Magyarország sokkal rosszabbul teljesít
Az elmúlt négy évben a környékünkön mindenki nagyon durván otthagyott minket. Sokkal kevésbé növekedtünk, mint az uniós átlag, vagy bármelyik szomszédunk. Miközben hozzánk képest ott tényleg voltak megszorítások is.
1. Egyre szélesebb körben elterjedt közgazdasági nézet, hogy a növekedés-alapú gazdálkodást belátható időn belül fel kell függeszteni. Alapvetés, hogy korlátozott fizikai erőforrásokkal rendelkező környezetben nem lehet korlátlan növekedést produkálni. Még akkor sem, ha a mai világban pénz korlátlan mennyiségben előállítható hitelezéssel.
2. A számok sajnos k*rva dolgok, az említett mutatókban valóban nem állunk fényesen, még akkor sem, ha a cikk is említi, hogy ez bizonyos folyamatokat tekintve normális, a GDP növekedése pedig mindig viszonyítás kérdése. Ennek ellenére sajnos igaz, hogy az uralkodó játékszabályok között nem állunk fényesen. Még akkor sem, ha én pl. pontosan az 1. pont miatt örülök annak, hogy nem dübörög a hitelgazdaság.
3. Az előző két pontból nem következik egyenesen az orbáni gazdaságpolitika csődje. Ha mégegy ciklust kihúzunk velük, vagy az általuk lefektetett gazdasági keretrendszerben, akkor makromutatókat tekintve egy teljesen működőképes gazdasági rendszer válik belőle, ugyanis elfogadják, de legrosszabb esetben is megtűrik azt, amit ebben az országban csinálnak. Márpedig ha nem veti ki magából a régiója, akkor a rendszer életképes. A dolognak persze én nem örülök, hiszen a világgazdaság játékszabályai nem kedveznek ennek a konstrukciónak, de az "orbáni unortodoxia" él és virul, köszöni szépen.