Londonban egy McDonald's-ban mosogatóként haljatok éhen!
Egy tucat radikális futballszurkoló kapcsolódott be a bölcsészkaros hallgatók kedd esti tiltakozó fórumába, és elmondták a véleményüket a felsőoktatási reform ellen tüntető diákokról. A választ már nem hallgatták meg.
Előzmény videó: Loki-szurkolók a HaHa debreceni fórumán
Teszem azt van egy bútorgyártó cég, amelyiknek asztalosokra van szüksége.
Innentől az asztalosokat képző iskolát ő és a hozzá hasonló cégek finanszírozzák. Megmondják, hogy X év múlva Y asztalosra lesz szükségük, ilyen és olyan tudásszinttel. És az iskola ennek alapján indít képzést, a kért keretszámmal, stb.
Ugyanez mehet egyetemi és főiskolai képzés során is. Egy cégnek szüksége lesz 5 év múlva 20 villamosmérnökre, akkor a főiskolán/egyetemen ők fizetik a 20 helyet.
Természetesen a kifizetett összegért valami jár is cserében. A cég természetesen nem azért fizeti a képzést, hogy majd Gipsz Jakab utána külföldre mehessen. Hanem azért, hogy a képzést követően legalább X évig az adott cégnél dolgozzon a diák. Erről a képzést megelőzően szerződést kötnek. Ha a diák mégis meggondolja magát, akkor a képzés költségével a cégnek tartozik.
És mellette természetesen lehet szó arról is, hogy aki nem akar egy céggel sem ilyen szerződést kötni, az saját magának finanszírozza a képzést.
- Ezzel a megoldással a diákoknak ingyenes lehetne az oktatás, sőt, mikor végeznek, jó eséllyel egyből lenne munkájuk is annál a cégnél, amelyikkel szerződött.
- A cég olyan munkaerőt kap, amilyenre szüksége van, hiszen a képzésbe bizony (fenntartóként) komoly beleszólása van. Ha az iskola nem olyan szintű képzést nyújt, amilyen a cégnek kell, akkor a cég továbbáll és másik iskolánál költi el a pénzét. Tehát a képzés színvonala is javulna, mert az iskolák rákényszerülnének, hogy figyelembe vegyék az igényeket.
- Állam bácsinak is szüksége van rendőrökre, állami hivatalnokokra, stb. és ezeknek az embereknek is kell egyetemi/főiskolai és más szakképzés. Ilyen esetben állam bácsi is cégként viselkedik - fizet azért, hogy megkapja a megfelelő szakembereit.
- Természetesen a cégeknek ha már a leendő munkaerő képzését fizetik, cserében más terheiket lehet csökkenteni. Amelyik cég nem állapodik meg egy iskolával sem, annak magasabbak a terhei (pl. oktatási hozzájárulás).
- Nem lenne az, hogy az adófizetők pénzéből olyan emberek lennének képezve, akik aztán nem hozzák vissza a társadalomnak a beléjük fektetett összeget.
Kár, hogy ilyen a büdős életben nem lesz az országban. Főként azért nem, mert egyrészt az állam még a mostani rendszert sem tudja megfelelően koordinálni, másrészt a cégek nem terveznek előre ilyen hosszú távra.