Feltétel nélküli alapjövedelem
Idealisztikus zsákutca vagy törvényszerű állomása a XXI. század gazdasági folyamatainak?
A film készítői német gazdasági szakembereket szólaltattak meg a témában. Annyi biztos, hogy mind az akadémiai, mind pedig a köz-, illetve magánszférában dolgozó közgazdászok körében az egyik legvitatotabb kérdéssé vált az utóbbi néhány évben.
Bónusz: Értékalapú gazdaság, avagy miért ne érvényesülhetnének a belső vállalati menedzsment és marketing több évtizedes paragigmáját jelentő alapelvek a nemzet- és világgazdaságban?
Itt a lényeg.
Az, hogy az emberek most mit mondanak arról, hogy ők biza dolgoznának serényen, az semmit nem jelent. Bizony lenne egy igen széles réteg, akiknek eszébe sem jutna dolgozni, és csak élnék a mindennapjaikat.
Minden mai társadalomban van egy parazita életmódra berendezkedett réteg jelenleg is. Ennek a mértéke általában attól függ, hogy milyen mértékű szolidáris háló van felettük, azaz hogy a társadalom milyen mértékben tartja el őket úgy, hogy azért ne (vagy csak keveset) kelljen tenniük. (Persze a társadalmi felfogás is számít - egy német máshogy gondolkodik sokszor, mint egy magyar, olasz vagy szuahéli.)
Minél többet ad a társadalom csak úgy, általában annál nagyobb lesz ez a réteg.
Igen, tökéletes példa erre az említett gazdag arab államok, ahol az átlagembernek eszében nincs dogozni, mert anélkül is megél. (Tudom, kissé azért messze van az európai felfogástól az arab, de hozzávetőleg becsülhető, hogy nálunk is hasonló lenne, még ha nem is ilyen mértékben.)
De ott van az olasz és más déli népek felfogása. Ismerem jól a magyar munkamorált, mint ahogy ti is, nem kel bemutatni. Na, az átlag olaszhoz képest a magyar munkás egy kapkodó idegbeteg. Hiába kap sokkal többet az olasz (még a helyi átlagfizuhoz képest is), hiába kell kevesebbet dolgoznia érte, hiába több a pihenőideje, mégis az átlag magyar lényegesen elszántabban dolgozik.
De kiindulhatunk a távmunkából is. A távmunkában, ahol az emberek saját maguk osztják be a saját idejüket, valami furcsa módon pont az a probléma mindig, hogy nehezen tudja a többség beosztani azt az idejét. Egyszerűen mivel nincs közvetlen kényszere, ezért nem dolgozik (annyit). Tudom, ez nem mindenkire igaz, de a nagy többségnél ez részben vagy egészében probléma. (A távmunkával foglalkoztató cégeknél ezen probléma kezelésére külön energiát fordítanak.)
Abban a felállásban, amit a videó mutat, még ennyi kényszere sem lenne az embernek, hogy dolgozzon. Hát persze, hogy sz@rna rá nagyon sok ember.
Képzeljük csak el a látványt, ahol a feltétel nélküli jövedelem mondjuk 1000 euró. Főhősünk, a német Hans reggel felkel, majd az esti bulizás fáradalmaival az arcán végiggondolja, hogy "vajon bemenjek-e dolgozni ma is, vagy inkább ne". Majd mikor átgondolja azt is, hogy ha nem megy be, akkor sem lesz vesztenivalója, mert ugyanúgy megkeresi majd azt a pénzt, akkor megtalálja a megoldást. Így aznap szépen ágyban marad, kiheveri a bulizás fáradalmait, és este megy a másik buliba.
De ugyanígy a videóban megszólaltatott bolti eladó is felkel reggel, majd úgy dönt, hogy aznap bizony be nem megy, mert inkább a gyerekeivel marad otthon. Igaz, elveszíti majd az állását, és az 1200euró helyett keres majd csak 1000 eurót, de le se sz@rja, mert legalább nem kell 8 órát távol lenni a szeretteitől. Hiába mondta a videóban, hogy ő doglozna. Persze, amíg épp kedve van. Másnap meg nyaralni lesz kedve. Ha meg már nyaralgat, csak nem jut eszébe, hogy a tengerpart helyett ülhetne a pénztár mellett is... Legfeljebb vesz otthonra magának egy pénztárgépet és azt nyomkodja, mikor kedve szottyan hozzá.
