![](http://www.ize.hu/_files/pictures/51/51079.png)
Idealisztikus zsákutca vagy törvényszerű állomása a XXI. század gazdasági folyamatainak?
A film készítői német gazdasági szakembereket szólaltattak meg a témában. Annyi biztos, hogy mind az akadémiai, mind pedig a köz-, illetve magánszférában dolgozó közgazdászok körében az egyik legvitatotabb kérdéssé vált az utóbbi néhány évben.
Bónusz: Értékalapú gazdaság, avagy miért ne érvényesülhetnének a belső vállalati menedzsment és marketing több évtizedes paragigmáját jelentő alapelvek a nemzet- és világgazdaságban?
Amennyiben a segély mértéke kevés ahhoz, hogy garantálja, az egyébként alapcélját jelentő generációnkénti társadalmi mobilitást, integrációt, illetve csakis a létminimum, de még inkább a permanens mélyszegénység fenntartására alkalmas, akkor valóban drága. De amennyiben méltányos alapjövedelemben gondolkodunk, azt látjuk, hogy megszűnik a létbizonytalanság miatti vegetáció, kitörési lehetőségek nyílnak, s biztosak lehetünk abban is, hogy az addiginál többen fognak élni a felemelkedést jelentő eszközökkel, mint a korábbi 0 felé közelítő százalék. Létminimumom tengődő szociális és gazdasági páriáktól nem elvárható, hogy mobilizálják magukat, ha a bérek által nem hogy javulna a helyzetük, hanem tovább konzerválódik, esetlég még romlik is.
"Érdekes, párezer évig működött ez a dolog, hogy emberek eltartották magukat. Ha volt egy kis földjük, de nem termesztettek mondjuk krumplit, akkor elcserélték azt arra, amit ők termesztettek, és nem kellett a tecsóba lopni járniuk, amiért szegényeket "annyira elnyomták és kizsákmányolták"."
Működött, a jelenleginél jóval alacsonyabb várható élettartam és életminőség árán, ahol is a társadalmi osztályok rendszerszinten átjárhatatlanok voltak.
"Igen, nem egyszerű újra megnevelni az ilyeneket, pedig vannak próbálkozások, kapnak állatokat, magokat, a többség azonban hamar feléli a segélyt, levágja az állatokat, ahelyett, hogy ésszerű módon hasznosítaná az ingyen kapott adományt!"
Szaktudás nélkül hogyan várod el az eszközök hatékony használatát? Mint azt leírtam, az alapoktatásnak nem képezik részét a mezőgazdasági ismeretek, ráadásul ezen ismeretek szakoktatásban történő elsajátítása előtt éppen a csak létminimumot biztosítani tudó segélyek mértéke jelenti a legfőbb akadályt. A jelen kormány egyszerre csökkentette a segélyeket, tette versenyképtelenebbé az oktatási rendszert és drágította az oktatás járulékos költségeit a rossz gazdasági intézkedései által. De isten őrizz, hogy a rendszer lenne hibás, csak lusták az emberek! Persze...
"Vissza a kommunizmusba, vegyük el a gazdagok vagyonát?"
Nem, hanem az egyéni értékteremtő arányok figyelembevétel kellene újraszervezni a közösbe történő befizetéseket. Nem a vagyonosok reális jövedelméből kell fedezni a közösbe történő hozzájárulást, hanem a csoportosan megtermelt pluszprofitra kellene kivetni egy olyan arányos adót, ami az alapvető állami kifizetések finanszírozásán túl az előbbi csoportok (vállalatok) által lehívható pályázati rendszer alapját képezhetné. Gyakorlatilag nem másról van szó, mint például az Uniós tagok közötti szisztéma átültetéséről a régiókra.
"A lottónyereményből meggazdagodottakat is ideje lenne kivégezni, ha már az emberek voltak olyan hülyék, hogy lottószelvényt vegyenek, ezzel elősegítve pár ember vagyonosodát!"
Vagy ott az arany középút, ahol a lottónyeremény is adózik á la Egyesült Államok, amire azért nehezen lenne ráhúzható a kommunizmus zászlóvivője jelző.