A 7 leggázabb női hiba, amelyektől menekülj!
Gyakran beszélünk a hibákról, amelyeket a férfiak jelentős része elkövet. Sokan háborognak ilyenkor: miféle „feminista” maszlag ez, ami azt sugallja, hogy „minden férfi szemét”? Nos, ilyesmiről szó sincs, éppen ezért most a leggyakoribb női hibák kerülnek terítékre. És biztosíthatok mindenkit: én, mint nő, az elsők között vagyok, aki elítéli ezeket a magatartásformákat! Nem, nem a női nemet, még csak nem is a barátnődet, hanem azokat a hibákat, amelyeket mindannyian hajlamosak vagyunk elkövetni...
Ti milyen hibákat tartotok elviselhetetlennek a másik nemben?
Az a problémád, hogy fogalmad sincs róla, hogyan működnek a gének, mindenre ezt az egy szót használod magyarázatként, hogy "genetika", anélkül, hogy értenéd. (Ezt nem sértésből mondom, nem kell mindenkinek mindenhez értenie, de ez tény - csak akkor legalább elgondolkoznál azon, hogy ha egy genetikus mást mond, akkor lehet, hogy nem ő a hülye...)
Igen, a FELNŐTT emberek közül nyilván inkább a nők foglalkoztak mindig is a gyerekneveléssel, és a férfiak a vadászattal, de ebből egyáltalán nem következik, hogy egy gyerek számára is automatikusan ezek a prioritások. A gyerekek nem kis felnőttek. A társadalmi berendezkedés pedig sokféle lehet (mint ahogy az is), a férfi-női szerepek is változók, egyedül a gyerekszülés az, ami nyilván mindenhol a nők feladata. De ott, ahol a férfiak dolga pl. a ruhakészítés vagy a főzés (ilyen közösség is van...), az a természetes, hogy a kisfiúk a szövőszékek, üstök körül játszanak, segítenek kelmét színezni, hajtogatni, az ételt előkészíteni, stb. És egyáltalán nem válnak ettől "buzivá"... Azokban a közösségekben, ahol nem ismerik az autókat, a fiúgyerekek - csodák csodája - prímán felnőnek anélkül, hogy autóval játszanának (mint ahogy több százezer éve teszik ezt...). Ahol a törzs maga szerzi a táplálékát, teljesen természetes, hogy a lánygyerekek is tudnak csapdát készíteni, halat fogni, kisebb apróvadat elejteni, fára mászni madártojásért, stb. Afrikában pl. az a szokás, hogy a nők végzik a kemény fizikai munkákat (a bányászatot leszámítva, de azon kívül tényleg mindent). Soroljam még?
Te azt hiszed, hogy a nyugati társadalmak berendezkedése az "igazi", a "genetikailag belénk kódolt" alapokon nyugvó, pedig ez csak az egyik lehetséges formája annak, ahogy a nemek együttműködhetnek. Belemehetnék abba, hogy ez miért alakulhatott így a letelepedett, földművelő életforma és a nyugati vallási berendezkedés hatására, és mi a különbség eközött, valamint a vadászó-gyűjtögető vagy a nomád állattartó életforma között, és ez milyen hatással van a munkamegosztásra, de ez a szocio-ökológiai fejtegetés már kicsit messzebbre vinne.
"Ha a gyerek már akkora, hogy segít a gyereknevelésben, avagy a vadászatban, akkor nem babát (fakardot) adnak neki, hanem élesben csinálja."
Megint összekeversz mindent. Ezt arra írtam, hogy mi alakulhatott ki miből. Mivel régen hamarabb bevonták a gyerekeket a munkába, az lett a megszokott, hogy a kisfiú kezében bot, a kislány kezében baba van. Ezt adták tovább a saját gyerekeiknek, azok a sajátjuknak, stb. Ezért később, amikor már nem kellett a gyerekeknek kiskorban is dolgozniuk, akkor is megmaradt ez a szokásokból fakadó felosztás (de immár funkció nélkül).
Ha igaz lenne, amit te mondasz, akkor a kislányok kizárólag babával, a kisfiúk meg autóval, fakarddal lennének hajlandóak játszani. Ez viszont egyáltalán nincs így, a legtöbb gyerek bármivel szívesen játszik, sőt, a "semleges" játékokat ugyanúgy szeretik (legó, társasjátékok, kirakó, fogócska, stb.). A játéknak gyerekkorban ugyanis elsősorban az agyfejlődés: a mozgáskoordináció, a memória, a komplex gondolkodás és az érzékszervi információk feldolgozásának fejlődése miatt van jelentősége, NEM a nemi funkciók kialakulása miatt. Ezért rossz az állatkölykös példád. Azok sem a párzást és az utódgondozást gyakorolják, hanem a zsákmányejtést, menekülést, szociális interakciókat (ezeket viszont nemtől függetlenül)... Ha igaz lenne, amit mondasz, akkor az állatvilágban is hasonló berendezkedéseket látnánk csak, ami nagyon nincs így. (Elég csak a közismert oroszlános példát említeni, ahol a vadászat épp a nőstények feladata.)
"Gondolt egyet az egyik nőstény csimpánz, és divatot csinált a bot dajkálásából?"
Simán lehet. Egy másik elhíresült állatkerti etológiai megfigyelés: Egyes makákó csoportokban elterjedt az, hogy a táplálékként kapott édesburgonyát megmossák evés előtt. Másokban nem. Előnyük nem származik belőle, mert akkor mindegyik csinálná, mosatlanul is meg tudják enni az édesburgonyát. A kutatók pontosan meg tudták mondani, hogy az egészet arra lehet visszavezetni, hogy egyszer az egyik vezető egyed megmosta az ételét, és a többi leutánozta, a kölykök pedig tovább folytatták a "hagyományt", mert azt csinálják, amit a szüleiktől látnak, anélkül, hogy felülbírálnák, vagy tudnák az eredetét a szokásnak. Ugyanígy kimutatták majmos kísérlettel, hogy a rasszizmus hogyan "öröklődik" generációk között egy csoporton belül. (De ezt most nem mesélem el, mert nem tartozik a témához, és nincs kedvem új vita-topicot nyitni.)
Az a probléma, hogy nincs elég széles rálátásod a biológiai témákra, ezért ha hallasz egy jelenségről (pl. hogy a fiatal nőstény majmok botokat dajkálnak), csak arra tudsz gondolni, hogy ez kizárólag a mi társadalmunkra jellemző konvenciók - amiket magad körül tapasztalsz - magyarázata lehet. Nem ismered fel, hogy nem csak az létezik, amit te egyénként magad körül tapasztalsz... Igazából amit te magad körül tapasztalsz, az csak egyetlen faj egyetlen csoportjának egy speciális, ráadásul folyamatosan változó élettere, berendezkedése... Nem kell mindent erre vissza- és előrevezetni...