50 ezer forint, ami felforgatná Magyarországot
Újra mindenki a feltétel nélküli alapjövedelemről beszél, miután egy szociológusokból álló csoport kidolgozott tervet tett le az asztalra LÉT néven, a tanulmány bemutatóján pedig Surányi György bankelnök is a koncepciót éltette. Ez lenne a csodaszer a szegénység ellen, vagy valami újabb, valóságtól elrugaszkodott álom?
Pár napja: Adjon az állam! Szebb jövőt!
Tudom, volt már itt régebben is téma, de hátha sok embernek kimaradt, ill. változott a véleménye, vagy egyszerűen csak most szólna hozzá... Ti bevezetnétek a feltétel nélküli alapjövedelmet?
A legnagyobb bajom nekem az vele, hogy alapvető jogként kezeli azt, hogy valaki élhessen mások által megtermelt javakból. Pedig szerintem ez nem szabad, hogy alapvető jog legyen!
Egyrészt növelné a parazita rétegek mértékét (itt most nem csak a cigányokra gondolok, de azokra is). Másrészt az alsóbb néprétegeket nem ösztönözné a fejlődésre.
Volt valamikor régen egy nagyon okos kezdeményezés, amit a mi drága ősanyánk talált ki. Ezt az ősanyát úgy hívják, hogy természet, a kezdeményezését meg úgy, hogy szelekció. Én teljesen azon az elven vagyok, hogy aki nem tudja saját erőből fenntartani magát, azt nem kell pátyolgatni, nem kell másoknak kötelező jelleggel eltartani, hanem hagyni kell veszni, mert csak visszahúzza a többieket. Tudom, nem túl humánus felfogás, de akárhogy nézzük, pár millió éve már működik ez az elv. Ezen elv szerint hódítottuk meg a világot, igáztunk le minden más élőlényt, lettünk a Föld urai, és emiatt ülhetünk most itt a gép előtt merengve mindenféle hülyeségeken, anélkül, hogy ez különösebb erőfeszítésünkbe telne. Létrejött nagyon régen egy olyan megoldás, ami átvészelte az évmilliárdok viharait, a szárazságokat, áradásokat, vulkánkitöréseket, meteor-becsapódásokat, földrengéseket, jégkorszakokat, meg mindent, ami csak eddig közbejöhetett.
És most mi azt gondoljuk, hogy tudunk ennél jobbat? :)
A kapitalizmus egy kiváló gazdasági rendszer. Maximálisan próbálja követni a természet törvényeit, aminél jobbat még nem valószínű, hogy bárki is alkotni tudott.
Nézzük most a szolidáris-szociális megoldások következményeit
(mert voltaképpen ez is annak egy vadhajtása):
- Régen az okos (alkalmazkodóképes, stb.) házaspárnak született 6 gyereke, a hülyének meg 10. Az okos házaspár 6 gyerekéből felnőtt 4. A hülye házaspár gyerekei közül felnőtt 2-3. Magyarán hosszú távon az emberiség fejlődött, mivel az alkalmazkodóképes utódok szaporodtak el.
- Ma az okos házaspárnak születik 0-2 gyereke. A hülyének 3-4. (Bizonyított tény, hogy az iskolázatlanabb, alacsonyabb IQ-jú és társadalmi helyzetű embereknek több gyereke születik.) És mindegyik gyerek felnő.
Mi lesz a következmény? Az életképtelenebb gének fognak elszaporodni a másik rovására.
Mindez ellensúlyozható neveléssel, és egyéb ráhatással, "kényszerítéssel". (Még ha nem is törekszik erre senki jelenleg.) Viszont a feltétel nélküli alapjövedelem ennek a lehetséges ellensúlyozásnak a mértékét csökkentené le radikálisan. Az iskolázatlanabb, kevésbé alkalmazkodóképes, kevésbé tehetséges és kevésbé szorgalmas egyedek szaporodnának el. Ráadásul egy jó részüket pont azok tartanák el, akik magasabb szinten vannak náluk.
Én emiatt nem tartom szerencsésnek ezt a gazdasági modellt.
(Mint ahogy más szociális-szolidáris megoldást sem.)
Egyszerűen az emberiség szempontjából a _kötelezően előírt_ szolidáris megoldások károsak hosszú távon. Azzal nincs baj, ha XY segít másokon a saját javaiból. ÖNKÉNT! De a felrovó-elosztó rendszer - főleg ha ilyen mértékű szolidáris humbuggal van nyakon öntve - bizony nem szolgálja a fejlődésünket.
Amit felhoznak, hogy hogyan is lehetne működtetni (mert működtethető), arra millió és egy megoldás van:
- Nyugdíjrendszer átalakítása (fentebb említettem)
- Államapparátus radikális csökkentése
- Stadionépítések és egyéb mutyik befejezése
- Korrupció visszaszorítása, stb.
Igen, megfelelő átcsoportosítással megvalósítható lenne. ... Mint ahogy annyi minden más is!
Amire én költeném a felszabadított pénzmennyiséget, az nem egy "szeressük-egymást-gyerekek"-féle szolidáris baromság, hanem mondjuk az _oktatás_. Nem tudom, ki hogy van vele, de az oktatás fejlesztésével sokkal többre lehet menni hosszú távon, mint azzal, ha "csak úgy" alapon a kezébe adunk pénzt az embernek. (És meglepő módon a fejlesztett oktatás gazdaságélénkítő és egyéb áldásos hatásaira már van jópár helyen a gyakorlatban is megvalósult pozitív példa - gondoljunk csak a finnekre.) Tehát ha már sikerül félreraknunk 6-700 milliárdot, akkor azt költsük olyanra, ami már bizonyítottan megtérülő befektetés, nem pedig egy kommunizmust felvillantó, liberális fejekben létrejött lázálom.
Szerintem.