment és marketing több évtizedes paragigmáját jelentő alapelvek a nemzet- és világgazdaságban?
Kár, hogy pont azzal nem számol ez sem, mint amivel a kommunizmus megálmodói sem számoltak:
az emberi tényezővel.
Ha minden ember alanyi jogon kap egy megélhetést, amiért nem kell tennie semmit, akkor:
- Azok, akik eddig segélyből éltek, azok azután is abból fognak.
- Akik nem segélyből éltek, de keveset kerestek, azok otthagyják a munkájukat, mert mi a francnak gürizzen napi 8 órát, csak hogy ugyanazt megkapja, mintha nem csinálna semmit.
- Akik ennél többet keresnek, azok azt fogják látni, hogy ők termelik ki a többiek megélhetését, és vagy otthagyják ezt a "gyönyörű álomvilágot", vagy ők is sz@rnak bele és abbahagyják a munkát.
- Ráadásul az egész a fogyasztáson és a folyamatos növekedésen alapszik, ami hosszú távon hamis elgondolás. Fenntartható életmódra kell átállnunk, nem a folyamatos növekedést erőltetni, mivel a bolygó tartalékai végesek.
Végeredmény:
Senki nem csinál semmit, csak tartja majd a markát, hogy fizessenek neki.
Csudálatos világ. Ha segílyből élő lennék, akkor nekem ez maga lenne a paradicsom! :)
Eközben még jobban kizsákmányoljuk a bolygó tartalékait, hogy a fenntartáshoz szükséges erőforrások meglegyenek. Utána mikor elfogynak, akkor meg már nem lehet váltani egykönnyen, mert a markukat tartó tömegek követelni fogják a megszokott jólétüket, amiért addig nem kellett csinálniuk semmit.
(Külön necces benne, hogy ha mindezt országonként csináljuk meg. Mert ilyen esetben vagy egy óriási áttelepülési hullám indulna el a jobb megélhetést adó országok felé. Vagy pedig csináljuk csak bátran, csak számoljunk azzal, hogy az átlagos feltétel nélküli jövedelembe bele kellene számolni azt a pár milliárd kínai-indiai-nigériai-perui szerencsétlent is, akinek most nincs semmije. Tehát ha világviszonylatban nézzük, akkor az átlagos bevétel a mostani európai szinthez képest valahol a béka hátsója alatt lenne.)
Akik ezt kiagyalták, azok lehet, hogy kiváló gazdasági szakemberek a mai világban, de fogalmuk nincs az emberi természetről.