„A 240-es minimális felvételi ponthatár „a középszer ponthatára„, az „egy közepes dolog„ - közölte a miniszterelnök a közrádiónak adott pénteki interjújában.”
Közepes érettségivel is be lehetett kerülni a műszaki szakokra
„Európában a lehető legnagyobb mértékben fel akarják számolni a szakiskolai képzést, Orbán Viktor azonban úgy véli, érettségi sem kell, az teljesen rendben van, ha valaki kiskondás lesz a kertjében vagy labdaszedő a stadionjában” - Magyar Bálint, ATV - Egyenes beszéd
érettségi után nem nagyon van más lehetőség, ezt már mások leírták ide többször, mert sima érettségivel nem nagyon lehet értelmes munkát találni (sok munkaadó, tehát a PIAC, kér ettől magasabb végzettséget). és mivel nincs lehetőség, ezért mennek kényszerből egyetemre (ezzel felhigítva a felsőpktatásban résztvevők színvonalát---ezért mert mindig az egyetemisták szidalmazása, etc). nekem az is meggyőződésem, h a mindenkori kormány nem tudja kezelni ezt a munkanélküliség dolgot, ezért tartja bent a felsőoktatásban az embereket. mert valljuk, rohadtul több munkaképes és dolgozni akaró ember van az országban, mint amennyi munkahely, és velük valamit kezdeni kell. munkát nem tudunk nekik adni, segélyt nem akarunmk adni, hmm, hát akkor menjenek egyetemre. nincs más alternatíva. lehet halmozni a papírokat, meg mittomén, de ha egyszer nincs annyi munkahely, akkor nincs. (ú, erről vajon kik tehetnek? biztos az egyetemisták [irónia].)
szóval nagyon sürgősen be kéne vezetni egy olyan rednszert, ahol a piac együttműködik a képzőkkel, és olyan tudást adnak a hallgatónak, amit a piacon fel tud gond nélkül használni. és az nem megoldás, h ne járjanak egyetemre, meg legyen önköltséges stb. egészen addíg, amig kvóta-alapú támogatás van, addig megmarad a tömegképzés, és nem lesz minőségi képzés.
MO-n általános tévhit: nem attól lesz vki jó szakember, stb, ha heti 40 órát tanul az egyetemen. szóval ha abszolút naprakész és korszerű tudást adnának az egyetemen, és lenne lehetőség együttműködni a piaccal (tehát a leednő munkaadókkal), akkor sokkal gazdaságosabban lehetne képzést nyújtani, a szó összes értelmében.
még annyit, h aki tanulni akar, az hadd tanuljon már. ha más nem, legalább az első év legyen ingyenes. arról nem beszélve, h aki odateszi magát, az olyan szellemi képességeket sajátít el, amit biztos, h az élet minden területén használni tud (szemben az utálok-tanulni hozzáállással)
ami engem végtelenül zavar és elszomorít, h továbbra is megvan az a tendencia, h MO-n nincs igény a magas szellemi színvonalra. "minek jár egyetemre", "nem kell az, hülyeség" "én pénzemből ne tanuljon" stb, mennek a szlogenek. nem véletlen, h régóta az értelmes emberek, kutatók stb mennek innen elfele. ezért van ilyen fos országunk, mert nincs igény erre, h valaki művelt, széleslátőkörű legyen. így rengeteg szellemi potenciál egyszerűen elpazarlódik, ha a valóban tehetséges emberek egyáltalán nem kapnak lehetőséget. korábban is mondtam, most is mondom, h nézzétek meg pl Japánt: 2. vh-ban szarrábombázták őket. ők befektettek a tudásba, és most hol is járnak hozzánk képest?
végszó: lehet egekig emelni a ponthatárokat, önköltségessé tenni a képzést, stb, akkor sem fog változni semmi (ha mégis, tuti, h nem pozitív irányba) a fenti okok miatt. én így látom.