Magyarország sokkal rosszabbul teljesít
Az elmúlt négy évben a környékünkön mindenki nagyon durván otthagyott minket. Sokkal kevésbé növekedtünk, mint az uniós átlag, vagy bármelyik szomszédunk. Miközben hozzánk képest ott tényleg voltak megszorítások is.
Szerintem szinte minden modell lehet(ne) működőképes néhány alapvető irányelvvel:
- mindennek és mindenkinek legyen felelőssége (ez a legfontosabb). Természetesen ez legyen számon kérhető.
- szakmai viták a tévében több oldal részvételével. Ezzel is elősegítve a vitakultúra kialakulását az országban.
- a választásokon nem szavazhatna akárki. Egy teszttel kéne igazolniuk az embereknek, hogy tisztában vannak az egyes pártok irányelveivel, ténykedéseivel. (Ez a pont elég utópisztikus, nem biztos, hogy megvalósítható)
- a képviselők kötelesek részt venni a parlamenti üléseken. Amennyiben ezt nem tartják be, legyenek visszahívhatóak.
- a képviselők tartsanak rendszeresen lakossági fórumokat, ahol a lakosok élhetnek panaszaikkal, tájékozódhatnak képviselőjük eddigi és tervezett munkásságával.
- pártpolitizálás visszaszorítása (elméleti gondolat). A képviselők az embereket képviseljék, ne a pártjukat. (persze normális esetben egyezik a kettő, a prioritás a fontos)
- az embereknek elsősorban kötelességeik vannak, aztán jogai. Természetesen ezt okosan kell kitalálni, bizonyos módon kiterjesztve cégekre is, és persze nem teljes jogfosztásra gondolok, csak annak (bizonyos esetekben akár drasztikus) csökkentésére.
Önismereti teszt. Alább felsorolok néhány témakört, elég heves indulatokat válthatnak ki egyes emberekből. Úgy gondolom, hogy aki bizonyos értelmi képességgel rendelkezik, azzal mindegyikről lehet beszélgetni (kulturáltan vitázni):
- jelenlegi, vagy már elhunyt politikusok, nagy formátumú történelmi szereplők szerepe, felelőssége (akár 100 évre visszamenőleg, diktátorokat is beleértve)
- történelem (bizonyos mód összefonódhat az előzővel)
- kisebbségek, többség, elnéptelenedés, népességfogyás, népességarány
- vallások
Konkrét vitaindító címek (előre is elnézést azoktól, akik a toleranciát nem szeretik):
- Miért jók nekünk a multinacionális cégek? Hogyan tegyük vonzóbbá számokra az országot?
- Jók-e nekünk egyáltalán a multik?
- Kis- és középvállalkozások szerepe Mo-on.
- Nemzeti érzelmek. (Miért büszke amerikai, aki büszke arra, hogy amerikai, és miért náci, fasiszta, antiszemita, rasszista, aki arra büszke, hogy magyar?)
- Kisebbségek Magyarországon. (cigányság és zsidóság szerepe a magyarországi kultúrában, gazdaságban és bűnözésben)
- Izrael Vs Palesztina (Miért támogat bárki egy olyan államot, aki az emberi jogokat semmibe veszi, maximálisan intoleráns, nacionalista, nemzetközi egyezményeket és törvényeket semmibe vesz. Miért természetes, hogy egy ilyen országnak, mindenféle felügyelet mellett atombombája legyen?)
- Íróink, költőink és azok kapcsolata az országgal. (Hogyan látták akkori helyzetünket? Mit tekintettek problémának? Milyen megoldásokat tartottak elfogadhatónak?
- Futballkultúra. (Hogy jutottunk idáig?)
- Rasszizmus, antiszemitizmus. (Mik az alapjai? Mik a sztereotípiák? Mit kéne tennie a cigányságnak/zsidóságnak, és mit a másik oldalnak, hogy javítsanak a helyzeten?)
- Fiatalkorú bűnözők szüleinek felelőssége, büntethetősége.
- Holokauszt (+a történelem alatt bekövetkezett zsidóságot ért összes sérelem. Propagandák, sztereotípiák, tények.)
- Jogszolgáltatás Vs igazságszolgáltatás (Miért nem érdekli a jogot az igazság? Kell, hogy érdekelje egyáltalán?)
- Zsidóság és zsidóság (Származás és vallás. Sztereotípiák, tények és valóság)
- Ki lopott többet? (politikusok, multik, magánszemélyek az elmúlt fél évszázadból)
- Álláshalmozás.
- 2006. Október 23.
- Kettős mérce (Miért válthat ki nemzetközi felháborodást itthon olyan intézkedés, kijelentés, ami tőlünk Nyugatra és Keletre is teljesen elfogadott/bevett szokás)
- ...
Sokan már emiatt megbélyegeznek majd engem, amiért egyáltalán ilyen kérdéseket merek feltenni, ugyanakkor úgy érzem, ez mind-mind fontos kérdés, amiről beszélni kellene, de minden oldal bevonásával.