![](http://www.ize.hu/_files/pictures/53/53479.jpg)
Lassan számolni kellene. Előfordulhat ugyanis, hogy a tartósan külföldre távozottak miatt olyan nagy lesz a nyugdíjkassza bevétel-kiesése, ami megingathatja a jelenlegi rendszer működőképességét. És akkor az egyéb, társadalmi kárról még nem beszéltünk.
Valóban vannak olyan szakterületek ahol kevés az ember. Valóban sok jó szakember, és frissen végzett diplomás megy ki külföldre.
De ennek az oka megint csak a munkanélküliségben keresendő. Egy olyan országban (mint pl németország) ahol munkaerő hiány van, maga a hiány nyomja fel a béreket és nem csak egy bizonyos szektorban. Teszem azt ha a feldolgozó iparban a szalagmunkára nem lenne elég ember és nincs is aki jelentkezne mit lép ilyenkor egy gyártulajdonos? Magasabb bérekért hirdeti meg a munkát. Ha a legallja munkát egyre jobban és jobban fizetik persze hogy a többi szektorban is emelkednek a bérek.
Itthon, habár a kivándorlók nagyrésze inkább azért megy ki mert itthon nem talál munkát, de akad bőven akik a magasabb bérekért mennek ki. Előbb utóbb ez tetemes munkaerő hiányt eredményet ami a bérek növekedéséhez vezet. Ergo előbb utóbb el kell érnie egy szintet amikor már nem éri meg majd kimenni. De amíg 1 millió munkanélküli van erről nem lehet beszélni.
Az meg hogy jajj kevés az orvos? Nem az orvos kevés hanem a pénz amit a kórházak kapnak az államtól, mert ugye az élősködők támogatása csak egyre nagyobb a kórházaké meg egyre kevesebb.
Amúgy is ha maradunk a cikknél és a kivándorlást mint fő okozóját a pénztelenségnek említjük, az orvosok és tanárok pont kiesnek ebből a szférából mert azokra költ az állam nem keres velük. Itt kizárólag a magánszektorban dolgozók számát és elvándorlását kell nézni ahol igen szinte minden szakterületen 100 an jelentkeznének 1 helyre.
Lényeg az orvosokat hagyjuk, mert nincs köze a cikkhez és a cikk által felvetett problémához és a fiatalokat is hagyjuk mert 99% ban ők pont a munkanélküliség miatt mennek ki.