50 ezer forint, ami felforgatná Magyarországot
Újra mindenki a feltétel nélküli alapjövedelemről beszél, miután egy szociológusokból álló csoport kidolgozott tervet tett le az asztalra LÉT néven, a tanulmány bemutatóján pedig Surányi György bankelnök is a koncepciót éltette. Ez lenne a csodaszer a szegénység ellen, vagy valami újabb, valóságtól elrugaszkodott álom?
Pár napja: Adjon az állam! Szebb jövőt!
Tudom, volt már itt régebben is téma, de hátha sok embernek kimaradt, ill. változott a véleménye, vagy egyszerűen csak most szólna hozzá... Ti bevezetnétek a feltétel nélküli alapjövedelmet?
Munkahely ráadásul nem lesz több ettől, szóval a foglalkoztatottságot biztosan nem növelné, sőt, épp az egyszerűbb, alulfizetettebb, de ugyanolyan fontos munkáktól (pl. hólapátolás, mezőgazdasági idénymunkák) venné el az emberek kedvét. Ennek pedig NEM az lenne a következménye, hogy egy gazda akkor többet fizetne a címerezőknek, hanem hogy hagyná a kukoricatermesztést a picsába, mert egyszerűen nem érné meg neki. Ha mégis emelne bért, akkor meg drágulnának ugye az élelmiszerek, ami mindenkinek szar.
Eleve az alapelv is csak akkor helytálló, ha igaz lenne az, hogy mindenki a legjobb tudása szerint törekedik arra, hogy hasznos tagja legyen a társadalomnak, ezért megérdemli, hogy a szerencsétlenebb periódusaiban automatikusan támogatva legyen. Ez viszont sajnos egyáltalán nincs így.
Egyébként Angliában ugye hasonló dolog van, ott a fiatalok alanyi jogon "életkezdési támogatást" kapnak huszon-x éves korukig, hogy biztosítva legyenek anyagilag a középiskolából való kikerülés után. Meg is lehet őket nézni: szarnak a továbbtanulásra, munkakeresésre. Sőt, randalírozni kezdtek, ugye, amikor szó volt róla, hogy kevesebbet kapnának. És nem azért, mert enélkül a pénz nélkül éhen halnának, mert közülük IS (nálunk IS) nagyon kevesen vannak ténylegesen ennyire rászorulva. Ne legyünk már naivak, ugyanez menne itt is. A kényelmes élet elkényelmesíti az embereket.
Ehelyett sokkal fontosabb lenne, és jobban növelné a produktivitást és az általános életkedvet is, ha inkább az aktív, dolgozó emberek motiválásán, munkakörülményeinek fejlesztésén agyalnának. Akárhogy osztják is el a közös pénzeket, azt a dolgozó emberek termelik meg, szóval ennek a rétegnek az állapotán múlik az is, hogy meddig nyújtózkodhatnak a többiek...