Magyarország sokkal rosszabbul teljesít
Az elmúlt négy évben a környékünkön mindenki nagyon durván otthagyott minket. Sokkal kevésbé növekedtünk, mint az uniós átlag, vagy bármelyik szomszédunk. Miközben hozzánk képest ott tényleg voltak megszorítások is.
2. Egy elméleti demokráciában ez a tájékozottság adott
3. Ennek bármiféle megvalósítását természetesen csak többpárti egyeztetéssel tudnám elképzelni. (Ennek elgondolásakor merült fel bennem, hogy Mo-n, a vitakultúrát ismerve egy ilyen egyeztetés nem igazán tudna lezajlani, ezért írtam inkább csak zárójelbe, hogy utópisztikus gondolat)
4. Demokrácia szerintem nem létezik, sőt gyakorlatban nem is létezhet. Ettől függetlenül úgy gondolom, hogy viszonylag praktikus módja a vezetők/képviselők megválasztásának. A demokráciával szemben pont ez az előnye egy diktatúrának, vagy monarchiának, hogy ott nem lehet félrevezetni az embereket a szavazáskor, mert nincs olyan. Sokkal hatékonyabban is tud működni, csak baromi nagy a rizikó, hogy a - esetleg teljhatalmú - vezető nem teljesen elszánt országával szemben, és/vagy nem rendelkezik a kellő tudással.
Pont ezen pontok miatt nem szokás demokráciából ezek felé menni, inkább fordítva.
5. Az egész korábbi hozzászólásom arra irányult, hogy adjon egyfajta útmutatót, mivel is lehetne a demokrácia/demokratikus rendszer gyakorlati megvalósításában keletkező lyukakat befoltozni. Ennek pedig talán a legfontosabb két eleme:
- felelősség (mindenkinek megvannak a kötelességei/felelőssége. Ha valaki nem megfelelően képviseli a képviseltjeit (bocs, képzavar), akkor az legyen felelősségre vonható, esetleg visszahívható)
- vitakultúra (amíg nem tudnak az emberek értelmesen vitázni, nincsenek nyilvános viták, addig nincs értelme arról megkérdezni őket, hogy szerinted jól képvisel-e téged valaki (van értelme, csak sokkal kevésbé lesz releváns az adott vélemény)
4.5 "normális demokratikus gondolkodás" - ez alatt azt érted, hogy szerinted az a normális, ha valaki demokratikus?
[Ez egy meglehetősen diszkriminatív kijelentés lenne, ami nem éppen a toleranciáról tanúskodna. Az ilyen kijelentéseket pedig sosem vezetnek jóhoz. Ideje, hogy tanuljunk a történelemből és az ilyen megnyilvánulásokat csírájában elfojtsuk!] - Kérem a "[...]"-es részt senki se vegye komolyan, csak gyakoroltam a jogvédők retorikáját picit, érzékeltetve, hogy egy apró nyelvi fogalmazásból hatalmas ügyet kerítvén milyen egyszerű módon lehet (és szokás manapság) kitérni az eredetileg megfogalmazott kérdés/állítás érdemi reagálása alól.