„A 240-es minimális felvételi ponthatár „a középszer ponthatára„, az „egy közepes dolog„ - közölte a miniszterelnök a közrádiónak adott pénteki interjújában.”
Közepes érettségivel is be lehetett kerülni a műszaki szakokra
„Európában a lehető legnagyobb mértékben fel akarják számolni a szakiskolai képzést, Orbán Viktor azonban úgy véli, érettségi sem kell, az teljesen rendben van, ha valaki kiskondás lesz a kertjében vagy labdaszedő a stadionjában” - Magyar Bálint, ATV - Egyenes beszéd
A szolgáltatási szektor pedig korábban jellemzően magasabb arányban igényelt klasszikus értelmiségieket, akiket a felsőoktatás képez. Na nem a banki kisasszonyt, hanem a hátsó irodában üldögélő gazdaságelemzőt, hitelelemzőt, mérnökéknél meg a tervezőmérnököt.
A dolog ott csúszott el, amikor a felsőfokú végzettség automatikus bérszínvonal-emelkedést eredményezett, miközben a vállalatnál foglalkoztatott alkalmazottak képzettségi szintje egyfajta presztízskérdéssé vált. Értsd, ha a vállalati kimutatásokban 20% a felsőfokú végzettségű foglalkoztatottak aránya, a céged "jobb". Minden szempontból "jobb". Jobb tőzsdén, jobb a nemzetközi piacokon, jobb állambácsinál.
Az eredmény az lett, hogy boldog boldogtalan megy a felsőoktatásba a több pénz reményében, aztán utólag rádöbben, hogy az egyetemen kettesre is alig megtanult ismereteket még ha tudná, akkor sem kellene alkalmaznia, a bére pedig pusztán azért lesz magasabb az átlagnál, mert a nemzetközi vállalat képes megfizetni. Vállalaton belül még így is jócskán el fog maradni a tényleges szellemi munkát végző - és így minőségi felsőoktatást igénylő - emberekéhez képest.