Diplomamentő program Tajgetosz-pozitívaknak
Háromszázezer forintnyi támogatást ad az állam azoknak, akik nem csupán általános- és középiskolás korukban, hanem a felsőoktatásban töltött évek alatt is magasról leszarták, hogy nyelvet tanuljanak. Még jó, hogy nem vagyok döntéshozó, mert tőlem mindössze tajgetoszi repjegyet kapnának. Csak oda.
A nagy büdös helyzet az, hogy az alapszintű felsőfokú végzettség - tehát az első diploma - mára más funkciót tölt be, mint korábban az egyetemi végzettség. Az egyetemi végzettség valamikor szakmai kiválóságot, értelmiségi létet, a komoly szellemi munka kapuját jelentette.
Manapság egyetemi diplomával dolgozik a CNC-gépkezelő, a segélyszervezet családgondozója, a raktár fuvarszervezője. Hasznos és értékes munka a legtöbbje, a klasszikus egyetemi képzésben megszokott szakmai kiválóságot viszont nem igényel.
Én ennek a tendenciának személy szerint nem örülök, hiszen tudom, hogy a diplomások arányának növekedése nem mutatja közvetlenül és egyértelműen az ország szellemi színvonalának és versenyképességének növekedését. Attól, hogy egy embernek diplomát adunk a kezébe, nem születnek ötletei.
Ez a tendencia viszont együtt jár azzal is, hogy a diploma és a hozzá kapcsolódó követelmények színvonala is arányosan csökkent, hiszen több embert kell kiszolgálni vele. Aki tehát még a csökkentett követelmények mellett sem képes egy nyelvvizsgát összekaparni a diplomájához, az tényleg nem érdemli meg, hogy felsőfokú végzettséget kapjon. Valamit azért mégiscsak tegyünk már azért az istenverte papírért. Így meg legalább rá van kényszerítve a jónép, hogy valami valóban hasznossal is megismerkedjen, kénytelen-kelletlen.