Gyerek kell a könnyebb élethez
Drágább lett az élelmiszer, a közlekedés, és az energiáért is többet kell fizetni, mint három éve, a rezsicsökkentéstől függetlenül. Azokban a háztartásokban, ahol több gyereket nevelnek, a jövedelem növekedése az inflációt meghaladó mértékű volt, a gyerektelen háztartásoknak azonban kevesebb pénzük marad.
Az egyértelműen látszik, hogy a gyermekvállalást támogató adózással nominálisan lehet, hogy tízezrekkel jobban jár a család. A kérdés ilyen esetben persze sokkal inkább az, hogy azonos bruttó bérviszonyok mellett az egy, két vagy három gyermek vállalásával "nyert" adókedvezmények fedezik-e a gyermekvállalás költségeit, ami viszont - amennyire látom - csak bizonyos bérviszonyok felett igaz.
A megnövekedett "minden más" egyébként azért nem mindegy, mert remekül reprezentálja a bérviszonyok függvényében változó fogyasztási struktúrát is. Közismert jelenség, hogy minél nagyobb a jövedelmed, arányosan annál kevesebbet költesz a mindennapi létfenntartásra. A kormány pedig ugye pont azzal számolt, hogy ha egy nagy jövedelmű, sokgyermekes családnál több marad a "minden más" kosárban, akkor azt majd "luxustermékek" fogyasztásán keresztül, vagy közvetlen befektetésekkel gazdaságélénkítésre használja. Na ez utóbbi valahogy nem igazán akar látszani, miközben a tömegfogyasztásra alkalmas elvi középréteg pedig pontosan a bérviszonyok feltorlódása, a valódi reálbéremelés hiánya és bizony sokszor az adósságterhek miatt folyamatosan elszegényedik.