Rácsodálkozni a cenzúrára – az Origóból kiindulva
„Jó reggelt, Magyarország!” – pislogtam, amikor megláttam az Origo főszerkesztőjének kirúgásáról szóló hírdagályt. Az emberek többsége rácsodálkozott, hogy érzékeny témák érintéséért meneszteni lehet egy újságírót. Pedig ez mindig is így volt – legalábbis amióta az eszemet tudom.
"*** (a srác nevét kicsillagozom) ma volt interjuzni egy nagyon sikeres magyar startupnal. ez a balabit. roluk sosem beszelnek, pedig szazszor komolyabbak mint a prezi vagy a ustream. most lesz egy angol szakmai befektetojuk, 7millio dollarert veszik meg kb 15%-at (becslesunk, mert ezt nem arultak el). par even belul szinte biztosan ipo-znak, egy penznyomda a ceg.
a tulajdonos srac azt mondta, hogy annyira nem biznak a jelenlegi jogbiztonsagban, hogy szempont volt a ceg mostani atalakitasanal, hogy 2/3 biztossa tegyek. jogok, szabadalmak minden ment kulfoldre..."
Másik haverom is hasonlóan vélekedik:
"én most több startup befektetésről is tárgyalok. kivétel nélkül mindegyiknél ott tartunk, h a cég megy külföldre (mármint jogilag). max a fejlesztés marad itthon, pici, láthatatlan cégben, felkészülve arra, h ez is azonnal külföldre legyen telepíthető. még a szervereket sem merjük/akarjuk itthon hosztolni. ami itt van az agyrém, vagy még annál is több"
Ennyi. Nevetségesnek tartom, hogy ha itthon van egy jó ötlet, vagy valakinek jól megy, aki független, arra rögtön rászáll a kormány, hogy vagy "magáévá tegye", vagy ha az nem megy, akkor kicsinálja, különadókkal megsarcolja. Egyébként hogy van ez, hogy dupla meg tripla adókat kell fizetni egyeseknek, csak mert mondjuk valamelyik kiskirálynak nem tetszik vagy épp konkurenciát jelent a saját gazdasági vállalkozásának?
Lesz ennek még böjtje, amikor már nem nagyon marad az országban olyan gazdag, aki "itthon inna, mikor külföldön a légkör barátságosabb." ( www.ize.hu/comments.php?post_id=10686 )