![](http://www.ize.hu/_files/pictures/52/52659.jpg)
Észak-Koreának van a legtöbb tengeralattjárója, a legsűrűbb légvédelme és a legnagyobb serege. Inkább a mennyiség, mint a minőség dominál, de katonai erejük így is elképesztő.
Az atomfenyegetés nem játék
Szerintetek lesz csihi-puhi Észak-Korea és Dél-Korea ill. az USA közt?
Ha mindenki követi az eddigi forgatókönyveket - és Amerikáról, Japánról nem áll érdekünkben feltételezni, hogy ne követnék - akkor ez a fenyegetés is tárgyalások útján lesz kezelve, melynek során feltehetően néhány évre ismét megpróbálják visszaszorítani az atomprogramot, meglehetősen nagy engedmények árán.
Mint ahogy írtam is, az elsődleges veszélyforrást most az jelenti, hogy Dzsongun külpolitikáját nem ismerjük, és eddig kizárólag támadólag lépett fel, így kérdéses, hogy az ő részéről is megvan-e a hajlandóság tárgyalóasztalhoz ülni.
Azzal kapcsolatban, hogy ki állhat mellette/mögötte, szerintem nem kell messze mennünk, és mindenféle háttérhatalmakban gondolkodnunk. Feltehetően van egy sajátos gondolkodású vezérkara és tanácsadó testülete, melynek jelentős része apját is támogatta, minden bizonnyal egyes lépéseket ők határoznak meg Kim helyett, másokban tanácsokat adnak, míg megint másokban esetlegesen Dzsongun maga hoz döntéseket. Mindezek már attól függnek, hogy mekkora a tekintélye a saját pártvezetésén belül. Előfordulhat, hogy épp ennek a megszilárdítása végett hadakozik. De a kör szerintem itt bezárul, tekintettel arra, hogy nincs mögötte pl. egy Szovjetunió - mint ahogy az a kelet- és közép-európai államok esetében volt - ahonnan felsőbb utasítás jönne. Ezek a döntések a szűk pártvezetésen belül születnek, nem olyan misztikus dolog ez szerintem.