Észak-Korea rakétát mozgatott a parthoz
Észak-Koreának van a legtöbb tengeralattjárója, a legsűrűbb légvédelme és a legnagyobb serege. Inkább a mennyiség, mint a minőség dominál, de katonai erejük így is elképesztő.
Az atomfenyegetés nem játék
Szerintetek lesz csihi-puhi Észak-Korea és Dél-Korea ill. az USA közt?
Észak-Korea egy olyan szunnyadó gócpont a térségben, ahol az aktuális nemzetközi helyzet függvényében bármikor megvan az esélye annak, hogy a legkisebb helyi fegyveres konfliktus is nehezen kezelhető nemzetközi problémává eszkalálódik. Eddig sem lehetett kijelenteni, hogy nem vesszük komolyan a fenyegetéseiket olyan alapon, hogy ha a rendelkezésre álló technikával támadnak, 3 nap alatt lesöpörjük az egészet. Egyrészt ezt nem lehet biztosan kijelenteni, másrészt pedig az igazán komoly problémák az egész térséggel még csak ez után kezdődnének.
Nem arról beszélek tehát, hogy az atomfegyverrel való fenyegetés nem jelent egy magasabb fokú veszélyhelyzetet, hanem arról, hogy túlzás lenne azt állítani, hogy az eddigieket hahotázva lehetett fogadni.
A lehetőségek pedig ilyen analógiával tovább haladva ugyanazok, csak más léptékben. 1. Tárgyalás - amelyben egyébként az eddigi tapasztalatokra és a potenciális kockázatokra tekintettel mindegyik fél erősen érdekelt 2. A támadás kivárása és ellencsapás 3. Megelőző csapás a fenyegetésre hivatkozva
Az első esetben természetes, hogy az eddigi fenyegetésekhez képest nagyobbat kell ajánlani, hogy az atomfegyverek kérdése is rendeződhessen valamilyen szinten. Vagy hogy a te szavaiddal éljek, nem elég "pár marék rizs".
A második és harmadik esetben a károk az atomfegyver esetleges bevetésével mérhetetlenül nagyobbak lennének, viszont atomfegyver ide vagy oda, egy ilyen konfliktusban a végkimenetel, és a háború utáni erőviszonyok újrarendeződése szempontjából nem mindegy, hogy megelőző csapás történik, vagy megtorló. A megtorlót jelenleg sokkal könnyebb lenne lenyomni a nemzetközi közösség torkán, hiszen hivatalosan minden jelentős nagyhatalom a jelenlegi északi politika ellenzője, viszont egy elhúzódó fegyveres konfliktus esetleges kiprovokálását egy megelőző csapástól sem támogatnák.
Tekintve, hogy az elsődleges tárgyaló, megelőző vagy megtorló is elsősorban az USA, jelenleg számukra az előbb végigvett sorrend (tehát tárgyalás, "megtorlás", megelőzés) a legkevésbé kockázatos, és így volt ez korábban is. Az atomkérdés módosította az események súlyát, de a potenciális kezelési lehetőségeket nem igazán.