Létezik-e szabad akarat?
Abban a hitben élünk, hogy képesek vagyunk különböző alternatívák között tudatosan választani, más szóval szabad akarattal rendelkezünk. A döntéseinket azonban különböző hierarchikus szinteken ható kényszerek határozzák meg. Természetesen a fizikai törvényszerűségek megtartják érvényüket az agy működése során is. A kérdés az, hogy ezek a törvények csupán behatárolják a viselkedésünket, vagy - előre megjósolható módon - meg is határozzák azt.
Az adatok elemzése szerint a tudatos döntés pillanata előtt az agy már hét másodperccel korábban eldöntötte, melyik gomb lesz megnyomva. Vagyis, amikor a vizsgálati személyek úgy érezték, éppen eldöntik, melyik gombot nyomják meg, valójában értesültek arról, hogy hét másodperccel korábban az agyuk melyik gomb megnyomása mellett döntött.
Az "akarat" tehát agyunk elindított viselkedésprogramjának a tudomásulvétele, a tudatos döntések pedig inkább "tudatosult" döntéseknek nevezhetők, hiszen nem a tudatunkkal döntünk el valamit, hanem a tudatunkkal csak észleljük az agyunk mélyebb rétegeiben lezajló döntéseket.
Képzeljünk el egy focimeccset, amelyet egy riporter közvetít. A pályán zajlik a meccs, a riporter pedig kis késéssel kommentálja, mi folyik. A riporter a tudatunk, a futballisták pedig agyunk cselekvő része. Nem a riporter határozza meg, mi történjen odalent a pályán, hanem fordítva: a játék határozza meg, mit mond a riporter.
Józan ésszel nehéz is hirtelenjében felfogni, mit gondoljunk ezek után az emberi felelősségről, akaratról, önismeretről, önirányításról. Az akarat trónfosztása alapjaiban kérdőjelezi meg az egész spekulatív pszichológiát.