![](http://www.ize.hu/_files/pictures/56/56043.jpg)
Háromszázezer forintnyi támogatást ad az állam azoknak, akik nem csupán általános- és középiskolás korukban, hanem a felsőoktatásban töltött évek alatt is magasról leszarták, hogy nyelvet tanuljanak. Még jó, hogy nem vagyok döntéshozó, mert tőlem mindössze tajgetoszi repjegyet kapnának. Csak oda.
"nyelvvizsga végtére csak egy vizsga"
Igen, azoknak, akik megfelelő nyelvi képzésben részesültek.Ahogyan te is irtad, nem mindegyik intézmény egyforma, illetve nem mindegyik fektet kellő hangsúlyt a nyelvoktatásra.Ebből a szempontból érezd magad szerencsésnek.
Tudod, nekem legalább ennyire furcsa, hogy nem kötelező például a rendszeres sportoktatás, testnevelés a főiskolákon, egyetemeken.Ez legalább annyira fontos kéne, hogy legyen, mint a rendes nyelvoktatás(a számítógépes ismeretkről és oktatásról már ne is beszéljünk).
Ha nem kapsz megfelelő nyelvképzést középiskolában vagy gimiben, és nincs fergeteges nyelvérzéked, akkor finoman szólva is kitörölheted az internetes, könyvtáras nyelvolvasgatással.
Te tisztában vagy vele, hogy manapság milyen "könnyű" megszerezni egyes képzéseken a diplomát?Sok helyen puszira átlökdösnek, ha végigseggeled az x évet.Egy nyelvvizsga megszerzése sok esetben egyáltalán nem ilyen egyszerű.Ha nincs megfelelő képzés, nulla a nyelvérzéked, akkor kénytelen vagy különórákra járni, magántanárt fizetni.Idő és gyakran pénz hiányában ez nem mindig kivitelezhető.Lentebb írtam a saját példámat.
Az, hogy az állam mi másra költ pontosan idetartozik, kapcsolódik a témához, arról nem beszélve, hogy te keverted bele a beszélgetésbe.Csak ugye ez, úgy érzed téged érint, míg más mást.Ha egyéb állami beruházás, támogatás nem fáj, akkor ez miért zavar?
"Megértem az álláspontod a jogsiban. Bár ha azt írod, hogy nézőpont kérdése, akkor nem értem, hogy előtte miért jelented ki "A jogsit pedig egyáltalán nem drágább letenni, mint egy nyelvizsgát".
Ez így íródott egészen pontosan:
"A jogsit pedig egyáltalán nem drágább letenni, mint egy nyelvizsgát.Ez is csak nézőpont kérdése."
Az első mondatom pedig reagálás, egyfajta cáfolat volt a te kijelentésedre.És tapasztalatra alapoztam.
Én azt mondom, hogy inkább erősíteni kéne az általánosiskolai és a középiskolai nyelvoktatást.Ha már ott megtanulhatná a fiatal az adott vagy egyik idegennyelvet legalább középfok szinten(írás,olvasás,kommunikáció), akkor sokkal jobb statisztikákkal találkozhatnánk ebben a tekintetben a felsőoktatásban.
Felháborítónak tartom, hogy egyesek általánosítanak és pálcát törnek azon emberek feje fölött, akik esetleg önhibájukon kívül nem tették le a vizsgát a diploma megszerzéséig.A címről már ne is beszéljünk("Tajgetosz-pozitívaknak").
Általában nem azokkal a képzésekkel van a probléma, ahol a további pályafutást tekintve elengedhetetlen az idegennyelv ismerete, tudása, hanem azokkal, ahol a szakma gyakorlása szempontjából ez másodlagos.
Nem nonszensz, hogy egy kiváló szakember csak azért nem gyakorolhatja szakmáját, mert esetleg nincs nyelvvizsgája, holott nem is találkozik pályafutása során soha a büdös életben egyetlen idegenajkúval sem?!
Több segéd és kétkezi munkás dolgozik ma külföldön, mint "értelmiségi".Akkor nekik nem kéne kötelezővé tenni?Mi lesz, ha Józsika nem érti meg az ukázt és a sör helyett sósavat szolgál fel Londonban?Vagy leparkettázza kívülről a Jürgenék házfalát?:)
Akinek elengedhetetlen a munkájához, az úgyis kénytelen lesz megszerezni a nyelvvizsgát, különben éhen hal.Akkor meg?!