De nektek is biztos a szemetek előtt lebeg Lakatos Rómeó egyszeri magyar állampolgár esete, aki miután megkapja a havi 80ezer forintos alapjövedelmét, utána a kezét-lábát töri majd, csak hogy végre dolgozhasson. A jóembert vontatókötéllel sem lehet majd elvonszolni a munkahelyéről, olyan übermotivált lesz! :))
Szóval szép álom az, hogy az emberek majd elkezdenek maguktól dolgozni. Igen, biztos lesz ilyen is köztük, nem kétlem. Sőt, nem tartom kizártnak, hogy bizonyos kultúrákban akár az emberek 60-70%-a is dolgozik majd.
De akárhogy nézzük, lesz egy igen komoly réteg, amelyik nem fog semmit betenni a közösbe, viszont ki fog venni onnan. Tehát nagyon meg fog szaporodni azok száma, akik nem dolgoznak. Főleg nem olyan és annyi munkát, amit most. És megint csak meg fog szaporodni azok száma, akik valami mással foglalják el magukat.
Ne gondolja senki, hogy az ember, ha szabad kezet kap, akkor majd a munka fogja érdekelni. Nem, nem az lesz az elsődleges. Lehet, hogy most azt mondja, mert még el sem tudja képzelni az életét munka nélkül. A mostani társadalomban elképzelhetetlen nekik a munka hiánya.
De mikor odajut majd, hogy lehetne munka nélkül is élnie, akkor nem lesz számára kérdéses a dolog. Először csak kicsit csábul el, majd szépen lassan egyre kevesebbet dolgozik majd. Inkább kertészkedik otthon, felmegy a hegyekbe kirándulni, lemegy a tengerpartra sátorozni, múzeumokat látogat, tanulgat, olvasgat, focizik, teniszezik, és csupa olyan hasznos dolgot végez, ami szép meg jó, de hogy egy árva fillért nem visz bele a társadalomba, az tuti.
(Itt főként azokról írok, akik jelenleg is azon az életszínvonalon élnek, amit a feltétel nélküli jövedelemmel kapnának. Értelemszerű, hogy aki most annak sokszorosát kapja, nem fogja otthagyni az állását, viszont biztos, hogy zavarni fogja, hogy ő tartja el a másikat.)
---
Másik oldala a dolognak, hogy ha az országok különböznek majd, akkor - mint írtam is - megindul egy vándorlási hullám.
- A rosszabb keresetű országokból az emberek megpróbálnak letelepedni a gazdagabbakban, csak hogy onnan kapják azt a pnzt, amiért nem kell teniük semmit. Kismillió magyar indulna meg pl. Németországba, hogy ott kapjon feltétel nélküli jövedelmet. Mert ott több.
- A jobb keresetű országokból meg megindulna a "turizmus" a szegényebbekbe. Miért? Mert egy Németországból kapott feltétel nélküli jövedelemmel itt Magyarországon kiskirály módon meg tud élni.
Egyszóval ez a modell nem működőképes hosszú távon. Olyan ez, mint a kommunizmus. Szép meg jó, de az ember nem így van összerakva. Teljesen más a természete az embernek.
Ha társadalmat meg gazdaságot akarunk alakítgatni, akkor az emberi természetet kell alapul vennünk, nem az álmainkat.
---
Egyedül az ÁFA alapú adózás az, ami említést érdemel a videóban. Az valóban nem lenne rossz dolog. Egyedüli hátulütője mindössze annyi, hogy sajna elég körülményes lenne rendesen behajtani, mert viszonylag könnyű csalni vele. De ha azt ki tudnák küszöbölni, akkor az egy jó opció. Csak úgy magában. Egyszerűbb és jobb megoldás lenne az adózásra.