Rezsicsökkentés: nincs megállás az első összeomlásig
Mától újabb rezsielemek ára csökken, olcsóbb lesz a szippantás, kéményseprés, víz, csatorna, PB-gáz és a szemétszállítás is, bár a mostani „csakazértis” intézkedések érdemben a megszorító csomagok miatti lakossági tehernövekedéshez mérten is minimálisak, elviszi majd a csekkadó. A tehercsökkentésnek becézett lépés hosszabb távon gyakorlatilag csak egyik zsebből a másikba helyezi át a pénzeket.
A jelenlegi törvénykezés értelmében a lakossági fogyasztók rezsiköltségét a piaci alapon működő szolgáltatók kötelesek adott százalékkal csökkenteni. Mindezt arra hivatkozva, hogy ezek a szolgáltatók - "multik" - eddig extraprofittal dolgoztak hazánkban, és kihasználták a hazai fogyasztókat, miközben a valóság az, hogy ezek a multik teljesen átlagos profitrátákkal tevékenykedtek, a magas rezsiköltségek pedig sokkal inkább köszönhetőek az állami adóterheknek és az állami vagy államközeli vállalatok árképzési politikájának.
Azzal, hogy a piaci alapon működő szolgáltatók profitját a kormány megpróbálja elvenni, két lehetséges forgatókönyvet idézhet elő: 1. a szolgáltató "lenyeli" a bevételkiesést, viszont visszafog a karbantartási költségeken és a beruházásokon, rontva ezzel a szolgáltatás minőségét, hogy a célként kitűzött profitot el tudja érni a megváltozott körülmények között 2. megemeli az ipari fogyasztók rezsiköltségét, hogy így pótolja a kieső bevételeket.
A lakossági fogyasztó mindenképp rosszul jár, hiszen vagy a szolgáltatás romlik hosszú távon, vagy az ipari fogyasztókon keresztül "visszaterhelődik" rá az esetükben megemelt rezsiköltség, gyakran többszörös arányban ahhoz képest, amennyi a lakossági fogyasztói számlán elengedtek neki. Tehát kap 10% gázdíjcsökkentést, de a boltban akár 15%-kal is többet kell fizetni a megemelkedett költségek miatt.
A multik korábbi korábbi működési formájának korlátozása állami oldalról tehát semmiféle valóban realizálható hosszútávú előnyt nem tud felmutatni, viszont potenciálisan megteremti a lehetőségét, hogy még rosszabbul jöjjön ki belőle a fogyasztó, mint ahogy a "rezsicsökkentés" előtt élt.