![](http://www.ize.hu/_files/pictures/52/52659.jpg)
Észak-Koreának van a legtöbb tengeralattjárója, a legsűrűbb légvédelme és a legnagyobb serege. Inkább a mennyiség, mint a minőség dominál, de katonai erejük így is elképesztő.
Az atomfenyegetés nem játék
Szerintetek lesz csihi-puhi Észak-Korea és Dél-Korea ill. az USA közt?
Ha Észak-Korea fenyegeti (hagyományos fegyverrel) valamelyik szomszédját az nem sokkal komolyabb, mintha mondjuk Magyaroszág fenyegetné meg ugyanígy Ausztriát vagy Ukrajnát.
A 20ezres hadseregünkkel, 15 harckocsinkkal és 14 harci gépünkkel jól megfenyegetjük az ukránokat, akik 200ezren vannak, 3000 tankkal és 400 repülőgéppel.
Nyilván idáig hallanánk az ukránok röhögését, mikor megkapnák a hadüzenetünket. :)
Ugyan ott Koreában a látszám nem mutat ilyen különbséget (sőt, elenkezőleg), de a technikai fejlettséget is figyelembe véve valami hasonló lenne.
Valami olyat képzelj el, mint amikor először vetettek be géppuskát a rohamozó gyalogság és lovasság ellen. Valami ilyen technikai különbség van most észak és dél között. Hiába a nagy létszám, a technika lenyomja, pláne, ha dél védekezik.
Egyszerűen észak a hagyományos fegyvereivel (a létszám ellenére is) a leggyengébb a környéken.
Amit nem értettél szerintem: Nem kell idekeverni az USA-t, mert nincs szükség a haderejére. Lehet, hogy beavatkozna a két fél háborújába, ha érdeke (pl. csendőri szerep, stb.) úgy kívánja, de az is lehet, hogy nem. Viszont hagyományos fegyverekkel Dél-Korea is könnyűszerrel kivédene egy északi támadást.
Az USA nem gondolkodna (hagyományos fegyverek esetében) sem megelőző csapásról, sem pedig a támadás kivárásáról, mert - ha külön érdeke nem fűződik hozzá - nem jelent még a szövetségesének sem komoly dolgot észak fenyegetése. Egyedül tárgyalni küldene el valakiket, hogy ő is ott legyen, ne maradjon ki a csendőri szerepből.
Ezzel szemben áll egy nukleáris fenyegetés.
Amíg a hagyományos háború maximum Dél-Koreának okoz kellemetlenséget (megoldhatatlan problémát már semmiképpen), addig az atomtöltetek globális fenyegetést jelentenek jóformán az egész világra nézve.
Könyörgöm, ne vegyük már egy kalap alá a kettőt!
Tudom, mindkettőben ott van a "támadás" meg a "fenyegetés" szó, de nagyon nem ugyanaz.
Hogy a példánál maradjuk:
Amíg az ukránok vagy az osztrákok a földön fetrengenének a röhögéstől a hagyományos fegyveres hadüzenetünkre (egyértelmű, hogy nem nyilávnosan, hanem a becsukott ajtók mögött), addig egy bizonyított atomfegyverrel és 3000 km hatótávolságú balisztikus rakétákkal a kezünkben, és egy ezzel való fenyegetésre már bizony ők is összeszarnák magukat.
De nem csak ők, hanem mások is a környezetünkben!
Lehet, hogy nyilvánosan nem röhögtek a korábbi északi fenyegetéseken, mert ugye diplomáciailag ez nem megengedhető. De a háttérben jókat derülhettek rajta.
Most viszont, hogy atomfegyverrel fenyeget, már nem derülnek akkorát. De nem csak az, akit megfenyegetett, hanem a 3000 km-es körön belül senki sem vihorászik már.
Te ugyanúgy fenyegetésnek veszel egy olyan esetet is, amikor valódi komoly fenyegetés nem igazán van még a másik Koreára nézve sem. Meg hasonlóan kezeled azt a helyzetet is, ami nem csak Koreát, hanem az egész világot fenyegetheti. Pedig még csak köszönő viszonyban sincs a kettő egymással.
Ez nem csak módosította a súlyát a dolognak (mint ahogy írtad). Ez egy teljesen más helyzet!