„A 240-es minimális felvételi ponthatár „a középszer ponthatára„, az „egy közepes dolog„ - közölte a miniszterelnök a közrádiónak adott pénteki interjújában.”
Közepes érettségivel is be lehetett kerülni a műszaki szakokra
„Európában a lehető legnagyobb mértékben fel akarják számolni a szakiskolai képzést, Orbán Viktor azonban úgy véli, érettségi sem kell, az teljesen rendben van, ha valaki kiskondás lesz a kertjében vagy labdaszedő a stadionjában” - Magyar Bálint, ATV - Egyenes beszéd
Sajnos nem tudok jobb példát, mint a mérnökök, erről vannak ismereteim. A két legnagyobb német tulajdonú autógyár tömegesen foglalkoztat diplomásokat olyan munkakörökben, amik korábban az akkori technikumi szintű képzéssel is betölthetők lettek volna. Kell hozzájuk jellemzően egy kis számítástechnikai ismeret, minimális szakismeret, de komplex, magas szintű tudást igénylő szellemi munkát nem végeznek, miközben a klasszikus egyetemi képzés eredendően azért azt szolgálta volna.
Persze el lehet ezt a helyzetet fogadni, ugyanúgy elértéktelenedik a BA-BSc diploma is, mint korábban az érettségi. Még afelett is szemet lehetne hunyni, hogy ez nem egy kívánatos tendencia. Majd találnak ki egy újabb szintet az eddigiek fölé. A probléma az, hogy ma nagyon sok - egyébként mondvacsinált - szempontból meghatározó az, hogy egy adott országban milyen a lakosság képzettsége, vagy épp - ahogy korábban írtam - egy adott vállalatban milyen a foglalkoztatottak képzettsége. Gondoljunk csak az ország és cégbesorolásokra, és ezeken keresztül azok gazdasági megítélésére.
Nagyon sokszor csak a számadat számít, nem a mögötte lévő tartalom. A 30% felsőfokú képzettségű szép szám, hogy mögötte mi van, az más kérdés...