Brutális rekorddal sokkol a német napenergia-termelés
Miközben idehaza hivatalosan és szakmai megfontolásból is csak a fanyalgásig jut el a magyar energetika, Németországban július 7-én egy ideig a teljes országos energiaigény 40 (!) százalékát a minimális fenntartási és üzemeltetési költségű szolárcellákból állították elő. Az új rekord: 23,9 GW, ami majdnem 12 paksi atomerőmű teljesítményének felel meg.
integrált gondolkodásban ilyen felfogások vannak.
premodern (a felvilágosodás előtti világ) [pre-racionális]
modern (a felvilágosodott, tudományos-materiális világ) [racionális]
posztmodern (az előző kettőt integráló, és azokat meghaladó) [posztracionális]
mondok egy példát.
természeti népek világnézetét, értékrendjét, és kultúráját tekintve premodern kategoriába soroljuk, mert a világnézetük animisztikus, értékrendjüket tekintve harmóniában élnek a természettel, nincs fejlett tudományuk, stb.
jelen kor nyugati fogyasztói társadalma, kiemelkedik a premodern világképből a felvilágosodásnak és a materiális tudománynak köszönhetően. Ugye itt minden teljesen átalakul, a természeti népek felfogásához képest. Fogyasztunk, uralkodunk a földön, technikai világban élünk, stb. Ennek a világnak vezető ereje a materiális tudomány és szemlélet, és minden erre épül.
a posztmodern pedig minden olyan szemlélet és gondolkodásmód ami a modern értékrendet, szemléletet megkérdőjelezi, és meghaladja azt.
"nem azt mondom, hogy a napelem és sok más megújuló energiaforrással foglalkozó iparág tárgyi valóságában már posztmodern, mert nem az, viszont a mögötte álló szemlélet már az."
zöld energiák iparága a newtoni fizikának köszönhetően jött létre, viszont a mögöttes szemlélet az posztmodern. A modern fogyasztói gondolkodást meghaladja, mert úgy tekint a jövőbe, hogy úgy fogyasszon, hogy ne ártson vele magának, se a környezetének.
posztmodern pl a kvantumfizika, amely a modern materialista tudomány alapjain túl akar haladni, szűk neki a newtoni világkép, így azt magába integrálva meghaladja azt.
és hogy mi köze gondolkodásmódnak és a világképnek a tudományhoz? A tudomány és a technika, olyan színvonalon tart amilyen éppen az adott kollektív felfogás, világkép (tudatszint). Ezért ez a bölcsészeti köntös.